55 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-I van TOPmap. Met andere woorden, alle kaartbeschrifting uit TOP25raster is weg- gelaten, evenals de puntsymbolen. Dit wordt immers onleesbaar bij uitzoomen en bevat zelfs voor het meest gedetail- leerde niveau van TOPmap al te veel in- formatie. Omdat het vaak wel gewenst is om ter orientatie een aantal namen op de kaart te hebben, wordt een apart bestand mee- geleverd waarin onder meer de namen van plaatsen en rivieren staan, die op het geleverde kaartblad voorkomen. Dit be stand wordt, afhankelijk van de wens van de gebruiker, geleverd in ArcView-, Map- Info-, dBase- of Ascii-formaat. De dBase- en ASCII-bestanden komen van pas als de klant andere Software gebruikt dan Ma- plnfo of ArcView. Aan de hand van de coördinaten die in het bestand zijn opge- nomen en de aanwijzingen die Bridgis meestuurt, kan hij dan zelf de gazetteer in zijn Gis-systeem zetten. De gazetteer bestaat uit een bewerkte selectie van een aantal klassen uit de gazetteer van de to- pografische kaart schaal 1:250.000. Omdat de kaart vooral bedoeld is als achtergrond, is een rüstig kaartbeeld ver eist. Op deze wijze blijft de aandacht van een gebruiker op het betreffende thema gericht en wordt hij niet afgeleid door de achtergrond. Het rüstige kaartbeeld wordt op een aantal manieren verkregen. Ten eerste zijn er alleen zachte kleuren gebruikt. Ten tweede zijn alle teksten en punt symbolen weggelaten, evenals alle dünne zwarte lijntjes, die slootjes aangeven en verschillende soorten grondgebruik scheiden. Deze actie heeft nog een bijko- mend effect: er kan nu verder worden in- en uitgezoomd, zonder dat er een störend beeld ontstaat. Op de twee minst gedetailleerde niveaus zijn de af- zonderlijke gebouwen weggelaten en is in plaats daarvan een donkerdere kleur gegeven aan de bebouwde gebieden. Daarnaast zijn op deze twee niveaus we gen van lagere orde weggelaten om nog meer overzicht te krijgen. De wegen die nog wel worden weergegeven en de spoorwegen zijn verbreed. Deze blijven daardoor goed zichtbaar op de betreffen de schaal. Tenslotte is op het minst ge detailleerde niveau geen onderscheid meer gemaakt tussen weide, bouwland en kassen. Deze gebieden hebben alle dezelfde kleur gekregen. Dcor de hoeveelheid informatie in de kaarten te verminderen, ontstaan er gro- tere aaneengesloten vlakken. Veel com- pressiemethoden hebben dan een beter resultaat. Dat geldt onder andere voor Figuur 1 - TOPmap, zoom 050. Figuur 2 - TOPmap, zoom 100. Figuur 5 - TOPmap, zoom 250. engen Achleroerg Klinkenberg Opheuiden

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 57