1 Het Kadaster en de basiskaart GBKN KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2QOO-XXVI-2 K. van der Hoek Somonwerk figsve-bono kaartgebruik, kaartherziening, achtergronden map use, map revision, background utilisation de cartes, revision de cartes, information de reference TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Rol van het Kadaster bij de GBKN-vervaardiging Door de opdracht die het Kadaster in 1975 heeft gekregen, had zij een voortrekkersrol bij het begin van de vervaardiging van de gbkn. Bij het ontstaan van de regionale samenwerkingsver- banden werd, uiteraard zou ik willen zeggen, deze rol aange- past aan de mede-deelnemers in die samenwerkingsverbanden. En uiteraard kan de rol die de v.o.f. in Noord-Holland en de zogenoemde zelfregistrerende gemeenten speien niet onge- noemd blijven. Een ieder heeft zijn of haar belang en probeert dat optimaal binnen de samenwerking tot zijn recht te laten komen. Dat blijkt nu in 2000 nog steeds, terwijl de vervaardi ging zo goed als geheel is afgerond. Het is goed te bedenken dat de gbkn een win-win-situatie betekent. En daarbij is het niet zo dat de totale kosten gedeeld door alle deelnemers de betreffende bijdrage zou moeten zijn. We moeten ons realise- ren dat de baten wel eens veel hoger zouden kunnen zijn dan de kosten doen vermoeden op basis van alleen dat rekensom- metje. Naast de sterk uniformerende rol van de gbkn blijkt 00k dat gezamenlijk deze kaart vervaardigen en bijhouden veel goedkoper is dan dat men dat alleen als gebruiker zou moeten doen. Huidig beleid van het Kadaster Voor het Kadaster is de gbkn in eerste instantie een bedrijfs- middel. Zij gebruikt de referentiefunctie van de gbkn voor haar kadastrale kaart. De gbkn en de kadastrale kaart worden gezien als aparte zelfstandige producten die echter in combina- tie gebruikt moeten kunnen worden. Hiertoe wordt de kadas trale kaart afgestemd op de gbkn. Daarnaast wil het Kadaster graag zijn kennis, menskracht en Systemen inzetten voor de taken welke binnen het GBKN-ge- beuren in de Samenwerkingsverbanden uitgevoerd moeten worden. Zo worden in opdracht van Samenwerkingsverban den de bestanden beheerd, de directievoering gedaan of het se- cretariaat gevoerd. Het Kadaster ziet zichzelf als leverancier en beheerder van geo metrische data. De ontwikkeling naar een objectgerichte gbkn ziet het Kadaster als wenselijk en zij heeft intern een voorlopi- ge aanpak afgesproken in afwachting van ontwikkelingen bin nen lsv-gbkn. K. van der Hoek is werk- zaam als beleidsmede- werker bij de concernstaf Vastgoedinformatie en Geodesie van het Kadaster, Hofstraat 110, 7311 KZ Apeldoorn. Voordien was hij werk- zaam in de vestiging Leeuwarden van het Kadaster, waar hij o.a. betrokken was bij de uit- voering van GBKN-ver- vaardiging en land- inrichtingsprojecten. [t] 055 - 528 52 27, [fl 055 - 528 50 29. Rol van de GBKN binnen het Ka daster De gbkn kan binnen het Kadaster bij een tweetal werkzaamheden worden in- gezet. Dit zijn het proces van de kaart- vernieuwing en de bijhouding van de kadastrale kaart. Dit laatste nu is een continu proces. Op plaatsen waar veel gedeeltelijke percelen worden verkocht, gedacht kan hierbij worden aan een uit- breidingsplan bij een stad of dorp of een infrastructureel werk zoals de aanleg van een nieuwe weg of spoorbaan, zal er veel veranderen in de eigendomssituatie, dus 00k in de kadastrale kaart. Maar 00k de topografie verändert erg veel. In die ge- bieden kan er sprake zijn van een weder- zijdse benutting van inspanningen om beide kaarten te actualiseren. In het ka- der van de mutatiemetingen ten behoeve van de kadastrale kaart kan 00k de ver- anderde topografie worden gemeten. Maar dit zou andersom 00k kunnen. Door veel mutaties in een betrekkelijk klein gebied kan de bijhoudingscyclus van de gbkn in dat gebied hierop wor den afgestemd. Het wordt veel moeilij- ker als naar de individuele mutaties van de kadastrale kaart wordt gekeken. Vaak is dat een solitaire mutatie waarbij op dat moment geen bijhouding getriggerd wordt van de gbkn. In die gevallen wordt het heel lastig om wederzijds nut in de uitvoering van de bijhouding te er- Het andere proces is dat van de kaartver- nieuwing. Hierop zal ik iets dieper in- gaan. Het is mogelijk dat deze kreet voor het eerst in dit verband wordt gelezen. De bedoeling van het Kadaster was om tezamen met het digitaal maken van de 32

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 34