[BR] Ten eerste zouden kartografen in alle landen hun voordeel moeten doen met de ica als 'Open Universiteit'. Ac- tieve deelname aan iCA-activiteiten is zeer lonend. Ten tweede, met het orga- niseren van bijeenkomsten creeert u meer aandacht voor de kartografie in uw eigen land. Uitnodigingen voor bijeen komsten en conferenties in Nederland zijn zeer welkom. KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-2 [FJO] Die paradox lijkt me niet zo ern stig. Ik zie het Internet als een panacee, die alle genoemde siechte aspecten kan verhelpen. Via het Internet kunnen we goede voorbeelden laten zien, waarmee we het achteruitgaan van de monitorkar- tografie kunnen tegengaan (kijk eens op de Website van de nrc naar de prachtige kaarten!), en we kunnen ook het feit dat opleidingen te duur worden voor kleine gespecialiseerde groepen bestrijden door webcursussen aan te bieden. De ica wil op beide gebieden een stimulerende rol speien. Ik zal u niet vragen om een complete en onajhankelijke persoonlijke beleidsvisie met betrekking tot de ICA en haar activiteiten in de körnende vier jaar. Maar ik ben er zeker van dat u allebei wel een bepaald as- pect kunt noemen waar u extra aandacht aan wilt besteden. [BR] Ik zou de kartografie graag meer zichtbaar willen maken en algemeen er- kend als een bijdetijdse wetenschap in de informatiemaatschappij. [FJO] In cet hielden we ons vooral be- zig met het betrekken van andere com- missies (zoals die van Sjef van der Steen) bij onze werkzaamheden en dat werkte erg goed. Dus daar wil ik in elk geval mee doorgaan. Daarnaast hoop ik de kö rnende vier jaar te helpen meer aandacht te genereren voor het kaartgebruik dat nu wat onderbelicht is. Waarom accepteerde u de nominatie voor de positie waarvoor u nu bent verkozen [BR] Ik zie dit als een laatste hoogtepunt in mijn carriere. Bovendien wil ik iets terug geven voor het vele dat de ica mij gegeven heeft. [FJO] Ik had de NVK-bestuursleden zo onder druk gezet om me te nomineren dat ze er vreemd van zouden hebben op- gekeken wanneer ik vervolgens nee had gezegd tegen de benoeming! Een vraag aan Bengt Rystedt, speciaal voor de lezers van het Kartografisch Tijdschrifi: Wat weet u van de kartografie in Neder- landi [BR] Ik heb enkele historische kaarten van Zweden die zijn vervaardigd door beroemde Nederlandse kartografen en ik kijk uit naar een studiebezoek van de Zweedse Kartografische Vereniging aan uw land. Ik bewonder de Nederlandse topografische kartografie en ook de kar tografische kwaliteit van meer 'eenvou- dige' kaarten voor bijvoorbeeld het openbaar vervoer. Het wetenschappelijk niveau is hoog met verschillende hoogle- raren in de kartografie. De nvk is een Sterke vereniging met vele activiteiten en een eigen tijdschrift. Waarom zou (een lid van) de NVKgeinte- resseerd moeten zijn in de ICA [FJO] Omdat we zo pas over onze eigen grenzen heen leren kijken, en ons werk aan een veel grotere groep van kritische collega's kunnen toetsen: binnen Neder land is het altijd alleen Paul Mijksenaar die onze producten kritisch tegemoet treedt. We Schieten veel op met kritiek. Bovendien doen we in de ica veel inspi- ratie op die we weer in ons werk in Ne derland kwijt kunnen. Welke vraag heefi u hier gemisti [BR] Samenwerking en relaties met onze zusterverenigingen. Ik zie de ICA als een bloeiende organisa- tie en wil haar graag verder zien ontwik- kelen in goede samenwerking met onze zusterverenigingen. [FJO] Hoe we nieuwe generaties betrok- ken krijgen bij het werk van de ica. Door het organiseren van summer schools in op gis gebaseerde geavanceer- de visualisatietechnieken. Interview door: C.P.J.M. van Elzakker aankondigingen Eerste bosstatistiek 1938-1942) op cd-rom In december 1998 verscheen in dit tijd schrift een artikel over de eerste bossta tistiek, waarin de mogelijkheden werden besproken dit op kaarten vastgelegde ge- gevensbestand in digitale vorm de we- reld in te sturen (kt 1998.XXIV.4, pp. 25- 29). Het advies van de auteurs Köbben en Stuurman om het materiaal elektro nisch te facsimileren is opgepakt door de projectgroep 'Bos van Toen' die, mede met hulp van een tiental Sponsors, de facsimile-uitgave heeft gerealiseerd. Een kleine 700 kaartbladen in kleur, te- zamen de eerste bosstatistiek, zijn nu voor pc-gebruik toegankelijk. De gebrui- ker kan de bestanden op een eenvoudige wijze opzoeken en bekijken met het bij- behorende zoekprogramma. De bestan den worden geleverd op twee cd-roms met een resolutie 100 resp. 200 dpi. Daarmee kan op kaartschaal 1:25.000 een beeld worden verkregen dat in prak tisch gebruik vrijwel gelijk is aan het raadplegen van de originele kaarten. Aan de kaarten is toegevoegd: een legen- da, de publicatie (rapportage) uit 1946 en de set tabellen met bosoppervlakken per gemeente. In feite bestaat de kaart uit een grijsdruk van de topografische kaart schaal 1:25.000 uit de jaren twintig en derdg waarop met kleurpotlood de gegevens over bos en beplantingen zijn inge- kleurd. Omdat de ondergrond groten- deels heel goed zichtbaar is gebleven kan ook de topografie uit die periode heel goed worden bestudeerd, wat op zichzelf een extra dimensie aan deze uitgave geeft. Op de kaarten is niet alleen het bos aan- gegeven maar ook de zogenaamde Woes te gronden' (heide, zandverstuiving, veen/moeras, meren en 'plassen, en kwelders en schorren) en 'weg- en grens- beplantingen' (onderscheiden naar boomsoort en een- resp. tweezijdig). Dat betekent dat ook ten aanzien van het landschap buiten het bos aan deze kaar ten gegevens zijn te ontlenen. Het materiaal is natuurlijk interessant voor historici en ontwerpers, maar be paald niet alleen voor hen. Terugko- mend van een bosuil-excursie in het Amerongsche Bosch, waar en passant iets werd verteld over de padenstructuur rond om de zogenaamde 'eenzame eik' kon ik thuisgekomen meteen de oude si- tuatie opzoeken: ja hoor de stervormige padenstructuur die nu weer in ere wordt hersteld was duidelijk terug te vinden op de kaart van de eerste bosstatistiek. Ik denk dat velen met plezier hun vroegere woonplekken zullen opzoeken of door vergelijking met de huidige situatie de ontwikkeling van een bepaald gebied be- ter zullen begrijpen. De cd-roms zijn per set verkrijgbaar te gen een vergoeding van f 15,- voor ad- ministratie- en verzendkosten, bij Bos- data, Postbus 355, 6700 aj Wageningen, tel. 0317-465200, telefax 0317-465209, e-mail: mail@bosdat.nl. F.], Stuurman 58

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 60