Relief KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-I ker de animatie kan stoppen of terug- spoelen zou hij beter in Staat moeten zijn om de verschillende ruimtelijke pa- tronen op waarde te schatten. Dit moet echter nog getest worden. Bin Jiang, de laatste spreker in de sessies Dynamic mapspresenteerde een met Ferjan Ormeling geschreven paper over de mogelijkheden om aspecten van 'Cy berspace' (verschillende soorten compu- ter-gegenereerde, virtuele ruimtes) te be- studeren met behulp van 'Cybermaps'. De auteurs zien het maken van dergelij- ke kaarten als een uitdaging voor karto- grafen vanwege hun ervaring met repre- sentatie van de geografische ruimte. Knowledge discovery Corne van Elzakker beet de spits af in de eerste van twee sessies over Knowledge Discovery. Hij is gei'nteresseerd in vragen die te maken hebben met kaartgebruik, en wil vooral weten waarom en wanneer er kaarten worden geraadpleegd in een bepaalde gebruikscontext, hoe die kaar ten eruit zien, en of de gebruiker er te- vreden mee is. Zijn onderzoek rieht zieh op kaartgebruik voor regionale explora- tieve studies door geografen. In de pre- sentatie werd de onderzoeksmethode die hij wil gaan gebruiken, de 'think-aloud method', uitgebreid belicht. Bij deze methode spreken de proefpersonen hun gedachten hardop uit terwijl ze een taak uitvoeren. Die gedachten worden vastge- legd in protocollen, die vervolgens ge- analyseerd worden. Grote geografische gegevensbestanden zijn vaak moeilijk te exploreren en te analyseren omdat de gegevens complex zijn. Alhoewel er tegenwoordig 'data mi- ning' algoritmen worden gebruikt voor bijvoorbeeld de classificatie van com- plexe multidimensionale gegevens, wer ken deze vaak als 'black box'. Robert Ed- sall wil visuele ondersteuning en interac- tie met de gegevens gedurende de visu- alisatie bieden, zodat de gebruiker beter begrijpt wat er gebeurt. Hij heeft al en- kele gereedschappen voorgesteld. Natalia Andrienko is eveneens gei'nteres seerd in de integratie van 'data mining'- en visualisatietechnieken. Zij demon- streerde de Synergie tussen het al längere tijd bestaande, door Andrienko An drienko ontwikkelde pakket voor visuele exploratie van geografische gegevens Descartes met het 'data mining'systeem Kepler. Descartes dient voor de (karto-) grafische representatie van de brongege- vens en de resultaten, en voor visuele ex ploratie. Connie Blok besloot de sessies Knowled ge discovery. Zij onderzoekt hoe dynami sche variabelen in kartografische anima- ties kunnen worden gebruikt voor het monitoren van veranderingen in het landschap. Ze wil daarvoor nagaan wat de karakteristieken zijn van de dynami sche fenomenen die relevant zijn voor het uitvoeren van monitoringtaken, om deze vervolgens te binden aan karakteris tieken van de dynamische beeldvariabe- len. Als aanzet daartoe Steide ze een raamwerk van concepten voor waarmee dynamische fenomenen kunnen worden gekarakteriseerd (zie eiders in deze afle- vering van het Kartografisch Tijdschrifi). Informatiesnelweg en interactie Uiteraard werd er, nog meer dan in 1997 het geval was, gerefereerd aan de moge lijkheden die het Internet biedt voor ver- spreiding en gebruik van geografische in- formatie. Zo waren er drie speciale ses sies Informatie snelweg, met onder andere een presentatie van Michael Peterson over kwantitatieve trends in Internet- kaartgebruik (zie eiders in dit verslag), en een verhaal van Menno-Jan Kraak en Rob Hootsmans over de rol van het Web voor nationale karteringsorganisa- ties (zie artikel eiders in dit tijdschrift). Maar 00k in talrijke andere sessies werd duidelijk dat de mogelijkheden die het Internet biedt inmiddels breed worden onderkend. Een term die opvallend vaak voorkwam in de presentaties, en die mede door de mogelijkheden die het Internet biedt zo in de belangstelling Staat, was interactie van de gebruiker met de gegevens of de representie ervan via een interface. Het vinden van geschikte metaforen (andere dan de bekende zoals het bureaublad of de gereedschapskist) en het ontwikkelen van op de taak toegesneden functionali- teit voor de gebruiker waren terugkeren- de thema's. Het door de Amerikaanse vice-president AI Gore ge'fntroduceerde begrip 'Digital Earth' werd niet alleen belicht door een van de 'keynote' sprekers (zie eiders in dit verslag), 00k anderen refereerden er- aan, zoals Zhao Yongping, die sprak over de standaardisatie van metadata voor de 'Digital Earth'. Atlas kartografie Gezien de voorsprong van de Canadezen op het gebied van de digitale atlaspro- duetie was het niet verwonderlijk dat een aantal sessies aan dit onderwerp was gewijd. Vooral de organisatorische as pecten kwamen daarbij aan bod, 00k met betrekking tot de gegevensaanleve- ring. Dat is bij ons in Europa een steeds heikeler item, maar blijkt in Noord- Amerika nog vaak gratis te geschieden. De bijdragen uit Europa vielen op door hun veel hogere kartografische kwaliteit, met name die uit Zwitserland en Duits- land. Het ging hier dan om zowel Inter net-atlassen als voor cd-rom bedoelde elektronische atlassen, waarmee interac tie mogelijk was. Een stokpaardje van de Nederlandse deelnemers, het gebruiken van de Internet-versie van de nationale atlas als toegang tot de 'information su- perhighway' ofwel de nationale ruimte lijke informatie-infrastruetuur, werd 00k vanuit Canada en de Verenigde Staten besproken. Proceedings In Ottawa ontvingen de deelnemers niet, zoals de laatste jaren gebruikelijk op de grote iCA-congressen, een afdruk van de Proceedings op papier. Aanschaf daarvan was nog wel mogelijk, maar het werd sterk ontmoedigd, zoals blijkt uit het bedrag van 170,- dat daar dan voor zou moeten worden betaald. Bij de in- schrijving kregen alle deelnemers nu standaard een cd-rom met daarop alle mondelinge presentaties (niet de poster- presentaties). De papers waren in .pdf- formaat opgenomen op de cd-rom en de Adobe Acrobat Reader was bijgeleverd. Met het 'Find'-commando in deze Soft ware kan alleen beperkt gezocht worden op een woord of een deel daarvan (in het voorliggende .pdf-document). Daarnaast biedt de cd-rom ingangen op auteurs- naam, op de sessies waarin de presenta ties gehouden werden, en een nieuwe in- deling van de papers in 14 onderwerpea- tegorieen. Dat zijn: Keynotes National and international initiatives Atlases Culture, people and education Capitalizing on new technologies Design and produetion Generalization Database, Standards, and modelling Remote sensing Environment, geology and risk Charting and navigation Planetary Cartography History and thought Uit deze indeling, maar vooral uit de pa pers zelf, blijkt dat de trend naar een veel 'bredere' kartografie, die in Barcelo na al was ingezet heeft doorgezet. De commerciele tentoonstelling In een centraal in het congrescentrum gelegen hal kon men de 'commercial ex- 70

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 72