Santa Croce in Gerusalemme KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Kleurstelling en inspiratie Tijdens het onderzoek werd een schat aan beeidend materiaal verzameld. Die was dan ook een bron van inspiratie voor de kleurstelling van het informatiesysteem. Gekozen werd voor een aantal pasteltinten die met elkaar en met de omgeving in harmonie waren. De kleurstelling werd, afhankelijk van de toe- passing, krachtiger gemaakt voor de folders en de beeldscherm- informatie, of afgezwakt voor de kartografische produeten. 2000-XXVI-I De bewegwijzering Zodra Unger was aangewezen als ontwerper en coördinator betrok hij Peter Krouwel en Simon Wilkinson van het indus- trieel ontwerpbureau n|p|k uit Leiden bij het Rome-project, omdat de driedimensionale en industriele vormgeving een be- langrijk onderdeel van de totale opdracht was. Met n|p|k had Unger juist het project afgerond van de nieuwe wegwijzers voor de anwb en de samenwerking was goed bevallen. Net als bij Unger beperken de ontwerpen van n|p|k zieh vaak tot het hoog nodige en zijn ze vernuftig, met mooie verhoudingen en boeiende details. Bewegwijzering, kaart- en informatiedragers en informatiezuilen werden ontworpen. Hierbij werd rekening gehouden met het visuele effect op zo'n oude stad. Enerzijds moeten de borden opvallen, anderzijds mögen ze de sfeer niet teveel aantasten. In de oude binnenstad bleek er nauwelijks gevelreclame voor te komen. Verder zijn er een aantal marmeren trottoirs waar je niets aan mag en wilt veranderen. Waar moet je zo'n bewegwij zering of kaartdrager dan kwijt? Daar zijn mooie oplossingen voor bedacht door n|p|k. S.uH.iov.inni In laierann A LOIOSSCO Pantheon Detail bewegwijzering De kartografie in het algemeen Omdat ik zowel grafisch ontwerper als kartograaf ben, heeft Unger mij voor de kartografie benaderd. Het zien van een Duits televisieprogramma met verborgen camera zal me altijd bijblijven. In een grote stad werd aan voorbijgangers ge- vraagd op de meegebrachte plattegrond de te volgen route aan de geven. Dit bleek helemaal geen kaart maar een ra- derpatroon te zijn. Met stijgende verba- zing heb ik dit gevolgd en de stelligheid waarmee behulpzame mensen de weg uitduidden deed me realiseren dat wat voor ons kartografen vanzelfsprekend is, voor veel mensen helemaal niet zo hoeft te zijn. Sindsdien probeer ik hier reke ning mee te houden. Als kartograaf ben ik geneigd zoveel mo- gelijk te laten zien van een gebied, het beeld moet kloppen, en ik pas de theo- rieen van Bertin toe. Als ontwerper wil ik echter alles weglaten wat niet relevant is, het resultaat moet vooral goed te be- grijpen zijn. De inhoud is belangrijk en de kernvraag is dan ook: hoe breng ik die zo helder mogelijk op papier. Met name bij het ontwerpen van thematische kaarten ben ik meer als grafisch ontwer per bezig. Het verschil tussen een kaart en andere grafische ontwerpen is vooral dat bij de kaart de contouren vaststaan. Modellen van de informatiedragers (n\p\k) 38

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 40