31 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-I op het gemeenteniveau aan te leveren, naar de stand van i ja- nuari 1991, met een resolutie overeenkomend met de kaart- schaal 1:50.000. Praktisch alle overheden hebben hieraan ge- volg gegeven. De integratie van deze nationale datasets in een product met een uniform gegevensmodel en een uniforme re- latie met de ruimte heeft echter meer tijd gekost dan verwacht. Bijna elke nationale bijdrage vereist de ontwikkeling van eigen specifieke transformatie-procedures. Een aanzienlijk deel van de harmonisering van de gegevens en het beoordelen ervan blijkt interactief uitgevoerd te moeten worden. Tot aan de vol- tooiing van de eerste versie van sabe heeft megrin meer dan tien mensjaren in de technische voorbereiding en verwerking van de gegevens geinvesteerd. De actualisering van sabe wordt nu volgens een ander concept uirgevoerd. De transformatie van de nationale formats naar het uniforme SABE-gegevensmodel wordt thans reeds door de nationale autoriteiten uitgevoerd. Het blijft een centrale taak voor het megrin Service Center om de kwaliteit van de aange- leverde gegevens te beoordelen en de randen van de nationale bijdragen aan elkaar aan te passen. Volgens deze Strategie wordt bij de actualisering van de administratieve grenzen naar de stand van 1 januari 1995 niet alleen gezorgd voor vermin- dering van de tijdsinvestering door de centrale organisatie, maar worden 00k de productiekosten op een meer juiste ma- nier verdeeld over de dataleveranciers, op basis van de door hen aangeleverde hoeveelheid gegevens. Bij de rweede actuali- satie-cyclus naar de stand van 1 januari 1997 zijn de procedu- res al zo hecht verankerd dat de technische input bij megrin tot ongeveer 7 mensmaanden is teruggebracht. Als commercieel product is sabe verkrijgbaar met een resolutie overeenkomstig met de schalen 1:100.000 en 1:1 miljoen. Beide versies worden met dezelfde semantische inhoud grotendeels automatisch afgeleid (door lijngeneralisatie en vlakkenselectie) uit het basisbestand. De eindprijs voor de SABE-versie met de läge resolutie bedraagt 9000 euro. De versie met de hoge reso lutie werd tot nu toe alleen als totaalbestand aan eurostat ge- leverd. De inkomsten uit de verkoop worden verdeeld over de in de productie betrokken nationale overheden. Vanwege het belang van het product voor eurostat wordt het gegevensbe- stand 00k verder onderhouden. Op basis van de ervaringen met de productie van sabe heeft men afgezien van een centrale harmonisering van de nationale datasets voor de productie van een Europese topografische da- tabank. De daarvoor bij megrin benodigde inspanningen zou men namelijk niet uit het budget van deze organisatie kunnen financieren. Ook verwacht men op basis van de bij het sabe- project opgedane ervaring niet de kosten door verkoop terug te kunnen winnen. Indien men van plan is de Europese topo grafische databank snel en goedkoop te produceren, dan zou- den de kartografische autoriteiten zoveel mogelijk terug moe ten grijpen op beschikbare, grenzenoverschrijdende datasets en modelleringsconcepten. Bestandsopname van grensoverschrijdende topografische datasets De eerste contacten met de gebruikers van geodata bij het be- stuur van de Europese Unie hebben geresulteerd in het inzicht dat men daar de voorkeur geeft aan de schaal 1:100.000. Maar zowel qua kwaliteit als inhoud zou ook een ruimtelijke resolu tie overeenkomend met de schaal 1:250.000 acceptabel zijn. Op lange termijn zou voor de basisgegevens een resolutie over eenkomend met de schaal 1:50.000 worden nagestreefd. Onder de thans op de vrije markt beschikbare topografische datasets die heel Europa bedekken is de 1:1 miljoen de beste kandidaat. De dataset Digital Chart of the World (dcw) werd door de US Defense Mapping Agency (dma, thans nima - Na tional Imagery and Mapping Agency geheten) uit de lucht- vaartnavigatiekaarten van de ONC-serie afgeleid, en aan het be- gin van de jaren negentig voor algemeen gebruik vrijgegeven. De basis hiervan, de ONC-kaartserie, heeft primair als taak pi- loten een grove hulp bij de orientatie te bieden; daarom bevat de serie duidelijk minder details dan klassieke topografische kaarten op vergelijkbare schalen. Voor sommige regio's van deze de hele wereld bedekkende serie geldt dat ze sedert de ja ren zestig niet meer is geactualiseerd. Maar de militairen beschikken wel over meer actuele en gede- tailleerde topografische gegevens. Binnen de navo wordt op het ogenblik een geografisch informatiesysteem met de naam Vector Map' (VMap) gerealiseerd. VMap omvat topografische vectorgegevens met verschillende resoluties: Level o komt over- een met de kaartschaal 1:1 miljoen, level 1 met de kaartschaal 1:250.000. Beide niveaus worden opgenomen voor de hele we reld. Daarnaast produceert de navo een dataset op level 2 wel ke overeenkomt met de schaal 1:50.000 voor geselecteerde cri- sisgebieden. Het gegevensmodel en het uitwisselingsformat van VMap zijn vastgelegd in de militaire standaard digest. De in houd van VMap is georienteerd op de militaire kaartseries op de betreffende schaal. De productie van de gegevens heeft plaats op vrijwillige basis door de militaire geografische dien- sten van de NAVO-partners. Voor dat doel is het aardoppervlak längs meridianen en parallellen opgedeeld in 234 opnamegebie- den, de zogenaamde 'VMap libraries'. De deelnemende vrijwil- ligers onder de NAVO-partners bewerken elk een of meer van deze gebieden. De hoeveelheid gegevens van elke opname-een- heid past steeds op een cd-rom. Daarom worden de verant- woordelijke partners ook de cd-rom producenten' genoemd. De coördinatie van het project heeft plaats in werkgroepen waar alle deelnemende NAVo-landen lid van zijn. In veel Euro pese staten zijn onder hoofdverantwoordelijkheid van de mili taire autoriteiten ook civiele karteringsinstanties als onderaan- nemers bij de productie van VMap betrokken. Het VMap level 0 is al voor de hele wereld gereed; de productie van VMap level 1 moet voor de hele wereld vöör het jaar 2002 voltooid zijn. Terwijl op de vrije markt de behoefte aan grensoverschrijden de topografische vectorgegevens met de complete inhoud van de topografische kaart nog verre van bevredigd is, ziet het aan- bod op deelgebieden er een stuk beter uit. De aanbieders van autonavigatiesystemen hebben ondertussen het Europese we- gennet voor het grootste deel opgenomen en in digitale vorm verwerkt. In de dichtbevolkte gebieden van West-Europa is de meetkundige resolutie van deze gegevens veel hoger dan over eenkomt met de schaal 1:100.000. Voor de kartografische weergave van de te volgen route op de monitor in de auto dan wel op het beeldscherm van de pc heeft men meestal ook aan- vullende topografische elementen zoals rivieren, kustlijn, Staatsgrenzen en omtrek van nederzettingen in de gegevensbe- standen opgenomen. Deze aanvullende kartografische gege vens hebben echter een minder hoge nauwkeurigheid dan die van de assen der wegen, en daarom kan men hier nog niet spreken van topografische informatiesystemen. De wegengege- vens voorzien op zieh echter voor een belangrijk deel in de be hoefte van de lucratieve toepassingen op middelbare schalen.

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 33