KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-I houden, te huisvesten, open te stellen en uit te breiden. Hoewel zeker niet de grootste Rotterdamse kaartverzameling, bezit de Atlas van Stolk veel belangwek- kend kaartmateriaal. Nix liet met behulp van dia's een aardige staalkaart zien. Zo lieeft de atlas veel afbeeldingen van kaar- ten op prenten in beheer. Ook is het de trotse bezitter van de vroegst bekende Nederlandse atlas van historieprenten. Het huidige verzamelbeleid is met name gericht op dit soort prenten. De laatste spreker van de studiedag was drs. S. de Meer, conservator scheepvaart tot 1850 bij het Maritiem Museum Rot terdam (voorheen Maritiem Museum 'Prins Hendrik'). Hij schilderde de ge- schiedenis van de kartografische collectie van het museum, dat dit jaar 125 jaar be- staat. In de 19c eeuw werd de basis voor de verzameling gelegd, maar over de kaarten daarin is slechts weinig bekend. Van niet meer dan twee atlassen is zeker, dat zij in de 19c eeuw reeds in het Mari tiem Museum aanwezig waren. Met de indiensttreding van J.W. van Nouhuys als directeur in 1915 kreeg de kaartcollec- tie een impuls. Hij zette een actief verza melbeleid in en kocht tal van belangrijke losse kaarten en atlassen aan. In de Commissie van Toezicht, die Van Nou huys adviseerde, zat onder meer W.A. Engelbrecht (1874-1965). Deze Rotter damse reder en verzamelaar van karto- grafie gaf later, in 1950, zijn eigen mari- tiem-kartografische collectie - ongeveer 150 atlassen en 300 16e- en iye-eeuwse kaarten - in bruikleen aan het Maritiem Museum. Na Engelbrechts dood in 1965 kon de verzameling voor een schappelij- ke prijs daadwerkelijk worden aange- kocht. De jaren vijftig, zestig en zeventig waren sowieso gouden jaren voor het museum. Veel kaartmateriaal kon im mers worden verworven middels een eendrachtige financiering door het Rot terdamse scheepvaartbedrijf. Heiaas is op dit terrein vandaag de dag nauwelijks meer steun van het bedrijfsleven te ver- wachten. Volgens De Meer is namelijk door de opkomst van multinationals het 'Ketelbinkie-gevoel' praktisch verdwe- nen. Zonder dat sprake is van een echt verzamelbeleid, rieht het Maritiem Mu seum zieh nu vooral op hydrografisch kaartmateriaal. Na het lezingenprogramma werd de ge- legenheid aangegrepen om de Caert- Thresoorprijs 1998 uit te reiken. Deze prijs van 1.000 gülden, die voor de twee- de keer in successie door prof.dr. G. Schilder werd overhandigd, is bedoeld voor het beste artikel in een bepaalde jaargang van het tijdschrift Caert-Thres- oor. De gelukkige winnaar was dit keer drs. A. de Zeeuw met zijn artikel 'Een zeldzame kaart van Gelderland met de- coratieve randen, uitgegeven door Jo hannes Janssonius en Jodocus Hondius' Caert-Thresoor 17 (1998) nr. 4, pp.. 85- 92). 's Middags, na de lunch in de levendige binnenstad van Rotterdam, was er gele- genheid tot het bezoeken van de Atlas van Stolk in het monumentale Schie- landshuis en het bezichtigen van de inte ressante tentoonstelling Om de gehele Wereldcloot - naar de Oost door de Straat van Magallanes in het Maritiem Muse um. De gebruikelijke borrel aan het ein- de van de studiedag maakte het feest compleet. Op naar de volgende twintig studiedagen van de wgk! M. van Egmond ICA-nieuws ICA-congres in Ottawa, 16-20 augustus 1999 Afgelopen zomer hebben de kartografen van deze wereld elkaar weer een week lang kunnen ontmoeten op de 19c inter nationale kartografische conferentie, die onder auspicien van de Internationale Kartografische Vereniging (ica) werd ge- houden in Ottawa. Het was een uitste- kend georganiseerd congres, met