Figuur 4 - Voorbeeld Groenbeheer. RENVOOI GROENBEHEER; KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXV1-2 de objectgrenzen vasdeggen. Wel kan hij van de beheerders in- structie krijgen over de gewenste grenzen. Voorbeelden van beheertoepassingen zijn: Beheer openbare ruimte: zoals beheer wegen, riolering, open- baar groen, markten. Milieu: vastleggen bodemverontreiniging, milieuvergunnin- gen, geluidshinder, stankklachten, natuurbescherming enz. Kabels en leidingen: zowel bij nutsbedrijven als de gemeente voor bijvoorbeeld verkeerslichten en straatverlichting. Beheer bestemmingsplannen: beoordelen bouwaanvragen, art. 19 aanvragen en dergelijke. Gemeentelijke eigendommen (figuur 3). In Utrecht is ca 60% van de oppervlakte eigendom van de gemeente, deze grond is of uitgegeven in erfpacht of in gebruik voor open bare voorzieningen of in ontwikkeling. Inzicht in de eigen- domstoesrand is voor vele medewerkers gewenst. Zo is dit bestand de afgelopen tijd gebruikt om goede afspraken te maken met de woningcorporades over het beheer van groen, straatkolken enz. Immers in veel gevallen is het onduidelijk welke straatkolk of welk groen tot de openbare ruimte be- hoort en wat bij het woningbouwcomplex hoort. Informatieverstrekking De grootschalige basiskaart wordt in toenemende mate binnen de gemeente gebruikt als onderlegger om (vastgoed)informatie op te vragen of informatie te verstrekken aan het publiek. Voor deze vorm van informatieverstrekking wordt Intranet en in de toekomst Internet gebruikt. De afdeling vastgoedinfor- matie heeft een eigen Intranetsite, uiteraard gekoppeld aan het gemeentelijke Intranet. Via deze site kan uiteenlopende vast- goedinformatie worden opgevraagd. Zo zijn via deze ingang de eigendomsgegevens raadpleegbaar, adres- gegevens, maar 00k gegevens van groen- en wegbeheer. Dit gebeurt uiteraard in nauwe samenwerking met de betrokken beheerders. Een andere toepassing is projectinforma- tie. Binnen de gemeente speien vele honderden projecten op diverse beleids- terreinen. Deze projecten hebben thans een uniek nummer en zijn, voor zover ze betrekking hebben op een gebied, 00k afgebakend. Gegevens over deze projec ten zijn weer via het Intranet op te vra gen. Tenslotte de informatieverstrekking aan het publiek. Dit gebeurt nu nog via de stadskrant of via mailings aan een buurt over werkzaamheden in de omgeving. Bij dit soort mailings wordt veelal ge bruik gemaakt van een tekening die door een ontwerper is gemaakt. De kar- tografische kwaliteit van dergelijke teke- ningen, die juist dienen om de burger te informeren, is soms zeer beperkt. Hier ligt nog een taak voor de kartografen om via de opleidingen de civiele en steden- bouwkundige ontwerpers en de commu- nicatiemensen de beginselen van de kar- tografie bij te brengen GI S-toepassi ngen Veel van de bovengenoemde toepassin- gen zijn feitelijk eenvoudige Gis-achtige toepassingen, het maken van een selectie uit een bestand en dit presenteren in de vorm van een kaartje. Dit is tot nu toe de belangrijkste toepassing. Daarnaast wordt incidenteel gebruik gemaakt van Gis-technieken voor analyses (vooral mi- lieu) en oppervlakteberekeningen (woz- eenheden, grondgebruik). Heiaas zijn dergelijke analyses nog geen dagelijks verschijnsel. Soms ontbreken voldoende gegevens en soms zijn de gebruikers nog onbekend met de mogelijkheden. Ontwikkelingen Alhoewel er nu al vele jaren gebruik wordt gemaakt van de aanwezige vast- goedinformatie zijn we er nog niet, er zijn nog vele plannen. Zo willen we de körnende jaren de geo metrische en de administratieve bestan den onderbrengen in een (ruimtelijke) database. De grootschalige kaart moet van tweedimensionaal naar driedimen- sionaal groeien. Nu is er voor ontwerp- doeleinden behoefte aan driedimensio- nale terreinmodellen maar 00k aan pre- sentatietechnieken als Virtual reality' om 30

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 32