T T T T Ruimtelijk redeneren Temporeel redeneren Ruimtelijk-temporeel redeneren 1 I II I T11 t t t Tn Tijdstippen van inwinning T1 Tn 6 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-I en temporele redeneringen, maar ruimtelijk-temporeel den ken, beschouwing van het gedrag van een fenomeen in ruimte en tijd, is minder eenvoudig (figuur i). In een temporele gis- omgeving (tgis) zal gecombineerde analyse wel gemakkelijker gaan, maar afgezien van enkele prototypes [Peuquet Wentz, 1994] is er nog geen volledig operationeel tgis [Castagneri, 1998]. Ruimtelijk-temporeel denken lijkt 00k mogelijk met ge- animeerde visualisatie van dynamische gegevens. Hoe goed je kunt redeneren met ruimtelijk-temporele gege vens wordt onder meer bei'nvloed door factoren die te maken hebben met de inwinning van gegevens, zoals tijdstip, fre- quentie, schaal en resolutie. Beslissingen daarover worden vaak niet genomen op basis van het optreden van veranderingen, maar op andere (bijvoorbeeld economische) gronden (figuur 2). Veranderingen kunnen echter worden gezien als indicato- ren van ontwikkelingen. In de huidige context zijn ze te defi nieren als: variaties in de geometrische, thematische of tempo rele karakteristieken van ruimtelijke verschijnselen in de tijd, ol in een combinatie van deze karakteristieken. Om het gedrag van dynamische fenomenen te kunnen onder- zoeken, is het niet voldoende om alleen de 'voetafdrukken' van dynamiek in een ruimtelijke context te volgen; er is 00k infor- matie nodig over temporele karakteristieken, zoals volgorde en duur van de diverse stadia in een ontwikkeling, de mate van verandering enz. Vasiliev [1997] heeft een raamwerk voorgesteld voor de grafische weergave van ruimtelijk-temporele gegevens in statische kaarten. In dynamische kaarten (animaties) kunnen de temporele karakteristieken van veranderingen in wereldtijd' echter worden weergegeven binnen de looptijd van een anima- tie, ofwel 'animadetijd' [Kraak MacEachren, 1994]. Dynami sche en interactieve grafische weergaven van ruimtelijk-tempo rele gegevens, bij voorkeur volledig geintegreerd in een tgis- omgeving, kunnen daarom misschien een dimensie toevoegen aan de interpretatie van geografische gegevens. Een expert die animaties bekijkt om ruimtelijke fenomenen te monitoren, kan informatie over de dynamiek ontlenen aan veranderingen die optreden in de traditionele grafische varia- belen (zoals poside, vorm, kleur, grootte enz.). De vraag is echter wat in dit verband de rol van zogenaamde dynamische beeldvariabelen is. Dergelijke variabelen zijn onder meer ge- identificeerd door DiBiase et al. [1992] en MacEachren [1994]. Voorbeelden zijn het moment waarop verandering zichtbaar I VpranHpringpn in Hp tijd Figuur 2 - Momenten waarop gegevens worden ingewonnen staan meestal los van de momenten waarop veranderingen optre den. Figuur 1 - Manieren om te redeneren met ruimtelijk-temporele gegevens. wordt, volgorde en duur van de diverse stadia, de frequentie waarin een situatie zieh herhaalt, en de mate van verande ring [zie 00k Ormeling Kraak, 1999]. MacEachren [1995] en Yaman Koop [1996] hebben - in de traditie van Bertin - geprobeerd om toepassing van de dyna mische variabelen te koppelen aan het meetniveau van de gegevens die ermee worden weergegeven. Een andere optie is om de variabelen te koppelen aan dyna mische eigenschappen van de gegevens. In het kader van een onderzoek naar de rol van de dynamische beeldvariabelen voor het monitoren van veranderingen in de fysische omgeving, wordt in dit ar- tikel ingegaan op karakteristieken van dynamische fenomenen. Dit kan worden gezien als een deelverslag van het onder zoek, waarvan het uiteindelijke doel is om visualisatiemethoden en interactiege- reedschappen te ontwikkelen die door specialisten gebruikt kunnen worden voor visuele exploratie van gegevens bij het uitvoeren van monitoringtaken. Hierna wordt eerst nader ingegaan op vragen en taken die een rol speien bij het monitoren van dynamische gegevens. Vervolgens wordt een raamwerk van concepten voorgesteld om dynamische verschijnselen die relevant zijn voor het monitoren van de fysische omgeving te karakteriseren. Het artikel wordt beslo- ten met enkele discussiepunten. Ruimtelijk-temporele gegevens en monitoring Om de dynamische verschijnselen die relevant zijn voor het uitvoeren van ta ken op het gebied van monitoring te ka rakteriseren, kan een raamwerk van con cepten dat deze verschijnselen in algeme- ne termen beschrijft nuttig zijn, vooral als daaraan representatievariabelen te koppelen zijn. Een dergelijk raamwerk zal aan een aan- tal voorwaarden moeten voldoen. De concepten ervan moeten:

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 8