KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-I om de macht, die zo vaak ook op Volke ren- en talenkaarten de allesbepalende factor is, te benadrukken. Aan de 'pro- ceedings' wordt gewerkt. F.J. Ormeling Verslag studiedag NVK-werk- groep voor de Geschiedenis van de Kartografie te Rotterdam op 12 november 1999 De studiedagen van de NVK-werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie (wgk) zijn in historisch-kartografenland zo langzamerhand een begrip geworden: een groeiend deelnemersveld, een immer gevarieerd programma en een onmisken- baar platform voor de broodnodige con- tacten tussen professionele en niet-pro- fessionele bewoners van de kartografen- wereld. Ook op de twintigste studiedag in het bestaan van de wgk - gehouden in Rotterdam op 12 november 1999 - waren deze kenmerken weer volledig van toe- passing. Onder het overkoepelende the- ma De kartografie van Rotterdam en de eerste Nederlandse reisten overzee konden de bijna tachtig belangstellenden genie- ten van vier uiteenlopende lezingen, het bezoeken van een kaartcollectie en het bezichtigen van een tentoonstelling. Rot terdam heeft in het verleden een meer dan behoorlijke rol gespeeld in het ver- ruimen van de geografische horizon. Eind i6e en begin 17c eeuw maakte de stad, in navolging van Amsterdam, een ongekende groei mee. Meer dan eens was de haven van Rotterdam het vertrekpunt voor verre reizen naar de Oost en de West. Uiteraard vonden zowel de interne groei van de stad als de externe expansie overzee hun neerslag in kaarten. Een his- torisch-kartografische studiedag over dit onderwerp was dus zeker op zijn plaats. De vier lezingen hadden 's ochtends plaats in het Gemeentearchief Rotter dam, tegenwoordig gehuisvest in een nieuw gebouw aan de Hofdijk nabij ns- station Hofplein. Het goed geoutilleerde complex is zeker een bezoek waard. Zo telt het archief niet minder dan 10.000 kaarten, 325.000 foto's en 90.000 boe- ken over Rotterdam. Alle archiefstukken op een rij beslaan een planklengte van veertien kilometer. Gemiddeld weten elk jaar 35.000 bezoekers het gemeentear chief te bereiken. In de eerste lezing van de studiedag ging P. Ratsma, voormalig hoofd van de to- pografisch-historische atlas in het Ge meentearchief Rotterdam, in op enkele plattegronden en prospecten van Rotter dam omstreeks 1600. Als uitgangspunt nam Ratsma het prentje van Rotterdam dat op het titelblad Staat van het reis- journaal van Olivier van Noort, de eer ste Nederlander die van 1598 tot 1601 rond de wereld voer. Het prentje - dat ook de uitnodiging voor de studiedag sierde - is een kleine navolging van een in 1599 door de Leidse drukker Henric Haestens uitgegeven gezicht op Rotter dam. Samen met een stadsbeschrijving behoort dit prospect bij een stadsplatte- grond, eveneens in 1599 door Haestens uitgegeven. De combinatie kaart, pros pect en stadsbeschrijving kwam aan het einde van de i6e eeuw in de Nederlan- den in zwang. Naast het verspreiden van kennis van de desbetreffende stad werd hiermee een ideaalbeeld van de stad ge- presenteerd. Beide aspecten van Haes tens' uitgaven - de topografie en de re- presentatie - plaatste Ratsma temidden van een serie gedrukte kaarten en pros pecten van Rotterdam uit de periode 1575-1625, waaronder die van Braun Hogenberg, Serwouters en Van Ber- ckenrode. Op deze manier gaf hij een treffend beeld van de ruimtelijke ont- wikkeling van de stad en van de ideele betekenis van de plattegronden en pros pecten voor propaganda-doeleinden. Na het verhaal van Ratsma, was het de beurt aan dr. C.J. Zandvliet. De mede- werker van het Rijksmuseum in Amster dam behandelde de vroege jaren van de Nederlandse overzeese kartografie. In zijn 'causerie' poneerde hij de Stelling dat de overzeese kartografie rond 1600 pas dan begrepen kan worden, als deze wordt ingebed in en gerelateerd aan de beeidende kunsten, de specifieke militai- re en economische situatie en de toege- paste wetenschap van die periode. Vol- Figuur 1 - Drs. A. de Zeeuw r) was de gelukki- ge winaar van de Caert- Thresoorprijs 1998, die bij overbandigd kreeg doorprof.dr. G. Schilder (foto: Marco van Egmond). gens Zandvliet 'beschouwde men juist in perioden van crisis - zoals die rond 1600 - kaarten als van vitaal belang om greep te krijgen op een wereld in veran- dering'. Vele fraaie dia's illustreerden de wederzijdse invloed van achtereenvol- gens de kunsten en wetenschappen, de vaart op Oost- en West-Indie, de mili- taire aspecten en de kartografie als on- derdeel van decoratie in vergaderzalen en paleizen. Na de koffie sprak drs. J.C. Nix, conser- vator van de Atlas van Stolk, over kaar ten van Rotterdam en overzee in zijn to- pografisch-historische collectie. Het was de Rotterdamse houthandelaar Abraham van Stolk, die rond 1835 de grondslag legde voor de naar hem genoemde Atlas van Stolk. Na Abrahams dood hebben zijn nazaten gezorgd voor de instand- houding en uitbreiding van de atlas. In 1967 werd de atlas in bruikleen aanvaard door de gemeente Rotterdam, die de taak op zieh nam de collectie in stand te Figuur 2 - De studiezaal van de Atlas van Stolk, waar de deelnemers van de studiedag - gezien de beperkte ruimte - groepsgewijs enkele kaarten en historieprenten konden bezichtigen (foto: Marco van Egmond). 66

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 68