KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-2 van hele grote gebieden. Ook zal de ontwikkeling van digitale distributie zieh doorzetten. Dat betekent dat een afnemer op afroep zelf wil bepalen welke data hij per direct in huis wil hebben. Dit zal geheel via e-mail en Internetfaciliteiten wor den afgehandeld. Ook kan een trend genoemd worden dat afnemers zieh beper- ken tot hun kerntaak. Dit betekent dat zij niet meer staan te springen om data te beheren. Zij willen alleen van verschillen- de afnemers data op afroep kunnen bekijken en gebruiken. Al- lemaal ontwikkelingen welke het Kadaster ook ziet binnen haar eigen organisatie en voor haar eigen kadastrale produeten. Kortom ontwikkelingen welke ook ingezet en benut zouden kunnen worden voor de gbkn. Wie weet welke rol het Kadas ter hierbij in de toekomst kan speien. Het Kadaster heeft een bepaald nut welke ter discussie zou kunnen komen nadat de kaartvernieuwing is voltooid. En dat duurt dus zeker nog 3 4 jaar. Vooralsnog is het Kadaster bereid mee te werken aan pro- ductonrwikkeling van de gbkn van lijngericht naar objectgeo- rienteerd. Als laatste ontwikkeling zou genoemd kunnen worden de trend om via Internet de beschikking te krijgen over luchtfo- to's en satellietbeelden. Summary K. van der Hoek - The Cadastre and the base map Keywords: map use, map revision, background The Cadastre carries out several tasks within the ofßcial Coopera tion agreements. It does database management, general manage- ment, at times produetion tasks and sometimes it occupies the Po sition of secretary or chairman of a particular Cooperation agree- ment. The Cadaster is also a füll member of the particular coope- rating group and it uses the Large-Scale Base Map of the Nether lands GBKN) for improvements and revisions of the cadastral maps. Resume K. van der Hoek - Le cadastre et la carte de base grande echelle (GBKN) Mots-cles: utilisation de cartes, revision de cartes, information de reference Le cadastre remplit dans le cadre des Associations de Cooperation des täches nombreuses: gestion des bases de donnees, fonetions de direction, certaines activites (par ex. mise h jour des donnees); il assure le secretariat voire parfois la presidence de l'association de Cooperation et fait usage du produit de la GBKN lors des correc- tions et mises h jour des plans cadastraux. DE KAART OP STRAAT Geografische Winkels San Diego De i9e internationale esri User Conference in San Diego le- verde zeer veel informatie over de toekomst van geografische- informatie voorziening. Maar ook kartografen hebben af en toe een pauze nodig van deze weldaad aan informatie. Binnen het dichtstbijzijnde winkelcentrum kwam men echter meteen de kaart op straat tegen, of eigenlijk de globe op straat. De Store of knowledge voert allerlei produeten rondom geogra fische kennis, meer op de Amerikaanse jeugd gericht. Van kaarten tot educatieve computerspelletjes, en van opblaasbare globes tot de Magic School Bus. De alom gewaarde Rand McNally produeten worden hier in een speciale Rand McNally winkel verkocht. Uiteraard veel kaartmateriaal, maar ook globes, atlassen en zelfs vlaggen van de verschillende landen; daarnaast boeken over het thema rei zen. Het was opmerkelijk dat beide winkels zieh op een kleine loopafstand van elkaar bevonden. Maar ja, Amerika is en blijft opmerkelijk. J. W. van Eck 34

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 36