44 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2QOO-XXVI-2 ondersteunende activiteiten primaire activi teiten Uitvoerings organisatie Informatie communicatie Bestuurlijke organisatie Bijhouding Uniformering Verkoop en Distributie Figuur 5 - Schematisch concept Beleidsplan GBKN ipp8 - 2002 Een toepassing van de gbkn waar de laatste jaren veel onder- zoek naar is gedaan, is het gebruik van de gbkn als basis voor de bijhouding van TOPiovector en de onderlinge afstemming van de bestandsinhoud en objectdefinities [Van Raamsdonk, 1998]. De niet centrale beschikbaarheid van de gbkn Staat voorlopig nog een definitieve toepassing van de gbkn in het bijhoudingsproces van TOPiovector in de weg. Stand van zaken realisatie Beleidsplan GBKN 1998 - 2002 Op grond van het draagvlak dat landelijk aanwezig was voor het Beleidsplan 1998 - 2002 is begin 1999 gestart met de uit- voering van de verschillende activiteiten die moeten leiden tot de gewenste stabiele beheersituatie in 2002. De verschillende activiteiten zijn te verdelen in primaire activi teiten en ondersteunende activiteiten. Schematisch is dit terug te vinden in ßguur 5. De primaire activiteiten betreffen de activiteiten van de pro- jectgroepen gericht op uniformering, bijhouding en verkoop en distributie. De ondersteunende activiteiten bestaan uit aan- passing van de uitvoeringsorganisatie bij het lsv-gbkn, verzor- ging informatie en communicatie en de ontwikkeling van de bestuurlijke organisatie gericht op een meer sturende rol. De projectgroepen Samengesteid uit vertegenwoordigers van de verschillende dis- ciplines gespreid over het gehele land zijn in het voorjaar van 1999 de drie projectgroepen van Start gegaan, onder leiding van ingehuurde projectleiders en -secretarissen. Na het opstel- len van 'plannen van aanpak' en vaststelling daarvan door het bestuur van het lsv-gbkn is men na de zomer voortvarend aan de slag gegaan met de diverse projectopdrachten. Figuur 6 - Unifor- meringsniveaus. De projectgroep Uniformering heeft als opdracht onderzoek te doen naar de re alisatie van de uniformeringsniveaus (fi guur 6). Hierbij dienen de productspeci- ficaties, de conversietechnieken, de ap- plicaties en het ontwikkelen van een kwaliteitskeur aandacht te krijgen. Momenteel worden in een viertal ge- meenten proefprojecten uitgevoerd, on der meer om inzicht te verkrijgen in de kosten van conversie van een lijngerichte structuur naar een vlakvoorbereide structuur en om te beoordelen of de pro- ductspecificaties behorende bij de uni formeringsniveaus, vertaald in bestek ken, werkbaar zijn in de praktijk. Tevens wordt een onderzoek gedaan naar de meerwaarde van de verschillende unifor meringsniveaus voor GBKN-gebruikers, vanuit de rol van de gbkn als basisregi- stratie topografie en de toepassing van de gbkn in de werkprocessen van vooral ge- meenten en nutsbedrijven. Het onderzoek is globaal en pragmatisch van aard en is nadrukkelijk afgebakend tot de bestaande gebruikers. Ten aanzien van de bijhouding heeft lsv-gbkn zieh tot doel gesteld een een- duidige efficiente organisatie en aanpak van de bijhouding te realiseren, gezien de landelijke situatie waarbij de organi satie en rolverdeling van de bijhouding (opdrachtgever, directievoering, be- standsbeheer en uitvoering) per rsv en gemeente verschillend is geregeld. Daar- naast vormen de bijhoudingskosten een jaarlijks terugkerende last en is het van groot belang deze kosten waar mogelijk te reduceren. De projectgroep Bijhouding doet daar- om momenteel onderzoek naar de huidi- ge stand van zaken (methoden, technie- ken, organisatie, kosten en dergelijke) en is bezig met het opstellen van een 'Handboek Bijhouding' dat richtlijnen zal gaan bevatten met betrekking tot uniformering van het gehele bijhou dingsproces om daarmee voortdurend te blijven voldoen aan de productspecifica- ties. Op grond van haar bevindingen zal de projectgroep voorstellen doen voor af te spreken service-niveaus tussen het lsv- gbkn en de rsv's en gemeenten. J....L L-.L

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 46