KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-I Figuur 12 - a. Het resultaat van de 'moving aggregator', waarop achtereenvolgens aggregatie met Figuur 15 - Figuur 12b na het bijwerken eenfactor 5 en een 3 x 5 meerderheidsfilter zijn toegepast; b. als a., maar na het vectoriseren. met de hand. Resume A. Brown - Generalisation des limites territoriales sur base de donnees de rasteravec une attention speciale aux cotes Mots-cles: generalisation cartographique, base de donnees, methodes La plupart des logiciels 'vectorsdes SIG ne contient que peu, voire DEKAART OP STRAAT Afrika Een bijzondere kaart op straat was op nieuwjaarsdag 2000 op televisie te zien. In de voormalige gevangenis op Robbeneiland bij Kaapstad vond op oudejaarsavond een bijzondere plechtig- heid plaats. Nelsen Mandela, voormalig gevangene aldaar en ex-president van Zuid-Afrika, onstak in de cel waar hij acht- tien jaar had doorgebracht de kaars van de vrijheid. Deze kaars overhandigde hij aan zijn opvolger, president Thabo Mbeki. Op zijn beurt gaf de president de kaars door aan de leiders van morgen, die symbolisch op de binnenplaats klaarstonden: een groep kinderen van allerlei rassen was daar opgesteld in de vorm van een kaart van Afrika. Alle kinderen hadden een meme pas du tout de procedures pour la generalisation des limites territoriales, contrairement aux logiciels 'raster' qui mettent la disposition des usagers des traitements numeriques utilisables seuls ou en combinaison avec d'autres procedures - pour cette Ope ration. L 'article presente une nouvelle procedure appelee 'moving aggregator' ('aggregateur mobile'). De toutes fagons, independam- ment des procedures, la generalisation des cotes decoupees ne sera jamais parfaite: des ameliorations redactionnelles manuelles peu- vent aider obtenir un resultat satisfaisant. brandende kaars in hun handen. Het verslag werd uitgezonden op de Belgische televisie, en omdat het direct herhaald werd was het mogelijk het op de video op de nemen en met behulp van een Computer een paar still-images te maken. Ze hebben weliswaar een matige kwaliteit, maar de gebeurtenis is goed herkenbaar. Op de eerste foto zien we de jongen die de kaars van de president ontving, deze jongen stond overigens op de plaats van Kaapstad. De volgende scene toont de 'kaart'. De lichten werden gedoofd zodat de kaarsvlammetjes een duidelij- ke kaart van Afrika vormden. P. C.van der Krogt 18

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 20