KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-I (nieuw, tunnel, reconstructie/verbreding enz.) zijn opgeno- Voor volgende versies van Nederland in Plannen zal worden geprobeerd bij meer plannen statusinformatie toe te voegen. Ook plannen längs de grens in Duitsland en Belgie worden dan opgenomen. Verder zal nauwer samengewerkt worden met de Nieuwe Kaart van Nederland en zal het Informarie Mo del Ruimtelijke Ordening (imro)" gebruikr gaan worden voor de standaardisering van de plankenmerken. Figuur i - Program- makaart Balans 2010 (1996/97) (scan van een plotterkaart). Van inventarisatie tot kaartbeeld Bij de inventarisatie voor Nederland in Plannen speien de In- specties voor de Ruimtelijke Ordening een belangrijke rol. De vier Inspecties van de rpd omvatten elk twee tot vier provin- cies en gaan na of het rijksbeleid juist in bestemmingsplannen en streekplannen wordt vertaald en ook wordt uitgevoerd. De Inspecties geven de belangrijkste veranderingen aan, ook wat betreft de pianologische acceptatie van de plannen. Hierbij worden streekplannen gebruikt en soms ook bestemmings plannen en intergemeentelijke studies. De natuurontwikkeling komt van de Ecologische Hoofdstructuur van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Voor de groenpro- jecten is vooral gebruik gemaakt van de Randstadgroenstruc- tuur. Het Meerjarenplan Infrastructuur en Transport (mit) van Verkeer en Waterstaat leverde het merendeel van de plan nen voor wegen en (hoogwaardig) openbaar vervoer. Deskun digen binnen de rpd hebben de recente ontwikkelingen rond bepaalde projecten aangedragen. Het verzamelen van de gegevens voor de actualisering van 1999 begon met een bijeenkomst waarop de uitgangspunten zijn vastgesteld. Eerste stap is het samenstellen van kaarten per pro- vincie met een schaal van circa 1:50.000 met de reeds beschik- bare informatie. Hieraan zijn vervolgens de veranderingen toe- gevoegd uit nieuwe rapportages zoals het mit en recente gege- vensbestanden. Tweede stap betreft een ronde längs de Inspec ties waarbij de wijzigingen, aanvullingen en pianologische Sta tus in schetsmatige zin worden ingetekend. Uitgangspunt hier bij is dat het de Inspecties zo weinig mogelijk tijd mag kosten (enkele dagen) en wordt afgegaan op de parate kennis zonder een uitgebreid onderzoek in het archief. De veranderingen zijn vervolgens door adviesbureau dhv, dat de actualisering ondersteunde, verwerkt en weer gecheckt bij de Inspecties. Soms waren hierbij detailkaarten beschikbaar, maar het komt ook voor dat alleen schetsmatig een contour is aangegeven. Het digitaliseren heeft plaatsgevonden op het beeldscherm met de Bodemstatis- tiek 1993 van het Centraal Bureau voor de Statistiek op de achtergrond. De inventarisatie is afgesloten met een ronde onder de rpd en contactpersonen bij de ministeries van Verkeer en Water staat, Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij en Economische Zaken. Hierbij bleek het lastig om een echte informatie- stop te hanteren. Tussen het beeindigen van de inventarisatie en het versturen naar de drukker zaten meerdere maan- den! De vervallen Noordoost-tak van de Betuwelijn en de juiste plaatsing van het windmolenpark voor de kust bij IJmui- den konden echter nog op het laatste moment worden verwerkt in de op- maakfase. Projecten nog volop in discus- sie, zoals een eventueel tweede Schiphol en uitbreiding van de Maasvlakte, haal- den het kaartbeeld niet. Door het adviesbureau zijn de resultaten van de inventarisatie als ArcView-shape- files aangeleverd voor de opmaak in Illu strator 7.0/8.0 op een Macintosh. Het kartografisch ontwerp en de opmaak vond plaats bij de rpd. Kartografische analyse Bovengenoemde drie versies van de kaart worden hier alle drie kort besproken. In de figuren 1 tot 3 is van elke versie de- zelfde uitsnede opgenomen. Zie ook de twee losse kaartbijlagen. Het doel van de kaarten is de gebruiker inzicht te geven in de belangrijkste func- tieveranderingen van de ruimte om hem heen tot circa 2010. De thema's zijn zo weergegeven dat te zien is hoe groot de kans is dat de plannen uitgevoerd wor den (d.w.z. pianologische hardheid) en dat er bekeken kan worden in wat voor omgeving ze liggen. De kartografische opgave voor alle drie de kaarten is dat een groot aantal the ma's moet worden weergegeven, op een 'aangeklede' ondergrond. De thema's bevatten lijn- en/of vlakinformatie en varieren in grootte en belangrijkheid. Als het goed is ontstaat een overzicht van plannen, met hun pianologische Status, die voortvloeien uit het rijksbeleid. Alle kaarten hebben een behoorlijk formaat: 44

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 46