J KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-2 derd (mutaries in het niet-openbare gebied en klein straatmeu- bilair worden niet meer bijgehouden) en de kartografische kwaliteit werd verminderd (de analoge tekening werd nie: meer gegraveerd maar komt uit de standaard rasterplotter). Thans is een actueel digitaal bestand aanwezig, dat tegen rede- lijke kosten wordt bijgehouden en beheerd. Wat omvat de GBKU? Wat verstaan we nu onder de Grootschalige Basiskaart van Utrecht (gbku)? De gbku is een digitaal topografisch bestand (de afgebeelde elementen zijn dus in het terrein herkenbaar). De inhoud is: Wegbelijning, bebouwing, waterkanten, spoorlijnen, groot straatmeubilair. Namen van wegen, bruggen en belangrijke openbare gebou- wen en de volledige huisnummering (figuur i). De nauwkeurigheid is voor wat betreft het openbare gebied circa 5 cm voor gebouwen en wegbelijning. De actualiteit is ongeveer 1 jaar, maar er wordt naar gestreefd deze projectmatig te verbeteren. Voor de 'zachte' topografie en de topografie bui- ten het openbare gebied is de nauwkeurigheid en de actualiteit lager. Het bestand is gestructureerd; de gebouwen, de panden op de begane grond en het water zijn objectgericht. Via de coördina- ten van de huisnummers is een koppeling gelegd met de admi- nistratieve gegevens in het gebouwensysteem en andere op adres gebaseerde bestanden. De begrenzing van het begrip gbku is lastig. Zo zijn, in sa- menwerking met de beheerders van de openbare ruimte, weg en groenobjecten gedefinieerd. Deze behoren niet tot de gbku maar zijn wel hierop gebaseerd en er zijn afspraken omtrent de bijhouding. Zo is er 00k een nauwe relatie met de kadastrale kaart, het lijnsegmentenbestand en de kleinschalige kaart. Figuur 2 - Voorbeeld van een bestemmings- plan. Relatie met GBKN De gbku wijkt nogal af van de gbkn zo- wel wat betreft de inhoud als de nauw keurigheid. In stedelijk gebied is de gbkn (zowel de 'nuts' als de 'norm' gbkn) on- voldoende geschikt voor de gemeentelij- ke toepassingen. Een gemeente heeft voor haar taak behoefte aan veel meer in houd; denk hierbij aan straatmeubilair en de volledige huisnummering, terwijl een stad 00k behoefte heeft aan een hogere nauwkeurigheid. De nauwkeurigheid van de gbkn, circa 30 cm, is beslist onvol- doende. Immers in een zeer beperkt ge bied moeten vele functies worden samen- geperst. Denk eens aan ruimte voor de voetgangers, voor de fietsers (graag een vrijliggend fietspad), de vrije busbaan en dan 00k nog auto's. Onder de grond is de situatie nog complexer, met vele nuts- voorzieningen; denk maar aan gas, water (liefst in twee soorten), riolering (idem), elektriciteit (laagspanning en midden- spanning) en telecom in vele smaken. Voorzieningen die bereikbaar moeten zijn, dus niet onder asfalt en zeker niet onder de vrije busbaan. Daarnaast vuil- stortkokers, bomen (de wortels mögen niet beschadigd worden bij werkzaamhe- den), lichtmasten, verkeerslichten enz. Op een zeer beperkt grondgebied moe ten dus vele voorzieningen worden gere- aliseerd en onderhouden en dit vereist een goede (betrouwbare en nauwkeurige) basiskaart. T1 T2 BESTEMMINGEN Gemengd wonen, bestaand lint Woondoeleinden Tuinen 1 Tuinen 2 Maatschappelijke Doeleinden Water Verkeer en Verblijf Groenvoorzieningen 28

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 30