KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Kartografische samenwerking tussen de Europese autoriteiten De overheidskartografie in Europa wordt gekenmerkt door na tionale bijzonderheden. Een aantal overheidsinstanties heeft kadaster, geodesie en kartografie onder een dak verenigd. An dere verdelen deze activiteiten over verschallende onafhankelij- ke instanties. Terwijl in de meeste staten de producde van to- pografische kaarten onder de verantwoordelijkheid valt van ci- viele instanties, is er nog steeds een serie staten (Griekenland, Turkije en Italie bijvoorbeeld) waarin deze producten door militaire organisaties worden vervaardigd. Onder de civiele or- ganisaties zijn er een aantal die een structuur hebben gekregen die op die van het bedrijfsleven is georienteerd (zoals in Groot- Brittannie en Zweden). Meer Europese instanties zullen deze trend gaan volgen. Maar er zijn ook voorbeelden van een be- perking tot alleen met de soevereiniteit verband houdende doelstellingen (zowel bij het Bundesamt für Kartographie und Geodäsie in Duitsland als in de meeste staten van Oost-Euro- pa). Elet enige gemeenschappelijke in bijna alle staten van Eu ropa is de centrale organisatie van de kartografie in een enkele nationale instelling. Alleen Duitsland en het Verenigd Ko- ninkrijk wijken nog van dit Schema af. Duitsland biedt, met zijn complexe gedecentraliseerde structuur, een goed voor- beeld van de situatie die we ook aantreffen wanneer we met een het hele werelddeel omvattende blik naar de Europese si tuatie kijken. Vergelijkbaar met de Duitse AdV (Arbeitsgemeinschaft der Vermessungsverwaltungen, dat wil zeggen Samenwerkingsver- band van de topografische diensten van de bondslanden van de Bondsrepubliek Duitsland) zijn de Europese autoriteiten voor de overheidskartografie georganiseerd in de cerco, een samenwerkingsverband waarvan de officiele naam Comite Eu- ropeen des Responsables de la Cartographie Officielle luidt. Het belangrijkste orgaan van de cerco is de plenaire vergade- ring van de directeuren van de nationale instellingen. Dergelij- ke plenaire vergaderingen worden eenmaal per jaar gehouden en dienen in eerste instantie voor de uitwisseling van informa- tie en voor de ontwikkeling van gemeenschappelijke concep- ten. Dergelijke concepten hebben het karakter van aanbevelin- gen; ze missen elk dwingend karakter ten opzichte van de na tionale rechtsbeginselen van de deelnemende instellingen. De enige vast aangestelde medewerker van de cerco is haar secre- taris-generaal. De beoogde actieve rol op de Europese markt voor geo-informatie vereist echter aanvullende mankracht op- dat men zieh met doelstellingen zoals de produetie van grens- overschrijdende producten en centrale marketing kan bezig- houden. Tegen deze achtergrond hebben een aantal CERCO-le- den in het jaar 1991 het megrin (Multipurpose Ground-Rela- ted Information Networkj-project in het leven geroepen. megrin is naar Frans burgerlijk recht georganiseerd als gie (Croupe d Interet Economique). Het personeel van megrin bestaat uit een uitvoerend directeur, een secretaresse en drie tot vijf medewerkers. Deze medewerkers worden voor een tijdsduur van twee jaar door verschillende Europese instanties bij megrin in Parijs gedetacheerd. De centrale technische dienstverlening (zoals de harmonisering van gegevensbestan- den) wordt in opdracht van megrin uitgevoerd door een Ser vice Center dat daartoe is ingericht bij het Bundesamt für Kar- tographie und Geodäsie in Frankfurt. De activiteiten van megrin worden voor het grootste deel gefinancierd uit bijdra- gen van de lidstaten dan wel deelnemende instanties. Vanwege financiele dan wel juridische overwegingen zijn niet alle Euro pese nationale karteringsinstanties lid van megrin. Toch zijn 2000-xxvi-i Figuur 1 - Leden van CERCO en MEGRIN. Mitglieder von: II CERCO und MEGRIN I] CERCO (incl. Beobachter) Stand Oktober 1998 in de projecten van megrin alle in de cerco georganiseerde instellingen be- trokken. De belangrijkste projecten zijn: gddd (Geographie Data Description Directory), een meta-informatiesys- teem voor digitale datasets van Euro pese overheden, sabe (Seamless Administrative Boun- daries of Europe), een dataset met Eu ropese administratieve grenzen, en petit (Pathfinder to the European To pographie Information Template), een pilot Studie naar de geplande Europese topografische databank. De eerste ervaringen met de SABE-dataset Sedert de stichting van megrin in 1991 is de vervaardiging van een Europees topo- grafisch gegevensbestand een algemeen erkend doel van de Europese autoritei ten. In verband met de omvang van deze taak heeft men besloten deze stapsgewijs te realiseren. In de eerste fase is het de bedoeling dat ervaringen op een over- zichtelijk deelgebied worden verzameld en uitgewisseld. Daartoe heeft men ge- kozen voor een dataset van de Europese administratieve grenzen (Seamless Ad ministrative Boundaries of Europe - sabe), omdat daaraan concrete behoefte bestaat bij de Europese statistische in stelling EUROSTAT. Uitgangspunt bij de produetie van deze dataset is het principe uit te gaan van de nationale datasets, en deze te transfor- meren tot een homogeen datamodel in het megrin Service Center. Daartoe riep megrin de CERCO-Ieden op datasets met de nationale administratieve grenzen tot 30

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 32