KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2QOO-XXVI-2 Berekende fout lokatie Kabel Lassen Foutmarge 1 ..4 Nummers kabelsectie geultekening aangeboden. Via het intranet van kpn is voor ie- Figuur i - Voorbeeld dereen die hier toe gemachtigd is het materiaal te raadplegen en van een geultekening. uit te printen of te plotten. De kaartbladen in vectorvorm wor den op dezelfde manier in rastervorm aangeboden. Het mute- ren gebeurt in de rasterbeeiden en vectorbeelden met verschil- lende softwarepakketten. Wanneer gaat de Servicemonteur op stap? Een Servicemonteur voert activiteiten uit om de goede werking van de telefoonverbindingen in het kabeinet te waarborgen. Zijn werk bestaat globaal uit twee typen activiteiten namelijk preventief onderhoud en correctief onderhoud. Bij het eerste type werkzaamheden worden preventief metingen uitgevoerd van- uit de telefooncentrale waarmee de kwaliteit van de verbindin- gen getest kan worden. Als zo'n meting uitwijst dat kabels kwalitatief siechte delen bevatten dan zullen die gerepareerd of vervangen dienen te worden. De positie van deze kabels zal dan bepaald worden. Deze werkzaamheden worden vervolgens ingepland door de werkvoorbereider en de Servicemonteur gaat op stap. Het tweede type werkzaamheden betreft het opheffen van sto- ringen bij een klant. Die storing heeft de klant via 0800-0407 gemeld bij het Meid en Analysecentrum (mac). Hier vindt een Figuur 2 - Bepalen eerste analyse plaats van de meldingen. Vastgesteld wordt in van de foutlocatie in welk onderdeel van het telecomplatform de storing zieh ver- een kabel. moedelijk bevindt. Onderscheid wordt gemaakt tussen randapparatuur bij de klant thuis, centrale-inrichtingen en het kabeinet. Alleen in het laatste geval is on- dersteuning met een Gis-applicatie aan de orde. Het mac is in Staat om via metingen een globale indicatie te geven over de aard van een kabelfout. Vervolgens bepaalt de werkvoorbereider met behulp van resultaten uit metingen de plaats van de storing in het kabeinet. Hij zorgt er tevens voor dat de service- monteur met de juiste kaarten, schema's en schetsen op päd gaat. Hoe vindt de Servicemonteur de defecte kabel? Over het algemeen is het vinden van een defecte kabel verassend simpel. Door het voorwerk wat al gedaan is, rijdt de mon- teur in elk geval al naar ongeveer de juis te piek. Komt hij daar aan dan is het ne- gen van de tien keren wel duidelijk wat er aan de hand is. De meest voorkomen- de situatie is dat er grondroeringen plaatsvinden: aannemers zijn aan het graven, een damwandje wordt geplaatst, iemand is bezig een Schütting neer te zetten enzovoort. Daar heeft de monteur geen kaart voor nodig. Lastiger wordt het wanneer dit niet het geval is. Dan zal hij aan de hand van (nog meer) metin gen in het telefoonnet toch de positie van het defecte deel moeten bepalen op de geultekening. De gevonden positie is niet exaet omdat de uitgevoerde metin gen een afwijking hebben die niet te ver- disconteren is. De geultekening bevat niet alleen de in- formatie welke kabels in welke geul lig- gen maar 00k maatvoeringen. Dit is voor de Servicemonteur heel belangrijke informatie omdat bij het leggen van de kabel(geul) vanuit het hoekpunt van een huis de maat is genomen tot aan de geul. Deze maten zijn op de geultekening aan- gegeven en vertegenwoordigen de enige nauwkeurige ligginggegevens van het netwerk. Dezelfde maten zijn op een las- schets met nog meer maten aangegeven. Een lasschets is een situatieschets van het punt waar twee kabels aan elkaar gelast zijn. Heel veel storingen treden in de las sen op vandaar dat deze situatieschetsen zo belangrijk zijn. De monteur bepaalt met de dichtstbijzijnde maat de positie van de geul in het trottoir en graaft een sleuf van zo'n 60 cm diep loodrecht op de plaats waar hij de geul met de kapotte kabel verwacht. 24

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 26