47 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-I worden tegelijk gemaakt. Dit betekent veel tijdverlies voor de kaart. Als de drukproef eindelijk arriveert kan er een uurtje naar gekeken worden en zijn veranderingen niet meer moge- lijk. De films zijn al uitgedraaid en er moet meteen met druk- ken worden begonnen zodat het rapport met kaart nog mee kan met de begroting van vrom. Dit is een behoorlijke dom- per. Bovendien worden een paar fouten ontdekt. Het verschil tussen de kleuren voor recreatie, groenproject en natuuront- wikkeling is bijvoorbeeld te klein, er blijken 2 verschillende soorten spoorwegen in de kaart te zitten (kwestie van lijnde- finitie) en er zit een lelijke witte kier bij de Dollard. Deze laat- ste is op de films nog wel weg te werken, maar voor de rest is het einde verhaal. Als op de dag van de begrotingsbehandeling de kaart te zien is is men toch tevreden met het resultaat. Het is een compleet andere kaart dan die van het jaar ervoor, hoewel de onderlig- gende data erg op elkaar lijken, een mooi Ao-formaat, maar helaas aan de oostkant van Nederland wel erg krap afgesneden! Een pleister op de wonde is dat belangstelling voor kaart en rapport groot blijkt te zijn. Even na de behandeling in de Ka mer vraagt NRC Handelsblad de kaart in de krant te mögen publiceren. Dat betekent dan wel een complete verandering van kleuren. Voor de publicatie wordt het resultaat (via e- mail) nog getoond. Weer is men verrast hoe dezelfde data er zo anders uit kunnen zien, simpelweg door een ander kleuren- palet, waarmee dit duidelijk een 'krantenkaart' is geworden en niet meer de oorspronkelijke kaart is (figuur 4). Als afsluiting een aantal lessen die voor volgende projecten ze- ker in het achterhoofd moeten worden gehouden: 1. Spreek van tevoren een datum af waarna geen veranderingen meer mogelijk zijn in de bronbestanden. 2. Sta op een drukproef voordat er films gedraaid worden. Des- noods een deel van de kaart als het een groot formaat is. 3. Houd er in de planning rekening mee dat er naar aanleiding van de drukproef nog veranderingen aangebracht gaan wor den. Er is tijd nodig om het bestand te veranderen, maar 00k om de nieuwe versie weer bij de drukker te krijgen. 4-Stap gaandeweg de klus niet over op andere Computers of nieuwe versies van toepassingen. Dit geeft vaak zowel tech nische als communicatie problemen. 5. Houdt de zaak zo mogelijk in een hand. Laat niet meerdere personen werken aan hetzelfde kaartenbestand. 6. Probeer een en ander zo goed mogelijk te plannen en hou vooral rekening met vakanties. Noot 1. Het Informatie Model Ruimtelijke Ordening (iMRO)is een classifi- catie voor de digitale levering van gegevens over ruimtelijke objec- ten in het veld van de ruimtelijke ordening. IMRO is een project van het Overlegorgaan voor Vastgoedinformatie (Ravi) met mede- werking van de Nederlandse Vereniging van Nederlandse Gemeen- ten (vng), het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting (nirov), het Inter Provinciaal Overleg (ipo) en de Rijksplanologische Dienst (rpd). Er zijn praktijkproeven met de uitwisseling van digitale bestemmingsplannen uitgevoerd in de provincies Zeeland en Gelderland. Summary D.E.C. Bokma J.H.R. van der Schuit - The Netherlands as a puzzle Keywords: visualisation, map design, regional planning carto- graphy, applications For the third time the National Planning Bureau of the Nether lands (RPD) has produced a map The Netherlands in Planning showing the already planned major changes in the physical struc- ture up to about 2010. The map pictures the developments in the sectors housing, work, infrastructure, market gardening under glass, nature reserves and other large projects in the countryside. The article deals with planning inventories for the ojfcial inspec- tions of physical planning and for government policy and project proposals. The cartographic considerations andpractical experien- ces in making the three maps are also discussed. The traditional 'plotter map has developed into a radically different printed map with the plans highlighted against a dark background. Several les- sons have been learned. These include setting a deadline for the inclusion ofnew information, making a printedproofat the right moment and the importance of a stable working environment ComputersSoftware andpersonnel). Resume D.E.C. Bokma J.H.R. van der Schuit - Les Pays-Bas comme 'puzzle' Mots-cles: visualisation, conception cartographique, cartograp- hie d'amenagement du territoire, applications C'est la troisiemre ftois que le RPD (Ofßce National d'Amenage- ment du territoire) publie une carte intitulee Nederland in Plan nen (Pays-Bas dans les plans) indiquant les changements des gran- des lignes de la structure territoriale vers Tan 2010 dans les secteurs de l'habitat, travail, infrastructure, culture sous serre, developpe- ment des regions naturelles et d'autresprojets en dehors de l'espace bäti. L 'article analyse les plans d'inventaire des inspections d'ame nagement du territoire et d'autres instances offtcielles ainsi que des considerations et experiences pratiques suite Tetablissement des trois images cartographiques. Celles-ci ont subi une evolution sen sible, au depart d'une carte traditionnelle vers une image surfond fonce avec des spots plus clairs. Enfin, les enseignements en sont tires, notamment en ce qui con- cerne les difftcultes d'accis aux informations, la realisation d'une epreuve l'heure voulue et l'environnement de travail pratique (ordinateurs, applications, personnel).

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 49