goede mogelijkheden voor interactie, een mooi congrescentrum, een interessante collec tie van lezingen en andere vormen van informatie-uitwisseling en een raampro- gramma dat ook de moeite waard was. De Organisatoren onder leiding van Dave Carney die er meer dan vier jaar mee bezig waren geweest (en die vier jaar terug opeens de schrik kregen dat ze het bij na moesten afleggen tegen de kandi- datuur van Zuid-Afrika) hadden alle eer van hun werk! Hieronder zullen een aantal aspecten van het congres de revue passeren, te beginnen met de papers (met speciale aandacht voor de keynote presentaties, de papers over generalisatie, kaartgebruik en atlaskartografie), de pro- ceedings, de tentoonstellingen en de of- ficiele manifestaties rond de Algemene Ledenvergadering. Het congres werd door 1540 deelnemers uit 79 landen bijgewoond. Er werden ruim 500 papers en posters gepresen- teerd, alle op cd-rom vastgelegd. De strenge wetenschappelijke selectiecom- missie had 10 papers uit Nederland ge- selecteerd voor mondelinge presentatie: Blok, Brown, Van Dijk, Van Elzakker, Hootsmans, Kraak (2), Van Kreveld, Molenaar, Ormeling (2), Pfeiffer, Van der Steen en Strijk; daarnaast was er een geselecteerd als posterpresentatie (Simon van Leeuwen). Een aantal daarvan vindt u eiders in dit nummer. Keynote presentaties Een van de geslaagde experimenten in Ottawa was om de plenaire 'keynote' presentaties niet meer alleen aan het be- gin van het congres te plannen - zoals tot dusverre vaak gebruikelijk - maar wat meer te spreiden over de week. Het voordeel hiervan was dat er wat meer na- druk kon worden gelegd op de rode draad van het congresthema (Touch the Fast, Visualize the Future) en de twee presentaties kregen op deze manier elk de aandacht die ze verdienden. Op dinsdag werd het congresthema be licht door prof. David Woodward van de Universiteit van Wisconsin-Madison (vs), die zijn wetenschappelijke sporen vooral verdiend heeft bij het bestuderen van het kartografisch verleden. Wood ward was gevraagd om zijn aandacht vooral te richten op de kartografie in het huidige Millennium (Touch the Fast). Daarbij ging hij van het heden naar het verleden, om de diepte van de wortels van ons vakgebied beter tot uitdrukking te brengen. Hoofdthema's in zijn ver- haal waren onder meer: de kwetsbaar- heid van het bewijsmateriaal (waardoor het verzamelen van kennis over de ge- schiedenis van de kartografie deels op toeval is gebaseerd), de ontwikkeling van concepten in de digitale kartografie en wat we van de geschiedenis kunnen le ren. De tekst van de presentatie van Woodward Staat helaas niet op de Pro- ceedings cd-rom. Op donderdag werden de kartografische mogelijkheden en uitdagingen voor het nieuwe Millennium (Visualize the Futu re) belicht door Professor Michael Goodchild van de Universiteit van Cali fornia te Santa Barbara. Goodchild is een geograaf en zeer bekend in de GiS- wereld. De titel van zijn presentatie Car- tographic fiitures on a Digital Earth ver- wees naar een van de concepten waar- naar op het congres veelvuldig (vooral door Amerikanen) werd verwezen. Wat er precies bedoeld wordt met de door Amerika's vice-president AI Gore in 1998 gelanceerde Digital Earth is in de prak- tijk nog niet altijd even duidelijk. In al gemene termen is het een nieuwe meta- foor voor de organisatie van digitale geo- grafische informatie en constructie van gebruikersinterfaces, ofwel een omgeving waarin gebruikers de aarde met alles erop en eraan van macro- naar micro- schaal kunnen exploreren door middel 67

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 69