Slechts een kaart GBKN KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT G. Castricum ARTIKELEN beheer van geografische informatie, kaartproductie, grootschalige topografie management of geographic information, map production, large scale topography gestion de l'information geographique, production de carte, topographie grande echelle fdrHtolifk TREF WO ORDEN KEYWORDS MOTS-CLES "Niet kakelen, eieren leggen', zei een oude kroegbaas in de jaren zevendg. De betekenis möge duidelijk zijn. Tussen 1975 en 1992 is er veel gediscussieerd over nut en inhoud van de Grootschalige Basiskaart van Nederland (gbkn) en werd een kaartproductie bereikt van totaal 17%. Daarna werd er in Noord-Holland besloten tot zekerheid van financiering en productie van de Grootschalige Basiskaart van Nederland in Noord-Holland (gbkn-nh) door een onafhankelijke ven- nootschap onder firma (v.o.f.). Dat heeft niet geleid tot het leggen van windeieren. Inleiding In Noord-Holland is in 1975 schoorvoetend begonnen met de vervaardiging van de gbkn. Hoe het product er uit moest zien was op dat moment niet duidelijk. In enkele volzinnen stond in het Rapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart de in houd van het bedoelde product gepresenteerd evenals de wen- sen ten aanzien van de analoge schalen en de nauwkeurigheid. Deze summiere beschrijving heeft geleid tot een jarenlange discussie over het product gbkn. Hoewel het de bedoeling was om zoveel mogelijk een goed aaneensluitende basiskaart te ver- vaardigen, zorgden de analoge kaartbladen met een verschil- lende schaal toch weer voor aansluitingsproblemen. De Pro vinciale Karterings Commissie (pkc) in Noord-Holland was zeer actief en zag kans op basis van een beleidsplan meer zieht te geven op het uiteindelijke basisproduet. In 1985 werd beslo ten dat de gbkn-nh provinciedekkend digitaal zou worden vervaardigd. De eerste digitale projecten leverden bestanden op die bol stonden van 'overige lijnen'. De LKi-code die hier- voor gold was Q19. Want terwijl er nauwelijks zieht was op de inhoud van de analoge gbkn wist men zeker niet wat er werd verwacht van een digitale gbkn. Ir. L. Schipper, werkzaam bij de hoofddirectie van het Kadas- ter in Apeldoorn, had een concept-productspecificatie voorbe- reid. Met dit 'Apeldoorns' concept is de productspecificatie van Noord-Holland nader uitgewerkt. Deze geldt thans lande- lijk als de beschrijving van de 'Minimale Norm-GBKN'. Juist aan zo'n productspecificatie was een grote behoefte. Het ontbreken van een goede beschrijving van de gbkn was niet de enige hobbel. Ook was duidelijk geworden dat de ver vaardiging van de kaart zou blijven stagneren als er geen oplos- sing kwam voor het financiele vraagstuk. De pkc besloot tot een nieuw beleid met drie hoofdpunten. Een onafhankelijke organisatie, zekerheid van financiering en zekerheid van pro ductie inzake de vervaardiging en bijhouding van het gbkn- bestand op basis van de door de Noordhollandse pkc vastge- stelde productspecificatie. Deze productspecificatie is belang- rijk voor de vaststelling van de kosten. Wie meer wil, kan dat krijgen maar die betaalt dat meerdere voor 100%. Deze ziens- wijze schept al ruim zeven jaar duidelijkheid. Slechts een kaart Horizon vermengt zieh met de last van laatste uren ruimte vult de resten van de dag door het landschap spoeden zieh verbalen längs een ondergrond van geest tot ver voorhij waar bokkegrond sinds heugenis de scheiding is geweest van land en water langzaam wordt het later mengt dit denken zieh met nacht V model blijkt idealer dan de rafels incompleet en oppervlakkig slechts een kaart maar mooi gebracht Gaijtts Gerard Castricum is werkzaam als directielid/ projectleider bij Basiskaart Noord-Holland v.o.f., Postbus 292, 1800 AG Alkmaar, [t] 072 - 5197306. 13

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 15