Auauät 14 to 21, 1999 Du 14,auJ21 aoüt 1< KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-I hibition' bezoeken. In totaal namen 56 bedrijven en instellingen daaraan deel. Omdat 00k een deel van de koffie- en theepauzes van het lezingenprogramma in dezelfde ruimte gehouden waren, ont- stond een levendige tentoonstelling die gedurende het hele congres goedbezocht was zonder te druk te worden. Net als het hele congres was 00k dit on- derdeel prima georganiseerd, alles goed geregeld zonder strak en formeel te wor den. Een van de weinige aanmerkingen die gemaakt konden worden betrof het programmaboekje: de aanduidingen en nummering hierin van de Stands lcwa- men veelal niet overeen met de werkelij- ke toestand en er waren tegenstrijdighe- den tussen de tekst en het overzichts- kaartje, dat trouwens van dezelfde, de- plorabele, kwaliteit was als de kaartjes in het algemene programma. Ofschoon het merendeel van de bedrij ven zieh met gis- en aanverwante tech- nieken bezighield, was er 00k een aan- zienlijke vertegenwoordiging van foto- grammetrische bedrijven (00k allemaal met digitale technieken), landmeetkun- dige bedrijven (veel gps) en Fabrikanten van in- en uitvoerapparatuur. Naast een aantal bekende grote bedrij ven en wat kleinere uit de regio was de grote deelname van overheidsinstellin- gen opvallend. Zo was er een uitgebreide stand van Natural Resources Canada, een van de belangrijkste Sponsors van het congres. Dit was tevens een van de aardigste Stands. Sinds het uitbrengen van het eerste National Atlas Informa tion System (nais) rond 1985 is Canada altijd koploper geweest in het versprei- den van ruimtelijke informatie via Inter net en 00k nu waren op dit terrein weer een aantal interessante ontwikkelingen te zien. Zo was er aandacht voor Geo- Connections, een nationaal programma om heel Canada's geoinformatie via het net toegankelijk te maken. Hiervoor wordt een Canadian Geospatial Data In- frastrueture ontwikkeld om de bestaande databases via het net te ontsluiten, deels via het GeoGratis-systeem, dat zoals de naam al aangeeft gratis toegankelijk is. Tijdens de conferentie werden weinig presentaties gehouden met een speeifieke productie-technische of produetie-orga- nisatorische inhoud. De ontwikkelingen op het vakgebied bleken meer uit een 00k op de tentoonstelling algemeen zichtbare tendens: overgang naar digitale en multimedia produeten, zoals atlassen, en de opkomst van Web-kartografie. Meer speeifiek nieuws kwam van esri: De cd-rom met de Proceedings van het congres. de komst van Arclnfo 8 werd aankon- digd. Bij dit bedrijf is men er eindelijk in geslaagd om voor deze versie een Windows-interface te maken. Verder werden er diverse nieuwe, meer karto- grafische funeties aangekondigd, die deels 00k al in ArcView zijn verwerkt. Misschien komt er in de toekomst een groot pakket, dat de functionaliteit van Arclnfo en ArcView combineert. Inter graph was vanzelfsprekend 00k duidelijk aanwezig. Bij deze firma stond vooral het pakket GeoMedia in de belangstel- ling. Het lijkt erop dat GeoMedia een sleutelrol gaat speien bij produeties waarbij gebruik gemaakt moet worden van allerlei (soms vreemde) formaten. Een aardige verrassing op de commercie- le tentoonstelling was de ontdekking van een bekend logo op een van de Stands: Het 00g van Frank Data bv, het Rotter- damse bedrijf dat bekend is geworden met zijn methode om met behulp van een fish-eye lens op het dak van een Mini 360° opnamen te maken en te ver- werken tot Gis-data. Het bleek dat een Canadese partner net begonnen is deze zogeheten 'Cyclomedia' in Noord-Ame- rika te introduceren. Tenslotte was de commerciele tentoonstelling extra aan- trekkelijk doordat men in het Cyber cafe dat er deel van uitmaakte zijn e-mail kon bekijken. De kaartententoonstellingen In een apart overheidsconferentiecen- trum aan de overkant van de Colonel By Drive (Colonel By is de stichter van de stad Ottawa) waren de kaartententoon stellingen ingericht: de internationale kartografische tentoonstelling, met pro dueten van de deelnemende landen, een tentoonstelling van voor de Barbara Petchenik ingezonden kindertekeningen van wereldkaarten en een tentoonstelling van inzendingen voor de prijs van de Canadese Kartografische Vereniging. Er werden 1683 kaarten geexposeerd. Het materiaal was thematisch geordend (onderwerp bij onderwerp), terwijl de catalogus de kaarten per land groepeer- de, hetgeen het bezoek wat bemoeilijkte. Er waren hologrammen, elektronische atlassen en 'gewone' papieren produeten, en het leuke was dat deze tentoonstelling 00k vrij toegankelijk was voor niet-kar- tografen. Zowel dat lekenpubliek als een professionele jury als de deelnemers aan het congres mochten stemmen over wat huns inziens de beste kaarten waren. Vanuit Nederland was er een inzending van kindertekeningen (00k al geexpo seerd tijdens het congres in Maastricht) OTTAWA ICA 1999 OTTAWA ACI 1999 19" International Cartographic Conference 19 Conference cotf ographieiue internationale 11 General Assembly of ICA 11« Assembiee gdndrale de I ACI 71

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 73