45 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-I in principe Ao, voor 1998 teruggebracht naar een Ai vanwege het budget. Programmakaart Balans 2010 (1996/97) De eerste versie van Nederland in Plan nen is alleen als plotcerkaart uitgevoerd op Ao-formaat. Een scan van een uitsne- de van de kaart is opgenomen in figuur 1. De kaartopmaak is uitgevoerd binnen een gis. De kaart oogt traditioneel door de voor de hand liggende kleur- en sym- boolkeuze. De legenda-eenheden zijn gegroepeerd naar stedelijke gebieden, landelijke gebieden en naar Nederland in internationaal verband en sluiten hiermee aan op de Balans 2010 rapporta- ge. Ondanks het feit dat de pianologi sche hardheid nog geen issue is op deze eerste versie wordt al wel omgegaan met onzekerheid over de precieze realisatie van plannen door zoekruimten aan te geven met door stippellijnen omgrensde vlakken die de ondergrond volledig zichtbaar laten. Bij de infrastructuur worden bij enkele projecten Varianten met een zekere bandbreedte gearceerd weergegeven. In tegenstelling tot de latere versies kent de kaart een aantal extra legenda-eenhe den die de leesbaarheid van het com- plexe beeld niet ten goede komen. Ge- doeld wordt op de met rasters aangege- ven globale ecologische hoofdstructuur. Daarnaast liggen de plannen visueel ge- zien in hetzelfde vlak als de achtergrond die eigenlijk te dominant en te gedetail- leerd aanwezig is (met onder meer een wegenpatroon in wit in de stedelijke ge bieden). Van de andere kant bevat de kaart nog niet de planstatus zoals op de latere versies. Interessante en achteraf gezien een nutti ge bijkomstigheid is dat de plotterkaart bij daglicht na enige maanden sterk ver- bleekt en zo de vluchtigheid van de in- formatie extra benadrukt. De kaart is tenslotte een momentopname met een beperkte houdbaarheid. Een eigenschap die we bij de gedrukte versies niet meer terug zullen vinden. AI met al is het plannenoverzicht vanaf dit begin een puzzel geweest. Het was dus des temeer een uitdaging voor de kartografisch ontwerper toen bleek dat een volgende versie in druk gepubliceerd moest worden. Nederland in Plannen 1998 Ook deze kaart is uitgevoerd in een min of meer traditionele kartografische vormgeving. De kleuren van de onder grond zijn pastel. Ze moeten voldoende Figuur 2 - Nederland in Plannen 1998. Figuur 3 - Nederland in Plannen 1999. informatie geven, maar mögen niet meer te veel opvallen. Het gaat tenslotte om de thema's en die zijn dan ook felgekleurd. Zo blijven ook kleine gebiedjes zichtbaar. Om enige structuur in de 29(1) thema's te krijgen worden ze verdeeld in drie groe- pen: infrastructuur, wonen/werken en landelijk gebied. De eerste twee categorieen hebben ook nog een onderverdeling naar pianologische hardheid (vigerend: juridisch vastgesteld; de uitvoering kan beginnen of is al begonnen, in procedure: de besluitvorming is gaande en in verkenning: reservecapaciteit of planstudie). De feist gekleurde plannen (lijnen en vlakken) zijn het meest zeker, daarna volgt een verlooptint (bij vlakken) of een lichtere tint (bij lijnen) en tenslotte een arcering voor plannen in de verkenningsfase. De kleuren van de ondergrond zitten steeds rond de 15%. Vigerende plannen krijgen de volle kleur, dat wil zeggen 80 100%, plannen in procedure en ver kenning circa 50%. Plannen zonder deze onderverdeling wor den zoveel mogelijk in de volle kleur gedrukt. Toch is het resultaat nog niet naar wens. De thema's zitten nog te veel in de ondergrond in plaats van er bovenop. Door alle thema's een schaduw te geven lijkt dit probleem opgelost. De kaart krijgt meer diepte. De kaart heeft een behoorlijke omvang (25 Mb). Nadat hij met

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 47