Geschiedenis van de GBKN GBKN KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKELEN J. Polman j' 1 ik kaartproductie, grootschalige kartografie, achtergronden map production, large scale cartography, background production de cartes, cartographie grande echelle, Information des reference TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES In dit artikel wordt een beeld gegeven van zowel de aanloop- periode als de periode waarin de totstandkoming van de gbkn heeft plaatsgevonden. Daartoe is een literatuuronder- zoek gedaan en zijn enkele interviews gemaakt met personen die in de aanloopperiode en ook daarna een belangrijke rol hebben gespeeld. Geschiedenis van de GBKN In dit artikel wordt een beeld gegeven van zowel de aanloopperiode als de pe riode waarin de totstandkoming van de gbkn heeft plaatsgevonden. Daartoe is een literatuuronderzoek gedaan en zijn enkele interviews gemaakt met personen die in de aanloopperiode en ook daarna een belangrijke rol hebben gespeeld: Van Wely (voorzitter van de Studiecommis- sie Grootschalige Basiskaart voorafgaand aan het kb, daarna voorzitter van de Voorlopige Centrale Kaarteringsraad), Bogaerts (lid van de Studiecommissie Grootschalige Basiskaart, later voorzitter van de Commissie Topografische Basis bestanden van de ravi), Ciaessen (lid van de Commissie grootschalige basis kaart en daarna lid van de Voorlopige Centrale Kaarteringsraad) en Koen (se- cretaris Voorlopige Centrale Kaarte ringsraad, later secretaris van de Com missie Topografische Basisbestanden). Reeds eerder in 1997 is een artikel gepu- bliceerd door Van der Veen (toen direc- teur-secretaris van het Samenwerkings- verband gbkn) over de wordingsgeschie- denis van de gbkn [19]. Tijdens de voor- bereiding van dit artikel is de auteur tot de conclusie gekomen dat slechts in hoofdlijnen een beeld kon worden gege ven van de geschiedenis van de gbkn. Het zou de moeite waard zijn om een Ir. j. Polman is voormalig directeur Geodesie van het Kadaster en is in die functie, en daarvoor als directeur in de provincies Noord-Holland en Drenthe, betrokken geweest bij het GBKN- beleid van het Kadaster (Zandloperweg 9A, 7314 JW Apeldoorn, [t] 055-3558287). veel dieper gravend historisch onderzoek te doen verrichten om voor het nageslacht vast te leggen hoe de gbkn uiteindelijk tot stand is gekomen. Het artikel is opgebouwd als een metafoor van de hink-stap- sprong. Net als bij dit wat gekunstelde atletieknummer begint het met de belangrijke aanloop. Daarna komt de wat gekun stelde hink, gevolgd door de stap als onmisbare voorbereiding op de sprong die tenslotte wordt gemaakt resulterend in het maximaal haalbare eindresultaat. 1971 -1975: de aanloop Hoewel al regelmatig het belang van een grootschalige basis kaart voor leidingenregistratie en gemeentelijke landmeetkun- dige werkzaamheden werd onderkend, is het rapport van de Studiecommissie Leidingenregistratie van mei 1971 [1] aan te merken als startpunt van de besprekingen over een uniforme grootschalige basiskaart voor heel Nederland. In dit rapport werd de wenselijkheid van uniform kaartmateriaal ondubbel- zinnig uitgesproken door middel van de volgende tekst: "Uit de enquete en de gevoerde besprekingen is gebleken dat bij alle belanghebbenden een zeer grote behoefte bestaat aan goede uniforme basiskaarten. Thans wordt door vele instellingen en bedrijven ongecoördineerd aan de vervaardiging van kaarten gewerkt, en niet altijd op even deskundige wijze.Dit is ove- rigens beslist geen exclusief belang van de leidingenregistra tie... Wel moet hier met nadruk gesteld worden dat de pro- ductie van deze kaarten niet alleen grote voordelen voor de lei- dingbeheerders heeft, maar ook voor de andere gebruikers van leidingkaarten." Naar aanleiding van dit rapport besloot de toenmalige direc teur van het Kadaster, Te Nuyl, om werk te maken van het idee om een grootschalige basiskaart voor Nederland te ver- vaardigen. Hij verzocht de toenmalige lector aan de Land- bouwuniversiteit in Wageningen, Van Wely, die tevens voor zitter was van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg), om een commissie te vormen die zou moeten onder- zoeken hoe een grootschalige basiskaart voor het Nederlandse grondgebied zou kunnen worden gerealiseerd. Van Wely Voer de overleg met deskundigen van de nvg en met de Rijkscom-

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 7