DE KAART OP STRAAT Ansichtkaarten Westerwald Op Duitse ansichtkaarten treffen we vaak kleine kaartfrag- menten met foto-illustraties rondom aan die er zo leuk uitzien dat zij ons niet alleen uitnodigen een meer gedetailleerd kaart- blad aan te schaffen maar ook het gebied te bezoeken in een van de vakanties. De ansichtkaarten zijn in serie vervaardigd, aan de achterzijde vindt men een registratienummer zoals Wewa nrDat is een serie Westerwald. 2QOO-XXVI-2 FRWE rholungsientnwn rloubs -u Bäumt)«" ■ind/VViv Zo zien we op Wewa 519 (boven) 'Urlaubs-u. Erholungszen trum' het gebied afgebeeld tussen Altenkirchen en Hadamar, Diesdorf en Montabaur, gelegen längs de A3 van Keulen naar Frankfurt. Hierop worden ook, weliswaar klein, de waterac- commodaties en wandelgebieden aangegeven. Hachenburg heeft een prachtig kasteel. In Ransbach-Baumbach zijn vele aardewerkfabrieken en pottenbakkerijen te zien. Op Wewa 528 (midden) 'Erholungsgebiet Buchfinkenland' Staat een schitterend wandelgebied aangegeven, even voorbij Montabaur, längs het Gelbachtal van Giershausen naar Dies met onderweg prachtige landschappelijke vergezichten en panorama's. Jammer dat de Höge Snelheidstrein door tunnels hier doorheen gelegd wordt want hierbij wordt een groot deel van de prachtige natuur opgeofferd. Op Wewa 544 (onder) 'O, du schöner Westerwald' gelegen tussen de grote verkeersaders A3, Düsseldorp - Frankfurt en de A5, Dortmund - Frankfurt Staat het kaartfragment van een groter stuk, bijna geheel, Westerwald. In Wissen en Bad Ma rienberg staan prachtige vakwerkhuizen, die men trouwens in de gehele omgeving tegenkomt. Ook kunnen we het slot Ha chenburg en het slot Montabauer hierop (klein) geheel over- zien. Weer prachtige wandelgebieden in rustgevende oorden. En de ansichtkaarten, die van meer delen van Duitsland op deze wijze zijn uitgegeven, zijn niet alleen aardig om aan de achterblijvers te versturen maar blijven eveneens een leuke her- innering wanneer we ze zelf bewaren. Chr.], Snabilie Wereldbol op Vlieland De hier afgebeelde globe Staat voor het verzorgingshuis annex peuterspeelzaal 'De Uiterton', Boslaan 1 op Vlieland. De doorsnee is ca. 120 cm en hij is gemaakt van beschilderd metaal. De lengte-as is wat langer dan de boldoorsnede ter hoogte van de evenaar (hij is dus niet honderd procent bolvor- mig). De kleuren van de globe zijn groen (continenten), blauw (zeeen) en zwart (belangrijkste gebergteketens als Oeral, Rocky Mountains, Andes en Himalaya). Over de evenaar loopt een band met een breedte van ca. 12 cm met de tekst: Esperanto - Lingvo Internacia 1887 - 1987. Het streven van de ontwerper zal niet alleen zijn geweest om te la- ten zien dat het Esperanto in 1987 honderd jaar besrond. Hij zal er ook mee willen hebben uitdrukken dat hij het nastre- venswaardig vond om deze Lingua Franca mondiaal verder uit te bouwen. Wie weet noemde hij dit wel 'globe-liseren' van het Esperanto. Gezien het jaartal op de globe is het aannemelijk dat deze in 1987 of kort daarna werd gemaakt. Uit informatie van een me- dewerker van de vw op Vlieland bleek dat de vervaardiging van de wereldbol een persoonlijk initiatief is geweest van ene heer Terwissga, een Vlielander die de wereldtaal Esperanto een warm hart toedroeg. De globe heeft eerst enige jaren op het Kerkplein op Vlieland gestaan. Na het overlijden van de 'glo- be-ontwerper', enkele jaren geleden, is besloten de globe naar de Boslaan te verplaatsen. M. Hameleers 64

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 66