m V V Toerisme en recreatie 0 rra Fl m I L n T 0 B Fi. S 0 1" 1 1 n n A A KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-I gewijzigde legenda-elementen nieuw oud VW ANWB-vestiging ANWB eetgelegenheid W hertenkamp kinderboerderij dierenpark hunebed .-T. klokkenstoel te bezichtigen object; nummer verwijst naar informatie op achterkant van de kaart J 7 uitzicht uitzichtpunt beginpunt gemarkeerde wandeling trimbaan manege golfterrein met aantal holes openluchtzwembad zwembad overdekt >2; zwemgelegenheid boottochten, rondvaarten jachthaven Ji zeil-, surfgelegenheid kano-uitstapplaats aanlegsteiger verhuur van boten Ai •V viswater plaats met historische kern Ravenstein ongewijzigde legenda-elementen speeltuin X X midgetgolf dagrecreatieterrein trailerhelling Figuur 5 - Een over- zicht van de verande- ringen in de toeristi- sche Symbolen. Figuur 6 - Een over- zicht van de verande- ringen in de Symbolen voor verblijßaccom- modatie. Van Elzakker, 1996, pp. 97]. Een deel van dit commentaar is in de nieuwe kaart verwerkt. De oude lijst met fietsverhuurpunten is vervangen door een lijst met stations met fietsverhuur. Het is op deze manier dui- delijk op welke manier de selectie heeft plaatsgevonden. Bo- vendien bestaat er 00k geen twijfel over de locatie. Er is geen inventarisatie gemaakt van fietsenstallingen en fietsenmakers, dat zou teveel werk met zieh meebrengen. Wel is speciaal voor de fietstoerist een lijst samengesteld van fietsroutes die in het gebied lopen dat door de kaart wordt bestreken. Wil je zo'n fietsroute rijden, dan zal je echter naar een kantoor van de vw of de anwb moeten gaan om daar een fietsgidsje te kopen. Handig is dan wel dat de vw- en ANWB-kantoren op de kaart staan, en dat hun adressen en telefoonnummers achterop de kaart vermeld zijn. Commentaar dat niet in de kaart verwerkt is Een aantal van de tijdens het onderzoek vermelde kritiekpun- ten is, om uiteenlopende redenen, niet verwerkt in de kaart. Hieronder wordt uitgelegd waarom niet. Vermelden van afstanden op wegen Voor de grotere wegen staan afstanden tussen kruispunten op de kaart aangegeven. Voor de kleinere wegen (die juist door fietsers gebruikt worden) is dit echter niet gebeurd. Het zou op de kaart waarschijnlijk een wirwar van cijfers worden wan- neer dit wel gedaan zou zijn. Het is echter mogelijk om aan de hand van de afstanden längs de grote wegen een redelijke in- schatting te maken van de afstand längs kleinere wegen. Hier- door heeft het vermelden van afstanden längs grotere wegen toch 00k zijn nut voor de fietser. Betere indeling in gebieden: minder overlap Dit is moeilijk te realiseren, omdat de kaarten in samenwer- king met de wv's gemaakt worden en de vw's graag hun kan toor ongeveer in het kaartmidden willen hebben. Legenda op een praktische plaats Er is voor gekozen om de legenda standaard in vier talen te stellen. Hierdoor wordt de legenda te lang om op de omslag te plaatsen. Standaard wordt de legenda daarom op de achter- kant van de kaart afgebeeld. Dit is natuurlijk niet erg prak tisch, omdat je eerst de kaart open moet vouwen voordat je de legenda kunt raadplegen. Informatie over veerponten Er werd gesuggereerd om vaarschema's op de achterzijde van de kaart te vermelden. Het probleem is echter dat deze infor matie snel blijkt te veranderen. De looptijd van de kaart is in principe drie jaar. In deze drie jaar zullen de vaartijden zeer waarschijnlijk veranderen, waardoor de kaart verouderde in formatie geeft, met alle vervelende gevolgen voor de fietser van dien. Je zal maar net, op grond van de vermelde vaartijden op de kaart, een omweg naar een veerpont hebben gemaakt en er achter komen dat hij niet vaart! Daarom is ervoor gekozen de vaartijden niet te vermelden. Vormgeving wegen Sommige deelnemers merkten op dat de rijkswegen te domi nant zijn weergegeven. Als fietser ben je juist geinteresseerd in de kleinere, minder drukke wegen, terwijl die op de kaart niet echt opvallen. Wanneer de rijkswegen helemaal niet meer zou- den opvallen, dan bestaat het gevaar dat de gebruiker zieh niet meer goed kan orienteren. Men orienteert zieh nu eenmaal op Verblijfsaccommodatie gewijzigde legenda-elementen nieuw oud kampeerterrein A natuurkampeerterrein natuurvriendenhuis ongewijzigde legenda-elementen bungalowpark dt jeugdherberg ifl trekkershut O D van de verhuurcentra niet op de kaart staan en men verstoken blijft van de te lefoonnummers.' [Simon van Leeuwen 51

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 53