KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-I AI deze argumenten zijn ook van belang voor karteringsinstan- ties, hoewel sommige kwesties omtrent kosten en Copyright nog niet volledig opgelost zijn. Het is moeilijk om bezoekers van een Website te laten betalen voor alle informatie; boven- dien wordt alles dat toegankelijk is op het www gezien als pu- bliek bezit. Technieken om kaarten te watermerken of bepaal- de gedeelten van een Website alleen toegankelijk te maken voor geregistreerde gebruikers kunnen deze kwesties helpen oplos- sen. Interactieve indexkaarten Op de Websites van topografische karteringsinstanties wordt al veelvuldig gebruik gemaakt van indexkaarten die interac- tief kunnen zijn. Deze indexkaarten geven meestal een over- zicht van het analoge kaartbladsysteem volgens welke de pa pieren kaartreeks, en soms ook de serie digitale bestanden, is onderverdeeld. Bij interactieve indexkaarten (zie bijv. [URL4] bestaat de mogelijkheid, door met de muis te klikken op een van de kaartbladen, meer informatie te verkrijgen over het specifieke kaartblad of -bestand, soms vergezeld met een kaartfragment. Verkenning van de activiteiten van topografische karteringsinstanties op het WWW Om de mogelijkheden op het www voor topografische karte ringsinstanties te bezien, is er eerst een verkennende inventari- satie uitgevoerd. Deze begon met het opsporen van karterings instanties die een Website onderhouden. Een overzicht van be- schikbare sites voor de verschillende landen wordt gegeven in figuur 1, de corresponderende www-adressen zijn beschikbaar via urli. Op dit moment zijn het vooral de karteringsinstan ties in Europa, Amerika, Zuidoost-Azie en Oceanie die actief zijn op het www. Dit beeld komt redelijk overeen met de ruimtelijke verspreiding van internetgebruikers [Dodge, URL2]. Het mag duidelijk zijn dat het pas inte ressant genoeg is in een Website te inves- teren als er voldoende bezoekers (lees: potentiele klanten) te verwachten zijn. De tweede stap bij deze verkenning vormde het bekijken van de informatie- inhoud van de Websites van topografi sche karteringsinstanties. AI snel wordt duidelijk dat er een grote diversiteit aan Websites bestaat en dat niet elke instantie dezelfde interpretatie aan bepaalde taken van de Website geeft. Bij het bekijken van de Websites is het zinvol om enkele vergelijkingscriteria vooraf te definieren op basis van vragen, die de verwachtin- gen van dergelijke Websites kunnen ty- peren, zoals: Zou de site naast de standaardproduc- ten ook aandacht moeten besteden aan producten die volgens de wensen van klanten kunnen worden geleverd [cf. Morrison, 1997]? Moet de site kaartvoorbeelden of com- plete, volwaardige kaartproducten be- vatten? Wat moet het detailniveau van de ge- presenteerde informatie zijn: simpel of liefst zo uitgebreid mogelijk? Wat is het technische niveau van de getoonde toepassingen: alleen tekst- weergave, gebruik van functionele af- Figuur 1 - Nationale beeldingen of wordt de mogelijkheid karteringsinstanties geboden om gegevensbestanden te met een Website raadplegen met de www-browser via (stand van zaken d.d. een kaart-interface? november 1999, zie ook URLi). Enkele aspecten die met deze vragen sa- Topografische karteringsinstantie met een Website Projection: Robinson 60

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 62