E. Poppe KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-I daarbij van harte welkom en kunnen worden doorgegeven aan Albert Vene- mans (tel. 073-6158214, e-mail: b.a.vene- mans@dnb.rws.minvenw.nl). Ook voor meer informatie over de overeenkomst kunt u contact opnemen met Albert Ve- nemans. A. Venemam berichten Een onderzoek naar route- planners op cd-rom en Internet De Computer biedt tegenwoordig vele mogelijkheden om een route uit te stip- pelen. De programma's die dat mogelijk maken zijn routeplanners. Ze staan op cd-rom of op Internet en kunnen aan de hand van opgegeven vertrek- en aan- komstplaatsen bepalen hoe u uw be- stemming zo snel, kort of goedkoop mo gelijk kunt bereiken. Geen enkele routeplanner is echter het- zelfde en daardoor verschillen de trajec- ten en lopen de reistijden tussen dezelfde plaatsen bij verschillende routeplanners nogal uiteen, tenzij de routeplanners ge- bruik zouden maken van dezelfde data. Vrijwel alle routeplanners geven zowel een kaart als een beschrijving van de route. Ook die verschillen sterk tussen de verschillende routeplanners. Daar- naast zijn er tenslotte nog allerlei extra mogelijkheden die de routeplanners kunnen bieden, uiteenlopend van print- mogelijkheden van de route tot het op- vragen van weer- en verkeersberichten onderweg. In de afgelopen jaren is er in Nederland, en ook daarbuiten, veel onderzoek ge- daan naar de mogelijkheden van route planners op cd-rom. Maar welke moge lijkheden bieden routeplanners op Inter net? Verschillen die van routeplanners op cd-rom? De mogelijkheden die de routeplanners bieden vormen een kant van het verhaal. Een routeplanner die meer mogelijkheden biedt dan een ande re is niet per definitie beter. Uiteindelijk is het de gebruiker die het best kan aan- geven welke routeplanner(s) hij het liefst gebruikt en welke mogelijkheden en ei- genschappen hij of zij het meest waar- deert. Jammer genoeg hebben de meeste mensen die wel eens een routeplanner gebruiken geen idee van de enorme va- riatie in routeplanners. Door middel van mijn onderzoek wil ik enerzijds laten zien welke mogelijkheden routeplanners op cd-rom en Internet (kunnen) bieden en anderzijds wil ik gebruikers (en ook potentiele gebruikers) van routeplanners enkele routeplanners laten beoordelen op hun mogelijkheden. Op die manier kan ik dan een schets geven van de 'ideale' routeplanner! Ook u kunt bijdragen aan het onderzoek! Van de ruim 40 routeplanners die ik heb gevonden op Internet heb ik er 12 uitge- kozen die sterk van elkaar verschillen en die u mag beoordelen. U hoeft ze na- tuurlijk niet alle 12 te beoordelen. Mocht u een routeplanner op cd-rom gebruiken dan ben ik ook benieuwd naar uw ervaringen. U leest hier meer over op: http://members.tripod.lycos.nl/ routeplanners. Alvast bedankt voor uw medewerking. verslagen Taalkaarten in Tübingen Ethnische Karten zu Südosteuropa am Ende des 20. Jahrhunderts was de titel van de tweedaagse conferende die op 28 en 29 oktober 1999 was georganiseerd door het Institut für Donauschwäbische Ge schichte in Tübingen en het Osterreichi sche Ost- und Südosteuropa Institut in Wenen. De laatste instelling kennen we als de producent van de Atlas der Do nauländer, en als ergens in Europa ex- pertise aanwezig is met betrekking tot de productie van volken- respectievelijk taalkaarten dan is het daar. En als ergens ter wereld het naast elkaar wonen van verschillende volken cq. taalgemeen- schappen een probleem is, dan is het wel op de Balkan. Daar kwamen de deelne- mers aan de bijeenkomst voornamelijk vandaan. Naast Duitsland en Oostenrijk waren dat Slovenie, Kroatie, Hongarije, Joegoslavie, Roemenie en Slowakije (en de Verenigde Staten, Groot-Brittannie en Nederland); ondanks alle tegenstel- lingen was het een keurig gedisciplineerd gezelschap. Het bestond uit kartografen, atlasredacteuren, statistici, historici en geografen, en het merendeel ervan had elkaar wel vaker ontmoet, kende elkaars standpunten en anticipeerde daar ook op. De bijeenkomst was opgebouwd uit 5 zittingen: Taalkaarten (men sprak van 'ethnische Karten' en dat vertaalt niet goed in het Nederlands; etnografisch heeft meer een volkenkundige bijbeteke- nis, dus gebruik ik maar de term taal kaarten, die ook bij de meeste sprekers op de bijeenkomst als alternatief gold) na de 'Wende', theorie en methoden van taalkaarten, de basisgegevens voor taal kaarten, het gebruik van taalkaarten door politiek en educatie, en het gebruik van gis voor taalkaarten. De tijd van het communisme was ge- kenmerkt door een ontmoediging van de productie van taal- of volkerenkaarten, een wegstoppen van alle met het natio- nalisme samenhangende problemen, die dus na de 'Wende' in alle hevigheid weer losbarstten. En dat is, door de belang- hebbende partijen maar ook door de scheidsrechters bij de conflicten (vn, vs, navo, eu) door de productie van grote aantallen Volkeren- en talenkaarten bege- leid. De oude standpunten zijn daarbij weer van stal gehaald evenals de oude methodieken. Wat blijkt namelijk: ook voor de oorlog probeerde men de eigen standpunten, met name op de verbrei- ding van de eigen volksgroep/taalge- meenschap gebaseerde gebiedsaanspra- ken al met kaarten te ondersteunen. Men had al gauw door dat bepaalde kar- Slowaaks Hongaars Figuur 1 - Verbreiding van Hongaren en Slowaken, weergegeven met de chorochromatische kaart, t en een oppervlaktediagramkaart. 64

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 66