Overzicht GBKN-vervaardiging KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-2 Kadastervestigingen, waarbij medewerkers van het Kadaster de uitvoerende organisatie invullen. In Noord-Holland bestaat dit zelfs uit een organisatie met een part-time directeur en een vijftal medewerkers, die in dienst zijn bij de Stichting Basis- kaart Noord-Holland. In Brabant en Limburg is de verant- woordelijkheid voor het beheer bij het nutsbedrijf Essent neer- gelegd. De circa 50 gemeenten hebben de vervaardiging in de regel volledig zelf risicodragend gefinancierd en voldoen met hun basisbestand aan de gestelde productspecificaties. In het bij- houdingsproces speien overigens momenteel veel meer ge meenten op een of andere manier een rol, hetzij voor signale ren van mutaties, hetzij voor inwinnen van de mutaties of voor volledig bestandsbeheer. Tussen het lsv-gbkn enerzijds en de rsv's en gemeenten an- derzijds bestaat geen hierarchische relatie. In het lsv-gbkn zijn de koepelorganisaties Energiened, Unie van Waterschappen, vng en vewin vertegenwoordigd waarvan leden deelnemen aan de rsv's. Alleen kpn en Kadaster zijn rechtstreeks zowel in het lsv-gbkn als in de rsv's vertegenwoordigd. Gevolg hier- van is dat het lsv-gbkn tot nu toe slechts een beleidsinitieren- de en adviserende rol heeft gehad. De rsv's en gemeenten kunnen de adviezen naast zieh neer leggen en voor eigen be leid kiezen, waardoor de diversiteit in aanpak is ontstaan. Figuur 1 - Productie-overzicht per 1-1-2000. Peildatum 31 december 1999 0 Gereed 3.537 000 ha 99.3% Nog met gereed 25.000 ha 0.7% Verkooppunt bij gemeente Verkooppunt bij Kadaster Oveng verkooppunt Provinciegrens Gemeentegrens Productie en bijhouding Vooral na 1990 is de productie van de gbkn in een versnelling gekomen. Nage- noeg 70% van het totaal in kaart te brengen oppervlak is in de laatste tien jaar vervaardigd. Dit is vooral veroor- zaakt door de automatisering van de be- drijfsprocessen bij de gemeenten en nutsbedrijven die hierbij een digitale ba- siskaart hard nodig hadden. Nog steeds zijn er grote conversieprojecten gaande met name bij de nutsbedrijven waarbij duizenden beheerkaarten van kabels en leidingen worden gedigitaliseerd. Per 1 januari 2000 was 99,3% van Ne- derland in kaart gebracht. Alleen in de provincies Overijssel, Limburg en Zuid- Holland moesten nog 25.000 ha. ver vaardigd worden. In figuur 1 is hiervan een overzicht te vinden. Volgens de huidige planning zal de laat ste gbkn aan het eind van 2000 in de gemeente Hardinxveld-Giessendam wor den opgeleverd. Hiermee wordt in het 25c jaar van het bestaan van de gbkn de volledige vervaardiging een feit. Voor het totale bedrag dat gei'nvesteerd is in 25 jaar is moeilijk een nauwkeurig getal te geven. Vooral uit de beginjaren is niet meer te achterhalen hoeveel er is uitgegeven; daarnaast zijn binnen de ge meenten de kosten niet altijd apart gere- gistreerd voor het gemeentelijk basisbe stand maar verwerkt in de kosten van de landmeetkundige of vastgoedafdeling. Geschat wordt dat er zeker 400 miljoen is gei'nvesteerd door de samenwerkings- verbanden en gemeenten gezamenlijk. Vanaf de oplevering van het eerste be stand is er al gesproken over de bijhou ding van de bestanden. Nu de vervaardi ging gereed is, worden in de meeste sa- menwerkingsverbanden per jaar afspra- ken gemaakt over de hoeveelheid te ver- wachten mutaties en de daarvoor beno- digde budgetten. Op deze wijze wordt vooraf de financiele bijdrage bepaald voor elke deelnemer en afnemer. Soms zijn de kosten gebaseerd op het aantal punten per mutatie met een bijbehoren- de puntprijs voor inmeting en verwer- king, soms gebaseerd op een prijs per mutatie, waarbij de omvang van de mu tatie de prijs bepaalt. Ook worden afspraken gemaakt welke organisaties de daadwerkelijke opsporing van mutaties uitvoeren, de inmeting er- van verzorgen en de mutatiebestanden aanleveren. Meer en meer is er een ver- schuiving gaande van uitvoering door het Kadaster naar uitvoering door de partieiperende gemeenten en naar uit voering door marktpartijen, (landmeet kundige ingenieursbureau's). 42

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 44