•v 49 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-I Figuur i - Uitsnede van de Kaart voor Vakantie en Vrije TijdDe Meie- rij 's-Hertogenbosch - St. Oedenrode - Heusden, voor de restyling (1999). 00k een fietspad.' [Simon van Leeuwen Van Elzakker, 1996, pp. 96]. Omdat de fietspaden een belangrijk on- derdeel van deze kaart vormen, is beslo- ten extra veel aandacht te besteden aan het in kaart brengen ervan. Een freelan- cer wordt speciaal ingezet voor het verza- melen van informatie Over (vrijliggende) fietspaden. Deze persoon benadert onder andere beheerders van fietspaden voor de meest recente informatie, en stapt in veel gevallen zelf op de fiets om de situ- atie in het veld te bekijken. Wegen verboden voor fietsers In Helvoirt werd opgemerkt dat wegen die verboden zijn voor fietsers niet op de kaart zijn te herkennen [Simon van Leeuwen Van Elzakker, 1996], Hier is verandering in gebracht door de catego- rie 'weg verboden voor (brom)fietsers' toe te voegen. De vormgeving is overge- nomen van de ANWB Toeristenkaart Toeristische informatie Vormgeving, positionering en actualise- ring van de toeristische informatie zijn sterk verbeterd op grond van het volgen- de commentaar: '...de Suurland Falk plan kaarten bieden toeristische infor matie. Op basis hiervan zou men zieh kunnen orienteren, wäre het niet dat de toeristische Symbolen vrij lomp zijn, waardoor verwarring optreedt over de locaties van de dementen in de werke- lijkheid.en 'Enkele kaartgebruikers zet- ten een meer correcte en actuele karte ring op hun verlanglijstje.' [Simon van Leeuwen Van Elzakker, 1996, pp. 96]. Op deze kritiek is gereageerd door veel Tabel 1 - De weg typen in de oude en de nieuwe legenda met elkaar vergeleken. Figuur 2 - Uitsnede van de Kaart voor Vakantie en Vrije Tijd, De Meie- rij 's-Hertogenbosch Boxtel, na de restyling (1998). Symbolen te verkleinen en de toeristische informatie grondig te herzien. Voor deze herziening was het nodig om per toeris tische categorie een eenduidige definide op te stellen. Het bleek namelijk bij enkele categorieen dat eigenlijk niemand wist wat eronder verstaan werd. Zo riep de aanduiding viswa- ter veel vragen op. Voor deze en sommige andere categorieen is daarom besloten om uitleg op de achterkant van de kaart te verschaffen. Tijdens het herdefinieren van de toeristische informatie kwam de vraag naar voren waarom sommige Symbolen blauw waren, en andere zwart. We konden hiervoor geen logische verklaring bedenken, en zijn toen op het idee gekomen om het kleurver- schil effectief toe te passen. Alle kaartobjecten die nodig zijn voor de orientatie, maar die niet speeifiek toeristisch zijn, krij- gen de kleur zwart, terwijl alle toeristische Symbolen in blauw worden weergegeven. Uitzonderingen daarop vormen natuur- kampeerterreinen die de kleur groen krijgen, en de categorieen bijzondere gebouwen, wegwijzers en uitzichtpunten, die rood worden. Deze nieuwe manier van indelen bracht gelijk met zieh mee dat de legenda-elementen opnieuw gerangschikt moesten worden. Alles werd ingedeeld onder de categorieen verkeer, gebouwen, toerisme en recreatie, verblijfsaccommoda- tie, grondgebruik en diversen. Paddestoelen en wegwijzers 'Jammer is wel dat sommige paddestoelen op de kaart ontbre- Wegtypen in de oude legenda (1996) Wegtypen in de nieuwe legenda (1999) Autosnelweg Hoofdroute Overige verharde weg Onverharde, siecht verharde weg Autosnelweg Autosnelweg in aanleg Hoofdweg tweebaans Hoofdweg eenbaans Hoofdweg in aanleg Weg van regionaal belang Weg van plaatselijk belang, verhard Weg van regionaal plaatselijk belang in aanleg Weg van plaatselijk belang semi- onverhard

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 51