fc. v' 53 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT INTERACTIEF NVK-nieuws Oproep van de Werkgroep voor Kartografie en Vormgeving De werkgroep voor Kartografie en Vormgeving bestaar uit leden en niet-le- den van de nvk die zieh als doel hebben gesteld de vormgeving van kartografische produeten in de breedste zin des woords te bevorderen. Uitgangspunt is creativiteit ten dienste van functionaliteit waarbij iedere be- schikbare technologie als dankbaar hulp- middel wordt toegepast. Binnen de werkgroep bevinden zieh op dit moment naast (praktiserende) kartografen ook grafische vormgevers. Waar mogelijk proberen wij samenwerking te zoeken met vormgevers buiten de eigen disci- pline om op deze wijze te trachten een Symbiose te vinden tussen de kaart en andere vormgegeven cultuurproducten die een eigen gebruiksfunctionaliteit kennen. Op dit moment zijn wij vooral bezig met het bevorderen van contacten met en het opstarten van soortgelijke werkgroepen in de ons omliggende lan den. Voor het najaar ligt het plan een studiedag te organiseren (op locatie het 'Vormgevings Instituut' te Amsterdam) over een kartografisch ontwerp. De pre- sentaties zullen onder andere gericht zijn op Web-applicaties terwijl in de middag een Workshop wordt georganiseerd in sa menwerking met een vooraanstaande grafische Software importeur. Spreekt onze benadering je aan, of ken je iemand buiten de nvk die wellicht belangstelling heeft, zend dan een e-mailtje aan Paul Benjaminse (info@cartostudio.nl) of Je- roen van den Worm (worm@itc.nl). J. van den Worm berichten De Groene Meridiaan Op weg van Beauvais naar Parijs, de laatste wandeletappe vanaf Nederland, passeerde ik op 26 maart 2000 op het Ile St.-Denis de Groene Meridiaan. Ik stond er niet bij stil, want ik wist dat pas twee uur later. In de Pariscope had ik gelezen dat in de Cite des sciences et de l'industrie (Parc de la Villette) een tijdelijke tentoonstel- ling Cartographier le Mondede l'aquarelle au pixel draaide. Als oprechte kaartenlief- hebber vond ik dat een mooie piek om de laatste eindjes van de wandeling aan elkaar te knopen. De tentoonstelling was goed opgezet. Het begrip kaart werd met speelse voorbeelden uiteengezet, er waren oude kaarten te zien, het kaartproduetie- iöe;. is-, britJieii proces werd uitvoerig getoond (leerzame multimedia-presentatie van de produetie van de kaart 1:25.000 en in het bijzonder van de automatische generalisatie en naamplaatsing daarbij!) en er waren dui- delijke presentaties van de funeties van kaarten (plaatsbepalen, begrijpen, mede- delen, handelen). De route naar de tentoonstelling was ge- plaveid met zo'n 100 kaarten 1:25.000, met in het midden een groene lijn: de meridiaan van Parijs. Jammer dat die lijn buiten onzichtbaar is, want ik bleek hem al diverse malen te voet gepasseerd of benaderd te hebben, die ochtend bij St.-Denis, in januari nog, in duisternis en regen, op het noordelijkste punt, de dijk bij Duinkerken (fantastisch gezicht op dampende, flitsende en dreunende industrieen!), en eerder in de buurt van Amiens, Conques (Aveyron), Albi (Tarn) en Carcassonne. Zelfs alles via grote omwegen met elkaar verbonden. Naast de uitgelegde meridiaan, rechts in de foto, stond een aankondiging voor een toevallig alleen die middag te hou- den 'lecture spectacle' over 'Les mots du metre', 'De woorden van de meter' (een woordspeling met 'maitre', 'meester'?). Het bleek een soort toneelstukje van twee heren en een dame waarin de graadmeting van de meridiaan door Mechain en Delambre (1792-1799) ten behoeve van de definitie van de meter werd overgedaan aan de hand van cita- ten uit Observations Geodesiques en Discours preliminaires. Het typisch geo- detische nauwkeurigheidsfanatisme van beide heren en ook hun vele tegenslagen kwamen er mooi uit. Na afloop uit de catacomben van de Cite (overal in deze Mediatheque op de grond studerende jonge mensen, en dat op zondag) terug naar de meridiaan op de tweede verdieping. Waarom lag hij zo mooi uitgestald en waarom was dat ding groen gemaakt? Het bleek om een pro- ject 'La Meridienne Verte' te gaan ter viering van het jaar 2000. Op 25 novem- ber 1999 zijn in verschillende gemeenten duizenden bomen op de meridiaan ge plant, als blijvende herinnering. Maar de grootste gebeurtenis komt nog: op de Franse nationale feestdag, 14 juli, zullen alle Fransen worden uitgenodigd om deel te nemen aan 'L'Incroyable pique- nique', een ongelooflijke picknick, 'een nieuwe manier van samenleven' precies op de meridiaan. Zoiets wordt ongetwij- feld in bloemrijke en filosofisch geladen taal aangekondigd. Sinds 12 februari is ook een schrijver bezig de meridiaan af te lopen van Duinkerken tot Barcelona, waar hij op 14 juli hoopt aan te komen. Het moet uitmonden in een detective- roman. Ook schoolkinderen op het afge- legde traject mögen eraan meewerken. Uitvoerige informatie over de 'groene

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 55