43 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2QOO-XXV1-2 Gemiddelde bijhoudingskosten per provincie, 1997 Bron LSV GBKN Auteurs E Heere M Storms Bijhoudingskosten In guldens per hectare De diverse kwaliteitscriteria die gehan- teerd worden in het bijhoudingsproces lopen per regio nog behoorlijk uiteen. Zo zijn er verschillen in na te streven actualiteit, voiledigheid en nauwkeurig- heid. Ook door de gehanteerde methoden lopen de kosten uiteen. In figuur 2 zijn per samenwerkingsverband de gemiddelde kosten per hectare voor de bijhouding aangegeven, waarbij door middel van be- volkingsdichtheid de informatiedichtheid van de bestanden is meegewogen. Kwaliteit en uniformiteit van de bestanden Door de verschillende manieren van aanpak zijn er verschillen in de kwaliteit van de bestanden. In de beginjaren wer den dikwijls de analoge kaarten gedigita- liseerd en door bijmeting in het terrein aangevuld. Ook zijn complete digitale bestanden van gemeenten overgenomen, waardoor niet altijd kwalitatief homogene bestanden zijn ge- vormd. Later zijn vooral door middel van fotogrammetrische vervaardiging grote delen van Nederland in kaart gebracht. Af- hankelijk van de fotoschaal kon een bepaalde inmeetnauwkeu- righeid bereikt worden. Ook het al dan niet naverkennen van de fotogrammetrische karteringen heeft: verschillen veroor- zaakt. Indien een gbkn fotogrammetrisch is vervaardigd en niet naverkend wordt gesproken over de minimale-norm- gbkn, is er wel naverkend en zijn de dakoverstekken terugge- zet dan spreekt men van een norm-GBKN. In Brabant en Lim burg is zelfs voor een beperktere inhoud gekozen, de zoge- naamde nuts-GBKN. Hierbij is van de bebouwing alleen de voorgevel en zij-aanzetten (nietjes) in kaart gebracht en is in landelijk gebied alleen de topografie tot maximaal 30 meter uit de as van de weg gekarteerd. Wel heeft de inwinning volledig terrestrisch plaatsgevonden waardoor de nauwkeurigheid van de bestanden zeer hoog is. In aanvang was de gbkn een analoog product waarbij de ver vaardiging gericht was op de presentatie. Ook in de eerste ja- ren van digitale bestanden was de productie gericht op de uit- eindelijke analoge presentatie. Hierdoor zijn er in de digitale bestanden allerlei onnauwkeurigheden blijven zitten, zoals Figuur 2 - Bijhou- gaatjes tussen aansluitende lijnstukken en te ver doorgetrokken dingskosten per hecta- lijnstukken. In de huidige volledig digitale omgeving veroor- re per provincie. zaakt dit problemen wanneer de bestanden intelligenter ge- maakt moeten worden door het vormen van objecten en het aanbrengen van topologie. Ook qua inhoud zijn er nog steeds verschillen. Met name bij gemeenten zijn er wensen voor meer topografie met name van de openbare ruimte. Bij het starten van sommige samenwer- kingsverbanden is er daardoor omwille van de samenwerking wel eens meer kaartinhoud afgesproken. De huidig na te streven inhoud is gedefinieerd in de product- specificatie norm-GBKN en objectencatalogus gbkn [lsv-gbkn, 1998], die momenteel door alle partijen wordt nagestreefd. Afnemers en toepassingen Figuur 3 - Combina- De voornaamste afnemers zijn en blijven de deelnemers in de diverse samenwerkingsverbanden. In de regel zijn dit de nuts- bedrijven voor levering van gas, elektriciteit en water, water- schappen, gemeenten, Kadaster, KPN-Telecom en kabeltelevi- siemaatschappijen. In al die jaren is er in dat opzicht niet veel veranderd. De gbkn is en blijft de ondergrond waarop de ge- bruikers hun eigen informatie inbrengen, zoals kabels en leb dingen, wegmeubilair, eigendomsgrenzen, inrichtingselemen- ten in de openbare ruimte, plantopografie enz. De gbkn ver- schaft hiermee een referentiekader waardoor diverse soorten informatie uit verschillende bronnen gecombineerd kunnen worden. Figuur 3 geeft hiervan een voorbeeld, waarbij eigen domsgrenzen gecombineerd zijn met leidingeninformatie met als ondergrond de gbkn. Wel is er een verschuiving gaande naar gebruik van de gbkn in een Gis-omgeving, waarbij aan het bestand andere eisen ten aanzien van structuur worden gesteld dan tot nu toe. Met name in de gemeentelijke gebruiksomgeving is een object-ge- richte structuur [De Gunst Den Hartog, 1999] meer en meer een eis om daarmee koppeling met allerlei attribuutgege- vens tot stand te brengen die aanwezig zijn binnen de gemeen telijke informatiehuishouding. In figuur 4 is hiervan een voor beeld te vinden. Lava 1 07 File Main view Overview LTeiteln Verbll|fsob|ect Kabel geulen Kencode punten Jt U)nen •^Tekslen X/Y: (144234.487007)

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 45