Nederland als puzzel 43 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-I D.E.C. Bokma J.H.R. van der Schuit visualisatie, kartografische vormgeving, planningskartografie, praktijk TREFWOORDEN visualisation, map design, regional planning cartography, applications KEYWORDS visualisation, conception cartographique, cartographie d'amenagement du territoire, applications MOTS-CLES Voortdurend vinden er ruimtelijke veranderingen plaats in ons land. Huizen worden bijgebouwd, bedrijfsterrein herin- gericht en uitgebreid, nieuwe natuur ontwikkeld en nieuwe wegen aangelegd of bestaande aangepast. De Rijksplanologi- sche Dienst probeert de grotere veranderingen integraal in beeld te krijgen en te houden door regelmatig een kaartbeeld Nederland in Plannen te vervaardigen. De praktische tot- standkoming van de kaartbeelden met de kartografische overwegingen hierbij, Staat centraal. Drs. D.E.C. Bokma is kartografisch ontwerper bij de afdeling Gebieds- gerichte Plan- en Beeld- vorming en drs. J.H.R. van der Schuit is beleids- medewerker bij de afde ling Monitoring Ruimtelij ke Ontwikkelingen van de Rijksplanologische Dienst (VROM), Postbus 30940, 2500 GX Den Haag; [e] desiree.bokma rop.rpd.minvrom.nl [e] johan.vanderschuit@ Inleiding Voor de derde keer heeft de Rijksplano logische Dienst (rpd) een kaartbeeld Ne derland in Plannen gemaakt met de ver anderingen in de ruimtelijke hoofdstruc- tuur tot circa 2010. De kaart geeft een beeld van de reeds geplande ontwikke lingen op het gebied van wonen, wer ken, infrastructuur, luchthavens, natuur- ontwikkeling en andere grote projecten in het buitengebied. Aanleiding voor het maken van een kaart met ruimtelijke plannen was de verkenning van ruimtelijke perspectie- ven voor de discussienota Nederland 2030. Hierin werden een viertal perspec- tieven (Palet, Stedenland, Parklandschap en Stromenland) over de ruimtelijke toekomst van Nederland gepresenteerd. rop.rpd.minvrom.nl Het bleek handig te zijn om hiervoor te beschikken over een beeld van Nederland anno 2010 (het eind van de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra periode). De rpd sponsorde daarom 00k de totstandkoming van de Nieuwe Kaart van Nederland (Nederland anno 2005). Maar om toch beter aan te sluiten bij Nederland 2030 werd een eigen globaal overzicht gemaakt. Deze Programmakaart Balans 2010 was in feite de eerste versie van Nederland in Plannen. De Programmakaart Balans 2010 bleek bruikbaar voor vele doeleinden. De kaart geeft niet alleen in een oogopslag een in tegraal beeld van waar het allemaal gebeurt, maar blijkt 00k voor allerlei verkenningen belangrijke input te zijn. Plannen vergen nu eenmaal een aantal jaren aan voorbereiding en uit- voering en geven daardoor 00k lang vooruit een goed beeld van toekomstige ruimtelijke veranderingen. Met dit zieht op plannen bleek de kaart zeer nuttig voor de Balans Ruimtelijke Kwaliteit, een jaarlijkse stand van zaken over de ruimtelijke kwaliteitsdoelen uit de Vierde Nota Extra. De kaart kreeg daar om een vervolg met Nederland in Plannen 1998 (zie losse kaart- bijlage). Bij de eerste publicatie van de Balans Ruimtelijke Kwa liteit in november 1999 zag Nederland in Plannen 1999 het licht (zie losse kaartbijlage). Hoewel Nederland in Plannen er in sommige opzichten veel op lijkt is het geen Nieuwe Kaart van Nederland. Op Nederland in Plannen staan alleen de grotere ruimtelijke veranderingen: de plannen waar het om gaat in Nederland tot 2010. Is de Nieuwe Kaart gebaseerd op informatie van vooral gemeenten (en heeft de gemeentelijke visie 00k voorrang), op Nederland in Plannen staan voornamelijk de aan het rijksbeleid gerela- teerde plannen. Extra ten opzichte van de Nieuwe Kaart is de pianologische Status bij de plannen. Het spreekt natuurlijk voor zieh dat het om momentopnames gaat. Een best guess ge baseerd op de verwachtingen en kennis van het moment. De kaart is niet gebaseerd op een alles omvattende inventarisa- tie. Het Gis-bestand bevat alleen de hoofdlijnen. De woon- en werklocaties hebben een minimale bruto omvang van 35 ha volgens de gedigitaliseerde contour, met minimaal 500 wonin- gen op de woonlocaties (enkele uitzonderingen daargelaten). Alleen de pianologische Status, plannaam, het type (wonen, werken enz.) en de aard van de ruimtelijke verandering

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 45