Op weg naar een Europese kartografische database 29 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-I A. liiert productie van geografische informatie, topografische kartografie, overzicht TREFWOORDEN production of geographical information, topographic cartography, survey KEYWORDS production de l'information geographique, cartographie topographique, etude MOTS-CLfiS Produktion von Geographischer Information, Topographische Kartographie, Überblick DESKRIPTOREN De Europese instanties die verantwoordelijk zijn voor de to pografische kartering beogen de productie van een heel Euro pa bedekkend topografisch gegevensbestand met een resolu- tie van 1:250.000. Om de kosten laag te houden en de reali- satie te versnellen is men van plan dit topografisch gegevens bestand in belangrijke mate op VMap (Vector Map) van de navo te orienteren. In een pilot project dat petit is gedoopt (Pathfinder towards the European Topographic Information Template) wordt een prototype vervaardigd van het beoogde civiele product. De nationale instanties zijn herfst 1999 met de productie begonnen. Inleiding In Europa beschikken bijna alle nationa le instanties voor de topografische opna- me over topografische bestanden in digi tale vorm. Dergelijke gegevensbestanden staan niet alleen centraal in de produc- tielijnen voor de verschillende producten van deze instanties, maar hebben 00k de functie van basisgegevens voor Gis-toe- passingen van op andere gebieden werk- zame instanties. Daarmee vullen deze to pografische bestanden traditionele, offi- ciele topografische kaartseries aan, en vervangen ze deze 00k in toenemende mate. Terwijl in de informatietechniek globale standaarden steeds verder door- dringen blijken zowel inhoud als gege- vensmodel van de topografische infor- matiesystemen nog door nationale ka- rakteristieken en tradities bepaald te worden. Wat dat betreft is er nog sprake van weinig vooruitgang sedert het tijd- perk van de papieren kaarten. Gis-toepassingen stoppen meestal niet bij kunstmatige topografische lijnen zo- als Staatsgrenzen. Typische voorbeelden van analyses die meer dan een staatsge- bied omvatten vindt men op het gebied Andreas liiert is werkzaam bij het Bundesamt für Kartographie und Geodäsie, Richard-Strauss-Allee II, D-60598 Frankfurt, [t] +49 69 6333 384 [e] illert@ifag.de van milieubescherming en transportwezen. Niet alleen gaan deze toepassingen over Staatsgrenzen heen, maar 00k de ge- bruikers organiseren zieh in toenemende mate in internationa le verbanden. Dat geldt zowel voor de industrie als voor de overheid. Zowel multinationals als de Europese Unie hebben, om hun behoeften te dekken, gegevens nodig die over de grens heengaan. Alleen kennen ze thans nog het probleem dat ze dan hun geografische gegevens uit verschillende bronnen moe- ten samenvoegen, zoals in een lappendeken. Afgezien van de technische moeilijkheden bij de harmonisering van de ver schillende gegevensmodellen wordt een dergelijk samenvoegen nog gehinderd door organisatorische problemen om de gege vens te pakken te krijgen, of door de uiteenlopende juridische dan wel financiele voorwaarden van de gegevensleveranciers. De nationale karteringsinstanties raken door deze situatie niet alleen een belangrijk deel van de markt voor prive-afnemers kwijt. Op hun belangrijkste markt, de verzorging van officiele instanties met ruimtelijke gegevens, worden ze nu beconcur- reerd. Door de verplaatsing van administratieve taken van de nationale instanties naar de bureaus van de EU in Brüssel of Luxemburg krijgt men nu 00k in de openbare sector in de ga- ten dat er lacunes bestaan in de gegevens voor grensoverschrij- dende gebieden. De regering van de EU heeft tot nu toe nage- laten in deze regelend op te treden. Ze vertrouwt op de dyna- miek van de markt en wacht in dit geval op initiatieven van het bedrijfsleven. De nationale overheden hebben dit thans begrepen, 00k al in- terpreteren ze de consequenties hiervan verschillend. Maar men is het erover eens dat de nationale overheden tenminste op technisch gebied met initiatieven moeten komen, terwijl op financieel en juridisch gebied de bal bij de politici ligt. Funda- mentele stukken zoals GI2000 liggen ter behandeling bij de Europese Commissie, en dat gaat trager dan men zou wensen. Terwijl daardoor het concept van de Europese Geodata-in- frastruetuur op politiek gebied stagneert, zijn de nationale au- toriteiten tenminste de laatste jaren in Staat gebleken om een paar beslissende schreden vooruit te zetten. Deze ontwikkeling wordt hieronder beschreven.

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 31