63 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT INTERACTIEF in memoriam John Keates 1925-1999 Onverwacht, op 4 September 1999, over- leed op 73-jarige leeftijd in zijn woon- plaats Glenesk in de Schotse Hooglan den de bekende Britse kartograaf John S. Keates. Als een van de oprichters van de British Cartographic Society (bcs), de eerste redacteur van het Cartographic Journal, pleitbezorger voor kartografie als universitair vakgebied en auteur van kar- tografische boeken, heeft hij tijdens een periode van meer dan 35 jaar een duide- lijk Stempel op de Britse, maar 00k in ternationale, kartografische wereld ge- drukt. Geboren in Cheshire, NW Engeland, kreeg hij op 17-jarige leeftijd een beurs voor de Universiteit van Oxford. Net als veel van zijn leefdjdsgenoten heeft hij zijn Studie onderbroken voor een aantal jaren militaire dienst tijdens en meteen na de Tweede Wereldoorlog. In het ge- val van Keates werd het drie jaar in de marine, eerst bij de konvooibescher- rning, later als instructeur. Na het beha- len van zijn M.A. (universitaire graad) in 1950 werd hij kaartredacteur, eerst bij Clarendon Press, daarna bij Penguin, en van 1956 tot i960 bij Esselte in Stock holm. In Zweden kon hij zijn kartogra- fisch kunstenaarschap tot volle bloei la- ten komen door het leveren van een gro- te bijdrage aan het maken van de beken de Esselte 'landschaps'-atlaskaarten. Ondanks zijn liefde voor zijn werk en voor het land Zweden werd hij in 1960 overgehaald om terug te gaan naar het academisch milieu, in dit geval de Uni versiteit van Glasgow. De Geografische Faculteit aldaar had de beslissing geno- men om een specialisatie op te bouwen op het gebied van landmeetkunde, foto- grammetrie en kartografie, onder de noemer 'Topographie Science'. Samen met de andere 'zuil' van de vakgroep, Gordon Petrie, zou hij daar tot aan zijn pensionering blijven. Het vakgebied was eerst een bijvak van geografie, later werd het een afstudeervak met zijn eigen graad. Kartografie was er een onderdeel van, maar in de vroege jaren zestig ont- wikkelde Keates 00k nog een eenjarige 'postgraduate' diploma-cursus in de kar tografie. Als een van zijn diploma-stu- denten ontmoette ik Keates voor het eerst in de jaren zestig. Tijdens een informeel kartografisch Se minar, georganiseerd door de geogra fische faculteiten van de Universiteiten van Edinburgh en Glasgow in 1962, werd Keates gevraagd om de mogelijke steun voor een Britse kartografische ver- eniging te peilen. De resultaten waren dermate bemoedigend dat tijdens een tweede seminar in Leicester in 1963 de bcs officieel werd opgericht. Vanaf het begin werd de nieuwe vereniging gezien als een forum waarin overheidsdiensten, commerciele uitgevers en academici el- kaar zouden treffen, en dat is zo geble- ven tot op heden ten dage. Met zijn aca- demische achtergrond en commerciele ervaring werd Keates als een ideale re dacteur gezien voor het bcs tijdschrift, het Cartographic Journal. Hij bleef op die post tot 1970, en met zijn kritische maar stimulerende houding ten opzichte van auteurs was hij in Staat om voldoende kopij van goede kwaliteit te genereren om het Cartographic Journal een hoge Status te bezorgen. Na zijn periode als redacteur bleef Keates vele jaren actief in het bestuur van de bcs; hij was voorzitter van 1974 tot 1976. Na het wegvallen van het re- dacteurschap had hij voldoende tijd over voor het schrijven van een boek over de kartografie: Cartographic design and pro- duetion, eerste uitgave 1973, met een tweede editie in 1989. Keates was altijd praktijkgericht, en hij was zeer duidelijk in zijn opvatting dat kaarten communi- catiemiddelen zijn die hoge eisen stellen aan de vakkundigheid van de producen- ten. Maar hij had 00k een meer filosofi- sche kant, tot uitdrukking gebracht in zijn tweede boek Understanding maps, voor het eerst uitgegeven in 1982, met een tweede editie in 1996, na zijn pen sionering. Kartografisch onderwijs op alle niveaus had zijn aandacht, en hij was lid van vele (begeleidings)commissies op dat gebied in Schotland en het Verenigd Konink- rijk als geheel. Hij had goede contacten met commerciele uitgevers en was gedu- rende vele jaren consulent voor de firma Collins. Zijn vele Verdiensten werden er- kend met het toekennen van een O.B.E. (Order of the British Empire) in 1979 en de gouden medaille van de bcs in 1988. Tijdens mijn periode als assistent-docent in Glasgow leerde ik John Keates beter kennen als persoon. Schijnbaar onver- stoorbaar achter een walm van pijprook, was hij altijd bereid om discussies over het vak aan te gaan met Studenten en collegae, bij voorkeur in zijn rommelige 'hol' in het Souterrain van het neogoti sche hoofdgebouw van de universiteit. Hij was hoffelijk en bescheiden en vond niets leuker dan het maken van kaarten. Hij stond altijd klaar om een bijdrage te leveren aan kaarten van Studenten, bij- voorbeeld met het maken van een relief- schaduwering. Buiten de kartografie was forelvissen zijn grote liefhebberij. Op de eerste dag van de vakanties ruilden hij en zijn gezin hun appartement in Glasgow om voor het buitenhuis naast de rivier de Esk, om daar tot op de laatste vakantiedag te blij ven. In de loop der jaren leerde hij daar meer mensen goed kennen dan in de stad, dus het lag voor de hand dat hij er zou gaan wonen na zijn pensionering. De dood van zijn vrouw was een zware klap, maar niettemin bleef hij gei'nteres- seerd in de wereld buiten Glenesk. Hij was van plan om in September het bcs- symposium 1999 bij te wonen in Glas gow, maar vlak daarvoor overleed hij. Hij laat twee kinderen achter. A. Brown NVK-nieuws Samenwerkingsovereenkomst NVK-ESRI De nvk is met esri Nederland een sa menwerkingsovereenkomst aangegaan. Doel van de samenwerking is het geza- menlijk profileren van kartografie en gis in het algemeen en van de nvk en esri in het bijzonder. esri is leverancier van veel gebruikte Gis-software als Arclnfo, ArcView en MapObjects en levert bo- vendien veel Software voor het ontslui- ten van geografische gegevens via Inter net. Gedurende de overeenkomstperiode (ja- nuari tot december 2000) zullen de nvk en esri in gezamenlijk overleg de moge- lijkheden nagaan om tot invulling van de samenwerking te komen. Ideeen zijn

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 65