Herziening van de Kaart voorVakantie en Vrije Tijd, schaal 1:50.000 KAARTGEBRUIK 2000-XXVI-I W. Simon van Leeuwen E. Massop visualisatie, kaartredactie, toeristische kartografie visualisation, map editing, recreation cartography visualisation, redaction cartographique, cartographie touristique TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES De deelnemers aan het NVK-congres in Helvoirt (1996) zullen zieh ongetwijfeld de fietstocht herinneren die georganiseerd werd door de NVK-werkgroep Kaartgebruik. Een van de kaar- ten die daarbij werd gebruikt - en bekridseerd - was de Kaart voor Vakantie en Vrije Tijd, schaal 1:50.000. Van die kaart is inmiddels een herziene versie versehenen, en de makers ervan hebben zieh de kritiek aangetrokken. Zo zijn aan de herziene kaart twee categorieen wegen toegevoegd, waardoor fietsers beter onderscheid kunnen maken tussen rüstige en drukke Inleiding De aanleiding voor de grondige herziening van de kaart vorm- de het besluit om de Recreatiekaart 1:40.000 van de anwb, en de Kaart voor Vakantie en Vrije Tijd 1:40.000 van Suurland Falkplan samen te voegen tot een kaart, die door de organisaties geza- menlijk uitgegeven zou worden. Na veel overlegrondes tussen de voormalige concurrenten verscheen in het voorjaar van 1999 het eerste exemplaar van de ANWB/Suurland Falkplan/vw Kaart voor Vakantie en Vrije Tijd, schaal i:$o.000 (figuur 1 en 2). De Verbeteringen Bij de herziening is geprobeerd om zoveel mogelijk van de on- derzoeksresultaten van de werkgroep Kaartgebruik mee te ne- men ter verbetering van de kaart. De nu volgende punten ge- ven een körte beschrijving van de doorgevoerde veranderingen. Datum van uitgifte De datum van de uitgifte, eerst verstopt in een code onderaan de kaart, Staat nu duidelijk vermeld. Onderscheid in wegdek Het experiment in Helvoirt leverde het volgende commentaar op: Het onderscheid in wegdek werd minimaal bevonden door de gebruikers. De onverharde en siecht verharde wegen vormen een categorie, en de verharde wegen zijn slechts opge- splitst in snelwegen, hoofdroutes en overige verharde wegen. Het is op de kaarten van de anwb en Smulders Kompas wel gelukt om meer wegeategorieen te onderscheiden ondanks de Drs. Willemijn Simon van Leeuwen is werkzaam als uitgever elektronische publicaties bij ANWB Media, Postbus 93200, 2509 BA Den Haag [t] (070) 314 67 48 [e] wsimonvanleeu- wen@anwb.nl. Drs. Edwin Massop is kartografisch redacteur bij ANWB Media, [t] (070) 314 67 14 kleinere schaal.' [Simon van Leeuwen Van Elzakker, 1996, pp. 95]. Tabel 1 geeft inzicht in de verbetering die is doorgevoerd in de nieuwe kaart. Fietsers krijgen door de uitbreiding van het aantal categorieen een beter beeld van het verschil in verkeersintensiteit op de diverse wegen, zodat beter een pretti- ge, rüstige route kan worden gekozen. Fietspaden De weergave van de fietspaden is veran- derd van rode karteltjes in rode streepjes. Dit is gedaan omdat de karteltjes veel ruimte in beslag namen, hetgeen vooral bij bochtige fietspaden in drukke gebie- den als een bezwaar werd gezien. Boven- dien past de streepjessymboliek beter bij de vormgeving van fietspaden op andere ANWB-kaarten. De fietspaden längs we gen zijn dunner weergegeven dan de vrij- liggende fietspaden. Deze veranderingen staan los van de opmerkingen van de congresgangers, want die concludeerden het volgende: 'De fietspaden zijn zeer duidelijk uit de kaart af te lezen door de fei gekleurde karteltjes.' [Simon van Leeuwen Van Elzakker, 1996, pp. 95]. Een voordeel van het gebruik van streep jes is de mogelijkheid om fietspaden aan weerszijden van een weg aan te geven. Karteltjes zijn daarvoor te dominant. Opmerkingen die tijdens het congres in 1996 zijn gemaakt, zijn: 'Bij fietspaden die aan twee kanten van de weg lopen, werd het als verwarrend ervaren dat het päd op de kaart slechts aan een kant van de weg Staat aangegeven. Een groep stak op basis van de kaart de weg over om op het fietspad te komen. Maar later bleek dat ze spookrijders waren geworden, want aan de rechterkant van de weg lag 48

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 50