GBKN anno 2000 GBKN De stand van zaken en het perspectief voor de toekomst KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT -2QOO-XXVI-2 LM. Murre samenwertangsMCfband beheer van geografische informatie, kaartproductie, grootschalige kartografie, standaardisatie TREFWOORDEN management of geographic information, map production, large-scale cartography, standardisation KEYWORDS gestion de 1 information geographique, cartographie grande echelle, production de cartes, standardisation MOTS-CLES De Grootschalige Basiskaart Nederland is bijna voltooid. Maar daarmee is het werk geenszins ten einde. Integendeel. Het gaat nu om het creeren van een stabiele beheerssituatie. Om dat te bereiken zijn drie speerpunten geformuleerd in het Beleidsplan gbkn 1998 - 2002: uniforme bijhouding, uniformering van de bestandsinhoud en -structuur en inrich- ten adequate verkoop- en distributiemogelijkheden. In dit artikel wordt de huidige stand van zaken belicht in re- latie tot de speerpunten van beleid en worden de toekomsti- ge ontwikkelingen geschetst. Inleiding Met de naderende voltooiing van de GBKN-vervaardiging breekt een nieuwe periode aan [Meerkerk Van der Veen, !999L een periode gericht op het creeren van een stabiele beheersituatie. Want van een optimale situatie is nog geen sprake; er zijn nog veel verschillen en af- wijkingen in uniformiteit van de bestan den, in bijhouding en in de wijze van ex- ploitatie en distributie. In 1998 heeft het bestuur van het Lande- lijk Samenwerkingsverband zieh bezon- nen op haar missie. In het Beleidsplan 1998 - 2002 [lsv-gbkn, 1998], is de missie van het lsv als volgt vastgelegd: "Het Landelijk Samenwerkingsverband gbkn wil de bestuurlijk-organisatorische en technische randvoorwaarden schep- pen, waardoor het toekomstig beheer van de gbkn (bijhouding, exploitatie en distributie) efficient en effectief kan wor den uitgevoerd." Voor dit nieuwe beleid zijn goede rede- nen: De gbkn is bijna klaar. Hierdoor ver- schuift de aandacht van het vervaardi- gen naar het goed beheren van de be standen. De vraagkant van de markt verändert. Ir. L.M. Murre is directeur-secretaris van het Landelijk Samenwer kingsverband GBKN (LSV- GBKN). In opdracht van het bestuur van het LSV-GBKN geeft hij leiding aan de realisatie van het Beleidsplan GBKN 1998 - 2002. LSV-GBKN, Nieuwstraat 5, 7311 HX Apeldoorn, [t] 055 - 5285868, [e] gbkn@euronet.nl Er ontstaan meer grotere (boven-regionale) afnemers met an dere wensen. Ook verändert de aard van de vraag doordat af nemers behoefte hebben aan uniformering en 'intelligentere' (objectgerichte) toepassingen van de gbkn. Technologische ontwikkelingen. Er zijn of komen nieuwe technieken beschikbaar voor inwinning, verwerking, raad- pleging en verspreiding van data. Deze leiden niet alleen tot nieuwe wensen van afnemers, maar bieden tevens mogelijk- heden om de kosten van het beheer te Verlagen. De centrale doelstelling van het beleid is het uitzetten van een wenselijke richting waarlangs de gbkn zieh kan ontwikkelen en waarmee een stabiele beheersituatie in 2002 wordt bereikt. Huidige organisatorische situatie De daadwerkelijke vervaardiging en bijhouding van de gbkn gebeuren door 18 samenwerkingsverbanden en ruim 50 ge- meenten, tot voor kort ook wel zelfregistrerende gemeenten genoemd. De regionale samenwerkingsverbanden (rsv's) bestrijken in de regel het gebied van een complete provincie en hebben zelf de samenstelling en juridische vorm bepaald. Voor de provincies Groningen en Drenthe samen is er een samenwerkingsverband en in de provincie Zuid-Holland bestaan er zelfs acht samen werkingsverbanden van zeer uiteenlopende omvang. In de overige provincies bestaan er nog negen afzonderlijke rsv's. De keuze voor een bepaalde juridische vorm hangt samen met verschillende overwegingen, o.a. de wijze waarop men de au- teursrechten wil regelen en de presentatie naar de markt. Veel- al zijn het publiek-private-partnerships waarbij de afspraken tot samenwerking zijn vastgelegd in een overeenkomst tussen private ondernemingen (nutsbedrijven) en publiekrechtelijke organen (gemeenten, waterschappen en Kadaster). Vier van de rsv's kennen momenteel als rechtspersoon de stichtingsvorm. De samenwerkingsverbanden kennen in de regel een bestuur met daarin vertegenwoordigers van de deelnemende organisa- ties die ook het geld bijeen gebracht hebben voor financiering van de vervaardiging. In opdracht van dit bestuur wordt in de regel door een bestandsbeherende/directievoerende organisatie, de feitelijke uitvoering geregeld op het gebied van vervaardi ging, bijhouding, bestandsbeheer en distributie. In de meeste provincies zijn hierover afspraken gemaakt met de regionale 41

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 43