53 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-I re suggesties opgeleverd voor de verbetering van de geteste kaarten. Onder de geteste kaarten bevond zieh de Kaart voor Vakantie en Vrije Tijd, tegenwoordig gezamenlijk uitgegeven door Suurland Falkplan en de anwb. Met de samenwerkings- overeenkomst tussen de twee organisaties werd het besluit ge- nomen om de kaart waar mogelijk verder te verbeteren. Bij de uitvoering daarvan werden de resultaten van de genoemde on- derzoeken zoveel mogelijk gebruikt. AI met al kan gesteld worden dat een aantal belangrijke voor- stellen voor Verbeteringen die uit de onderzoeken naar voren zijn gekomen, zijn doorgevoerd. Met name het uitbreiden van de wegenclassificatie, het besteden van extra aandacht aan de fietspadeninformatie en het opnemen van paddestoelen en wegwijzers (met nummer) ter orientatie hebben de kwaliteit van de kaart voor de gebruiker sterk verbeterd. Een aantal an dere belangrijke kritiekpunten, zoals het plaatsen van de legen- da op de kaartzijde, opnemen van informatie over vaartijden van veerponten op de achterzijde van de kaart en het minder opvallend maken van de hoofdwegen is, om uiteenlopende en verklaarbare redenen, niet verwerkt in de nieuwe kaartopzet. Literatuur Simon van Leeuwen, A.W. C.P.J.M. van Elzakker (1996), Een onderzoek naar het gebruik van fietskaarten door toerfietsers. In: P.G.M. Mekenkamp M.F.W. Röttjers (red.), Kartografie en communicatie: Glamour of efßciency. Amersfoort: nvk Publikatiereeks, nr 19, pp. 85-115. Simon van Leeuwen, A.W. (1998), Een nieuw fietskaart-pro- totype. Het gebruik van de Veluwe-kaart onder de loep ge- nomen. Kartografisch Tijdschrifixxiv, nr. 1, pp. 20-25. Summary W. Simon van Leeuwen E. Massop - Restyling of the 'Kaart voor Vakantie en Vrije Tijd', scale 150,000 Keywords: visualisation, map editing, recreation cartography The Kaart voor Vakantie en Vrije Tijd' (Map for Vacation and Leisure Time) has been restyled to better tailor it to cyclists. The article describes which elements have been changed, and argu- ments are provided to explain the decisions. Decisions are very much influenced by the results of a map use research, executed du- ring a cycling event at the congress of the Netherlands Cartogra- phic Society in Helvoirt (1996). Resume W. Simon van Leeuwen E. Massop - Nouvelle edition de la carte touristique h l'echelle de 1.50.000 Mots-cles visualisation, redaction cartographique, cartogra- phie touristique La carte intitulee 'Kaart voor Vakantie en Vrije Tijd' (carte pour Vacances et Loisir) vient d'etre revisee 'sur mesure' l'attention des cyclistes. L 'article indique les changements y apportes et leur motivation. Ces decisions ont ete largement influeneees par les re- sultats d'une enquete ejfectuee lors d'une excursion faite d bicyclet- te l'occasion du congres de la Societe de Cartographie Neerland- aise tenue en 1996 a Helvoirt. Summary en resume behorend bij het artikel: Topografische karteringsinstanties en het World Wide Web: nieuwe presentatiemogelijkheden R.M. Hootsmans M.J. Kraak Summary R.M. Hootsmans M.J. Kraak - Topographie Mapping Organi- sations and the World Wide Web: New Presentation Options Keywords: management of geographica! information, topo- graphic cartography, survey The World Wide Web (WWW) is to play an important role in national, if not global, spatial data infrastruetures. Via Clearing hauses spatial data can be consulted or linked online. In this respect spatial base data are the framework for many applications, without which no georeferencing is possible. This paper (a concise Version ofa paper presented on the ICA Con ference 1999 in Ottawa) investigates the current use of the WWW by the traditionalproviders ofthese base data the national map ping organisations - focussed on the new interactive options that are avialable on the WWW and that broaden the use perspective ofmaps and spatial data. It appears that many map ping organisations in Europe, America, Southeast Asia and Oceania maintain a Website, of which some are already intensive- ly exploring new produets and Services that can be offered via the WWW. Resume R.M. Hootsmans M.J. Kraak - Instituts topographiques natio- naux et Internet: nouvelles possibilites de presentation Mots-cles: gestion de l'information geographique, cartographie topographique, etude Internet est appele äjouer un role important dans les infrastruetu res de bases de donnees geographiques nationales, voire mondiales: par l'intermediaire des 'clearinghouses' ces bases de donnees peu- vent etre consultees en lignes; elles forment par ailleurs les cadres de references geographiques indispensables pour de nombreuses ap plications. L 'article - une Version abregee d'un rapportpresente la Conferen ce de l'ACI de Ottawa en 1999 -passe en revue l'usagefait de l'In- ternet par les produeteurs traditionnels de ces bases de donnees - a savoir les Instituts cartographiques nationaux -; il s'agit notam- ment des options interactives introduites recemment et qui ouvrent des perspectives plus larges pour l'utilisation des cartes et des don nees de base geographiques. Des maintenant, en effet, de nombreux instituts cartographiques en Europe, Amerique, Asie du Sud-Est et en Oceanie possedent des sites sur Internet et utilisent largement les Services et produits nouveaux ojferts par le Reseau.

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 55