Het monitoren van veranderingen: kenmerken van dynamische ruimtelijke verschijnselen voor visuele exploratie CA Blok 5 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT dynamische visualisatie, karakteristieken van dynamische verschijnselen, theorie TREFWOORDEN dynamic visualisation, characteristics of dynamic phenomena, theory KEYWORDS visualisation, caracteristiques des phenomenes dynamiques, theorie MOTS-CLES De wereld om ons heen verändert voortdurend, en voor veel toepassingen is het van belang om te kunnen volgen wat er gebeurt met ruimtelijke verschijnselen die voor de toepassing relevant zijn. Zo zal een beheerder van uitgestrekte bosgebie- den willen weten waar er (misschien illegaal) gekapt wordt, of er bosbranden of insectenplagen zijn, welke veranderingen er optreden in de gezondheidstoestand van het bos enzo- voort. Inleiding 'Monitoring' begint met het inwinnen van gegevens over ruimtelijke dynamiek, gevolgd door exploratie en analyse van de ruimtelijk-temporele gegevens om in- zicht te verkrijgen in processen en rela- ties. Verworven inzicht kan leiden tot de beslissing om waarschuwingen te laten uitgaan, of anderszins te handelen als zieh ongewenste situaties voordoen (een overstroming, dreigende mislukking van de oogst). Het kan ook leiden tot het modelleren van de werkelijkheid (bij- voorbeeld om het effect van al dan niet ingrijpen in een ontwikkeling te kunnen inschatten) of tot extrapolatie van de in- formatie om toekomstige ontwikkelin- gen te voorspellen. De meeste ruimtelij ke verschijnselen zijn dynamisch, en voor veel toepassingen zijn onderzoekers dan ook gebaat bij het volgen van veran deringen die direct of indirect zichtbaar zijn in het landschap (zie bijv. publica- ties in tijdschriften als Environmental Monitoring and Assessment en Interna tional Journal of Remote Sensing). Het hier beschreven onderzoek rieht zieh vooral op ruimtelijke ontwikkelin- gen in de fysische omgeving. Te denken valt aan veranderingen in vegetatie, ero- sieverschijnselen, atmosferische proces sen enzovoort. Drs. Connie Blok is universitair docent Visualisatie aan het ITC, Afdeling Geoinformatica, Kartografie en Visualisatie, Postbus 6, 7500 AA Enschede [t] (053) 487 44 33 [e] blok@itc.nl Specialisten die zieh bezighouden met het monitoren van ruimtelijke verschijnselen hebben vragen die betrekking heb- ben op de geometrische, thematische en temporele karakteris tieken van de gegevens om meer te weten te komen over [East man et ab, 1995; Groten Ilboudo, 1996; Yuan, 1996]: het optreden van anomalieen: afwijkingen van de 'normale' waarden kunnen onmiddellijke actie vergen; processen die zieh (mogelijkerwijs) afspelen; relaties tussen verschijnselen (bijv. neerslag en vegetatie), en relaties voor eenzelfde verschijnsel in de tijd (zoals maximale vegetatiewaarden in verschallende groeiseizoenen); oorzaken; trends. Antwoorden op vragen die relevant zijn voor monitoring wor den binnen een Gis-omgeving gewoonlijk gezocht door ge- bruik te maken van analytische en rekenkundige funeties. Een vooraf geformuleerde vraagstelling leidt daarbij tot een bewer- king van de gegevens [Langran, 1992; Yuan, 1996]. Het resul- taat van die bewerking kan grafisch worden weergegeven, bij- voorbeeld in een kaart. Het is echter ook mogelijk om grafi sche weergaven als uitgangspunt voor verdere bevraging van de gegevens te nemen. We maken dan gebruik van geografische visualisatie: het visueel maken' van geografische gegevens in een bepaalde gebruikscontext, visuele exploratie. Visuele ex ploratie wordt gekenmerkt door zeer interactief en prive-ge- bruik van grafische weergaven van voornamelijk onbekende gegevens [MacEachren, 1994]. Er wordt verondersteld dat vi sualisatie (een proces waarbij naast grafische ook cognitieve re- presentaties van de werkelijkheid worden gegenereerd) het denken kan stimuleren, en patronen en relaties kan blootleg- gen die anders misschien verborgen zouden blijven [zie bijv. DiBiase et al., 1992; Monmonier Gluck, 1994; MacEachren, 1998]Dat is vooral het geval als meerdere perspeedeven op de gegevens worden geboden, en dynamiek en interactiemogelijk- heden speien daarbij een belangrijke rol [MacEachren, 1995]. In de huidige Gis-praktijk worden de ruimtelijke aspecten van dynamische gegevens vaak benadrukt door vergelijking van een (beperkt) aantal dwarsdoorsneden in de tijd, öfwel de tem porele aspecten van objecten of pixels worden voor verdere analyse weergegeven buiten de ruimtelijke context (in een gra- fiek). Deze benaderingen leiden tot respectievelijk ruimtelijke

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 7