KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-2 burgers en beslissers een beter inzicht te geven in een ontwerp, dit ter vervanging van de maquettes. Voorts gaan we door met het ontsluiten van de binnen de ge- meente aanwezige (vastgoed-) bestanden, waardoor deze infor- matie veelal via de gbku in verband kan worden gebracht met andere gegevens. Tenslotte werken we mee aan ontwikkelin- gen om de dienstverlening aan de burger te verbeteren zoals Overheidsloket 2000. De aanwezigheid van vastgoedinforma- tie met de gbku is hierbij van groot belang. Succesfactoren Het gebruik van de grootschalige basiskaart is in Utrecht on- der meer gegroeid door de volgende factoren: De gbku en de administratieve bestanden zijn aanwezig, zijn aan elkaar gekoppeld en voldoen aan de behoefte van de ge- bruikers. Er is een infrastructuur, waardoor vrijwel elke ambtenaar de kaart en de bestanden direct via het net kan gebruiken. De afdeling biedt de gebruikers de nodige ondersteuning bij het gebruik. Het besef dat de gebruiker klant is en dat de gbku voor hem (slechts) een van de hulpmiddelen is om zijn werk te kunnen doen. Summary J.C.P. de Kruif- Large-scale base map of Utrecht Keywords: use of geographical information, large scale carto- graphy, urban cartography, applications DE KAART OP STRAAT The large-scale map of Utrecht has shown a gradual development over the period from 1950 to 1989. The latest, digital version is now complete. The article describes the Contents of the map and its re- lation to the national large-scale base map GBKN). The applica tions of the digital map in the city of Utrecht are described. These applications are divided into applications for design CAD), for maintenance (e.g. roads or green areas), to give information (In tranet and maps) and for GIS applications. Finally some recent developments are described. Resume J.C.P. de Kruif - La carte de base topographique gründe echelle de la municipalite d'Utrecht GBKU) Mots-cles: utilisation de l'information geographique, carto- graphie grande echelle, cartographie urbaine, applications La carte grande echelle GBKU a ete redigee peu peu entre 1990 et 1989 et presentee finalement sous une forme numerique. L 'au- teur en analyse le contenu et le rapport avec la carte h grande echelle nationale GBKN), suivi par la description de l'utilisation de cette carte dans la municipalite d'Utrecht, savoir les plans, La gestion des infrastructures (routes, zones vertes), la diffusion de l'information par l'Intranet et sous forme cartographique, les ap plications dans le cadre de SIG. Enfin, des nouveaux developpe- ments sont esquisses. Buskaart op 'ooghoogte' Dit soort wilde tafereien speelt zieh sinds kort af op het Sta tionsplein van Nijmegen. Busmaatschappij novio heeft de lengte en het gezichtsvermogen van haar klanten wat overschat en de lijnenkaart, ontworpen door Marijn Bosma, op zo'n 2,50 m hoogte opgehangen. Gelukkig is er vaak een vriendelijke meneer aanwezig die de reizig(st)er op weg helpt! R. van der Schans Gelezen in nrc Handelsblad van zaterdag 19 februari 2000 "De ligging van wegen en paden in het landschap bleek feilloos te kloppen met de ligging van wegen en paden op de kaart, wat de wandelaar het bijna mystieke gevoel geeft dat hij zieh beweegt in een wereld waar hij verwacht werd." Koos van Zomeren 31

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 33