r H P CPn<3 L- 37 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRJFT 2000-XXV1-2 Figuur 4a - TOPiovector (1999). Een bestand met GBKN-mutaties bevat alle wijzigingen die ge- durende de van toepassing zijnde periode in het GBKN-bestand zijn aangebracht. Hiertoe behoren 00k wijzigingen die voor TOPiovector niet relevant zijn, bijvoorbeeld geometrische wij zigingen kleiner dan 2 meter. Indien een gedeelte van de gbkn is hermeten ten behoeve van de geometrische kwaliteitsverbe- tering, zullen mutatie-bestanden van dat gebied veel voor TOPiovector niet relevante mutaties bevatten (figuur 5). Derge- lijke mutaties zullen vooraf uit de bestanden moeten worden verwijderd. Dit kan geschieden door de vervallen en nieuwe GBKN-mutaties geometrisch te vergelijken en de geometrische wijzigingen kleiner dan twee meter uit de mutatie-bestanden te yerwijderen. Figuur 4b - GBKN- mutaties (1999-1998). In het geval van grote bouwprojecten (bijvoorbeeld nieuw- bouwwijken) is het de praktijk bij de gbkn om het gehele ge bied in het bestand op te nemen als het bouwproject is vol- tooid. Bij TOPiovector is het uitgangspunt dat wat op de foto zichtbaar is bij de herziening wordt opgenomen. Daardoor worden bij TOPiovector funderingen van te bouwen objecten reeds als gebouwen opgenomen en bouwstraten reeds als we gen. In dergelijke gevallen is het mogelijk dat TOPiovector ac- tueler is dan de gbkn. In figuur 4 is bijvoorbeeld te zien dat enkele GBKN-mutaties al in het te actualiseren TOPlovector-be- stand zijn opgenomen. Uit het uitgevoerde onderzoek blijkt dat het daarom noodzakelijk is om de GBKN-mutaties met plantopografie aan te vullen. Hierdoor wordt in feite een lucht- opname bij de tussentijdse herziening gesimuleerd. In deze context wordt plantopografie gedefinieerd als een door een ge- meenteraad goedgekeurd nieuwbouwplan, waarvan de uitvoe- ring reeds is gestart en/of realisatie binnen een jaar te verwach- ten is. Figuur 4c - TOPio vector geactualiseerd (1998). Figuur 4d - Aange brachte wijzigingen TOPiovector. Tenslotte dienen gebouwen-mutaties als eenduidige vlakken, dat wil zeggen als topologisch consistente vlakstructuren, te worden aangeleverd. Ze kunnen dan automatisch worden ge- generaliseerd en direct in TOPiovector worden gekopieerd. Samenvattend: een optimaal verwerkingsproces van GBKN-mu taties ten behoeve van de herziening van topio heeff de vol- gende kenmerken: het is gebaseerd op de verwerking van GBKN-mutaties, aange- vuld met plantopografie, het filtert automatisch voor TOPiovector geometrisch niet-re- levante mutaties, het generaliseert automatisch gebouwen, waarvoor een een duidige vlakgeometrie bij de gemuteerde GBKN-gebouwen is vereist. Figuur 9 - Niet rele vante mutaties (kwa- liteitsverbetering) Kaartintegratie en mutatie-propagatie Kaartintegratie en mutatie-propagatie voorzien in de automa tische verwerking van GBKN-mutaties in TOPiovector. Onder zoek is uitgevoerd naar kaartintegratie en mutatie-propagatie van gebouwen en wegennetwerken [van Wijngaarden, 1998; Uitermark, 1999]. Het onderzoek naar kaartintegratie en mu tatie-propagatie kan worden uitgebreid naar andere objectklas- sen, zoals spoorwegen en waterlopen. Het uiteindelijke doel is een integrale methodiek waarbij objectinstanties uit gbkn en TOPiovector onderling gekoppeld zijn [Uitermark, 1999]. Kaartintegratie en mutatie-propagatie verlopen via de volgen- de stappen:

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 39