33 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2QOO-XXVI-2 analoge bijbladen ook de kwaliteit van de vaak oudere kadastrale bijbladen te verbeteren. Dit zou in hetzelfde proces gerealiseerd moeten worden. Op die ma- nier is het Kadaster in 1984 ook begon nen met de kaartverbetering. Echter, de vraag naar digitale bestanden werd de af- gelopen jaren zo groot dat er binnen het Kadaster besloten is om de kadastrale bijbladen eerst versneld digitaal te ma- ken en om daarna in een apart proces de kwaliteit te verbeteren. Met dit proces is het Kadaster nu volop bezig. In 2003 is gepland om deze kaartvernieuwing voor heel Nederland gereed te hebben. Dus volgens de huidige planning is per 1 ja- nuari 2004 de kadastrale kaart voor heel Nederland verbeterd. Wat gebeurt er nu met de huidige be- staande digitale kadastrale kaart? De eer- ste fase zijnde de kaartconversie, is afge- rond. Op dit moment wordt volop ge werkt aan de volgende stap, de kaartver betering. De verbetering van de kada strale kaart bestaat uit: Het afstemmen van de geometrie van gebouwen in de kadastrale kaart op die in de gbkn. Daarin is het gebouw uit de gbkn leidend en dat gebouw zal dan in principe ook worden aangehou- den. Voorwaarde is wel dat dit gebouw niet alleen lotogrammetrisch op de kaart is gebracht, maar dat het ook ter restrisch is naverkend. De relatieve ligging van de kadastrale grenzen ten opzichte van de bebou- wing blijft gehandhaafd (ßguur 1). Dit wil zeggen dat als een gebouw in het kadastrale bestand wordt 'verschoven' in principe de in de directe omgeving gelegen grenzen ook mee verschoven worden. Dit proces vindt voor een groot deel rekentechnisch plaats. Er vindt van de grenzen een kartografi- sche afstemming plaats (figuur 2). Dat wil zeggen dat nagegaan wordt of bij heel direct bij elkaar gelegen gbkn- kartograhe en kadastrale grens deze Sa men zouden moeten vallen. Hierbij wordt rekening gehouden met de ma- nier hoe beide grenzen in het bestand terecht zijn gekomen. Ook de aard van betrokken grenzen speelt een rol. Wanneer de kadastrale grens gedigitaliseerd is van een plan 1:2500 en het midden van een sloot wordt weergegeven dan resulteert dat in een bredere marge waar- binnen de afbeelding geplaatst kan worden dan dat een ka dastrale grens in het bestand is geconstrueerd en bestaat uit een afgepaalde grens in buizen. Deze laatste grens heeft een hele smalle marge waarbinnen met statistische zekerheid ge- Figuur 1 - Afitem- steld kan worden dat de grenzen samen vallen. mingsbeslissing: valt Gebouwen welke uit een gbkn afkomstig zijn en die niet de grens samen met de compleet zijn worden in dit kader voor de kadastrale kaart topografie? compleet gemaakt. Huisnummers en straat- en waterloopnamen worden als tekst- element aan de kadastrale kaart toegevoegd. Het streven is er op gericht om in uiterlijk 2003 alle kadastrale kaarten, dus het hele LKi-bestand, op standaardkwaliteit te hebben gebracht. Onder standaardkwaliteit wordt het volgen de verstaan: Een meetkundige standaardkwaliteit met daarnaast specifica- ties rond actualiteit, inhoud, betrouwbaarheid en consisten- tie. Meetkundige standaardkwaliteit betekent een grafische nauwkeurigheid en een afstemming op de gbkn. Grafische nauwkeurigheid betekent een relatieve nauwkeu righeid van 20 cm in bebouwd en 40 cm in landelijk gebied. Hiermee worden standaardafwijkingen bedoeld voor goed identificeerbare punten in een gebied van relatief kleine af- metingen (maximaal een bij een kilometer). Voor minder goed identificeerbare punten moet deze standaardafwijking worden vermeerderd met de idealisatienauwkeurigheid van betrokken punten. Deze verbeterde kadastrale kaart is een digitale kaart met grafi sche nauwkeurigheid. Voor vele doeleinden geschikt, met name binnen Gis-toepassingen. Maar wil een klant de exacte afstand tussen twee punten in de kaart vertaald in het terrein weten dan voldoet deze kaart niet binnen de grafische marges. De exacte maten zijn te achterhalen in het reconstructie-ar- chief, ook wel veldwerkarchief genaamd. Toekomst Het is altijd lastig om ver in de toekomst te kijken. Een aantal ontwikkelingen kan wel worden voorzien. Door fusies en samenwerkingsverbanden zullen grotere partij- en ontstaan. Naar de kaart gekeken zullen deze afnemers be- hoefte hebben aan een landelijk aanspreekpunt voor afname Figuur 2 - De gren zen worden kartogra- fisch afigestemd.

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 35