Grootschalige basiskaart van Utrecht J.C.P. de Kruif KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT In dit artikel wordt een overzicht gegeven van het ontstaan van de Grootschalige Basiskaart van Utrecht (gbku), de inhoud van de gbku en het brede gebruik hiervan in samen hang met de andere vastgoedinformatie. Ontstaan GBKU In de jaren 1950 tot 1970 is Utrecht sterk gegroeid. Zo werd het grondgebied fors uitgebreid (onder meer annexatie van Zuilen) en werden de wijken Kanalenei- land en Overvecht gebouwd. Ten be- hoeve van deze stedenbouwkundige ont- wikkelingen ontstond behoefte aan goed kaartmateriaal van de te bebouwen ge- bieden en later van de te beheren gebie- den. In 1951 werd hiertoe de afdeling Land meten en Kaarteren opgericht. In de be- ginjaren beperkte men zieh tot het pro- jectgewijs opmeten en karteren. Om- streeks i960 is gestart met de systemati sche opbouw van een grootschalige ba siskaart schaal 1:500 in het formaat 80 x 100 cm. Dit in navolging van Rotterdam (de toenmalige leiding van de afdeling Landmeten en Kaarteren was afkomstig uit Rotterdam). Uit de kaart 1:500 werd door middel van reprografie een kaart 1:1000 afgeleid. De opbouw verliep niet erg voorspoedig, vooral door geldgebrek (vergelijk de Pro blemen met de landelijke gbkn). Vanaf 1975 is door de inzet van fotogrammetrie het tempo van de opbouw verhoogd en omstreeks 1979 was de opbouw gereed. De bijhouding ofwel de actualiteit baar- de inmiddels zorgen. Daarom is om streeks 1975 gestart met de automatise- ring van de kaartvervaardiging en vervol- gens in 1982 met de opbouw van een di- gitaal topografisch bestand. In eerste in- Ir. J.C.P. de Kruif is hoofd afdeling Vastgoedinforma tie bij het Ontwikkelings- bedrijf van de Gemeente Utrecht, Postbus 8613, 3503 RP Utrecht, [t] 030-2864616, [e] J.de.kruif@utrecht.nl Figuur 1 - Groot schalige basiskaart Utrecht. gebruik van geografische informatie, grootschalige kartografie, stadskartografie, praktijk trefwoorden use of geographica! information, large scale cartography, urban cartography, applications KEYWORDS utilisation de 1 information geographique, cartographie grande echelle, cartographie urbaine, applications MOTS-CLES stantie was dit gericht op de automatisering van het produetie- proces. In 1988 was de digitale kaart van Utrecht gereed. Een produet dat zowel bruikbaar was voor de vervaardiging van kaartbladen 1:500 en 1:1000 als voor het digitale gebruik door ontwerpers en beheerders. De geplotte analoge kaart was let- terlijk een 'plaatje'. Echter de kosten voor de bijhouding wa ren aanzienlijk. Vanuit de onvrede van de gebruikers over de hoge kosten is vervolgens het bijhoudingsproces aanzienlijk aangepast. De nadruk kwam te liggen op het hebben van een actueel digitaal bestand van de openbare ruimte. Werkproces- sen werden vereenvoudigd, de inhoud van de kaart is vermin- 27

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 29