TOPmap, een globale basiskaart afgeleid van TOP I Ovector LANDSDEKKENDE BESTANDEN 2000-XXV1-I M.C. Wolters M.S.W. Cappendijk visual isatie, achtergronden, algemeen visualisation, background, general visualisation, carte de base, generalites TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Als brug tussen dataleveranciers en datagebruikers, probeert Bridgis een trefpunt te vormen voor innovatieve ideeen. Een direct gevolg hiervan is de ontwikkeling van TOPmap geweest. Dit is een vereenvoudigde topografische kaart, di rect afgeleid uit TOPiovector, het basisbestand van de Topo grafische Dienst. In dit artikel wordt deze ontwikkeling be- schreven. TOP50/TOP250 is hier niet volledig voor geschikt. De TOP50 bijvoorbeeld bevat als ondergrondkaart op stadsniveau te veel detail. Daarnaast is er te weinig vi- suele samenhang tussen deze topografi sche kaartseries. Sinds 1994 verkoopt Bridgis topografische kaarten in de vorm van rasterbestanden. Deze worden gebruikt in honderden in- formatiesystemen. Gebruikers zijn onder meer alle provincies, alle grote ingenieursbureaus, bijna alle waterschappen en de meeste telecommunicatiebedrijven. In de zomer van 1999 heeft Bridgis een onderzoek gehouden onder deze gebruikers, waar- uit een grote tevredenheid spreekt over het gebruik van de kaarten. Naast deze professionele groep gebruikers manifes- teert zieh in toenemende mate een grote groep meer consump- tieve gebruikers op Internet, waar www.lokatienet.nl maande- lijks meer dan 75.000(1) gebruikers van TOP25rasterkaarten trekt. Een drietal motieven heeft de ontwikkeling van TOPmap in gang gezet. Ten eerste zag een potentiele groep gebruikers af van TOP25raster vanwege de overmaat aan informatie. Dit zijn de gebruikers die een eenvoudige rasterkaart willen hebben ter ondersteuning en/of ter orientatie van een hoofdthema. De tails, zoals slootjes, duikers, wegwijzers en RD-punten geven deze toepassingen slechts een te druk kaartbeeld. Bovendien trekken de topografische kaarten veel aandacht door de vrij fei le kleuren en de grote hoeveelheid zwarte lijntjes, gebouwen en Symbolen, die er op voorkomen. Dit laatste zou eventueel met behulp van gis of 'image processing' nog eenvoudig op te lossen zijn, door het contrast te verkleinen. Maar dat blijft toch enigszins het paard achter de wagen spannen. Ten tweede bleek de relatief grote bestandsomvang van de af- zonderlijke rasterbestanden een bezwaar te zijn. Toepassingen met eenvoudige desktop Gis-pakketten werken hierdoor vaak niet soepel. Bovendien groeit de behoefte aan kleine handzame rasterbestanden nog meer door de ontwikkelingen van Inter net en intranet. Downloadtijden blijven zo binnen de perken. Ten derde bleek er behoefte te bestaan aan een set kaarten volgens het wijk/stad/regio-principe. De huidige set TOP25/ Ontwerp Een kaartblad van Topmap bestaat uit de combinatie van drie rasterbestanden. Deze combinatie is zo ontworpen dat er binnen een gis soepel kan worden ge- schakeld tussen de schaal op wijk-, stads- en regionaal niveau. Elk niveau heeft zijn eigen detailniveau en resolutie. Bij het ontwerp van TOPmap is gebruik gemaakt van dezelfde basisbestanden, waarmee Bridgis TOP25raster produeeert voor de Topografische Dienst. Impliciet betekent dit, dat de geometrische nauw- keurigheid van TOPmap vergelijkbaar is met die van de TOP25rasterbestanden. Voor combinaties met andere geogra- fische bestanden (die georienteerd zijn in het RD-stelsel) is TOPmap dus bij uitstek geschikt. Bij de produetie van een TOP25-kaart- blad wordt een rasterbestand met vlak- Symbolen, een rasterbestand met lijn- Symbolen en gebouwen en een rasterbe stand met puntsymbolen en teksten ge bruikt. Door pixels op kleur te selecteren en deze selecties te bewerken, door bijvoor beeld de kleur te veranderen, worden van de basisbestanden diverse produeten gemaakt. Een van die produeten is Topmap. Alleen het laatstgenoemde basisrasterbe- stand is niet gebruikt bij de produetie 54 ■*y

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 56