KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2QOO-XXVI-I opdracht van het Italiaans Verkeersbureau. Na bewerking heb ik delen daarvan kunnen gebruiken voor de aanvulling van het reeds door mij getekende deel. De publicaties en de beeldscherminformatie De publicaties en de beeldschermen maken deel uit van het in- formatiesysteem. De beeldschermen moeten in informatiezui- len gepresenteerd worden. Samen met de grafisch ontwerpers Melle Broeksma en Margo Witte werd hieraan gewerkt. Folders en beeldscherminformatie moesten in zeven talen wor den uitgevoerd: Italiaans, Engels, Frans, Spaans, Portugees, Duits en Pools. Voor de lay-out heeft dat nogal wat conse- quenties, want wie bijvoorbeeld een Franse naast een Neder- landse tekst legt, ziet in een oogopslag dat de Fransen meer woorden nodig hebben dan wij. Ook voor de kaartlegenda heeft dit nogal wat gevolgen, vooral voor de omvang. Naast informatie over de belangrijkste kathedralen die in het Heilig Jaar 2000 bezocht kunnen worden, is er aandacht voor diverse praktische wetenswaardigheden ten aanzien van onder meer verblijf en vervoer. De beeldscherminformatie bevat in verkorte vorm dezelfde inhoud. Er is een kaart van het gehele gebied te zien, maar ook detailkaarten van onder meer de di- recte omgeving van de betreffende objecten. Door toepassing van animatietechnieken ziet de gebruiker, wanneer hij met de Cursor over het gewenste object beweegt, de looproute op de plattegrond verschijnen. Wanneer de zuil even niet in gebruik is, wordt automatisch overgeschakeld naar de modus waarin de beeiden achter elkaar vertoond worden met vloeiende over gangen. Hierdoor wordt de aandacht van voorbijgangers ge- trokken. Melle Broeksma deed de voorbereiding en Margo Witte heeft de ontwerpen verder uitgewerkt en waardevolle aanvullingen aangegeven; n|p|k heeft hiervoor zowel een nieuw type folderrek als een informatiezuil ontworpen. Er is inmiddels een compleet handboek samengesteld. Daar- mee is de feitelijke opdracht voltooid. Summary Th. Pasveer - ROME 2000, the city will be turned upside down Keywords: graphic design, road sign System, supporting carto- graphy The city of Rome has a problem. In the Holy Year 2000 so many pilgrims and visitors are expected to visit the city that the current infrastructure has to be adapted. In order to steer the streams of visitors in the right direction, a new information System has been designed. Under the guidance of the typeface designer Gerard Un- ger, a Dutch team consisting of graphic designers and a carto- grapher has been engaged in this task. The article briefly describes aspects related to the design of typeface and the signposts and the printed and on-screen products that will be generated. Much at tention is being paid to the cartographic design, which forms an integrated part of the project. Symbols have been designed, al- though the definition of the precise content of the map is not yet fixed; decisions are expected soon. However, by bringing together the various disciplines involved in the process in an early stage, the design ofthe information System is complete and in balance. Resume Th. Pasveer - ROME2000; une ville 'h l'envers' Mots-cles: projet graphique, Systeme d'indication routiere, car- tographie complementaire La ville de Rome connait un probleme, en Tan 2000 - Annee Sainte - oü d'innombrables pelerins et touristes sont attendus: ce- lui de Tinadaptation de son infrastructure actuelle. Afin de guider les flux des touristes, un nouveau Systeme d'information a ete congu, sous la direction de Gerard Unger, createur de signes graphiques et de types d'ecriture, la tete d'une equipe neerland- aise formee de dessinateurs et de cartographes. L 'article passe en revue divers aspects du dessin des tableaux d'in formation, symboles et indications routieres et touristiques qui ser- ont realises sous forme imprimee et sur l'ecran; y compris la carto- graphie, partie integrante du projet, dont le contenu precis est en- core a d^finir. IIs'agit d'une realisation multi-disciplinaire depuis les debuts du projet oü Systeme d'information et dessin forment un tout equilibre. 41

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 43