6 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-3 fase, de beheersfase, worden organisatorische maatregelen ge- nomen om het systeem te kunnen beheersen zodat (toename van) het gebruik kan worden gewaarborgd. In de vierde fase, de integratiefase, raken toepassingen gei'ntegreerd en wordt het systeem volledig in de organisatie aangepast. Planning en be- heersing zijn in deze fase duidelijk vastgelegd. Het bovenstaande model is natuurlijk een Sterke vereenvoudi- ging van de werkelijkheid. Door technologische ontwikkelin- gen zullen er steeds vernieuwingen worden ge'introduceerd, die elk weer een eigen groei-ontwikkeling kennen. Innovaties als nieuwe hardware of baanbrekende veranderingen in Software kunnen 00k leiden tot versnellingen of vertragingen in het groeiproces. Het model van Nolan is in de loop van de tijd op verschillen- de wijzen gei'nterpreteerd. Het is mogelijk om naar een inno- vatie in zijn geheel te kijken of om de curve te gebruiken voor elke nieuwe verbetering aan de innovatie. Daarnaast is het mo del gebruikt voor de Studie naar de adoptie van een innovatie binnen een organisatie en voor de Studie naar de verspreiding van een innovatie in de maatschappij. Bij heel veel studies naar verspreiding van innovaties blijkt de S-vormige curve uit fi- guur 1 terug te komen [Rogers, in: Masser Onsrud, 1993]. In het geval van verspreidingsstudies wordt er vaak een onder- scheid gemaakt naar vernieuwers, vroege toepassers, de vroege meerderheid, de late meerderheid en de achterblijvers. Alhoewel de ontwikkelingsfasen niet altijd even duidelijk te onderscheiden zijn, heeft het model zijn waarde bewezen en is algemeen geaccepteerd. Wij gebruiken het model voor het plaatsen van de ontwikkelingen van gis in Nederland en in Europa. We kijken hierbij zowel naar het gebruik binnen or- ganisaties als het gebruik binnen Nederland en Europa. Naast dit concept van ontwikkelingsfasen maken we gebruik van twee andere concepten die in de afgelopen jaren tijdens af- studeerscripties en het onderwijs op de Vrije Universiteit cen- traal hebben gestaan: het GiS-huis [Kok Schölten, 1993] en 'opa fit' (figuur 2). Deze twee concepten hebben een belang- rijke rol gespeeld voor de verklaring van het succes van gis- projecten. Het Gis-huis geeft de integratie van bestanden weer op basis van de ruimtelijke basisgegevens. Het fundament van Figuur 2 - Het GIS- het huis wordt gevormd door deze ruimtelijke basisgegevens. buis en 'OPA FIT'. De bouwstenen van het huis zijn de at- tribuutgegevens. Het dak van het huis geeft de ruimtelijke informatie weer: de basis voor de ondersteuning van ruimte lijke beslissingen. opa fit geeft de factoren weer die speien bij de invoering van gis: O- Organisatie P - Personele aspecten A - Afspraken standaarden F - Financien I - data, kennis en Informatie en T - Technologie Gedurende de collegecyclus van dit jaar is opa fit uitgebreid tot opafit.COM. 'Dot com', zoals het achtervoegsel wordt uitgesproken, heeft immers furore ge maakt in de afgelopen maanden. Bij ons Staat het voor communicatie, coördina- tie en dient- of klantgerichtheid [Beste- breurtje, 1997]. De eerste fase: pioniers Er kunnen verschillende ontwikkelingen worden aangewezen die geleid hebben tot het ontstaan van GIS. Voorbeelden van ontwikkelingen zijn de vooruitgang in de Computertechnologie, met name op het gebied van 'computer graphics', ontwikkelingen in de ruimtelijke theo- rievorming en de toenemende aandacht voor problemen met een ruimtelijke di- mensie, zoals milieuvervuiling. Deze ontwikkelingen leidden tot een verande- ring in de kartografische en ruimtelijke analyse die op zijn beurt heeft geleid tot het ontstaan van Gis. Het 'Canada Geographie Information System' (cgis), dat begin jaren zestig ruimtelijke informatie attribuut gegevens ruimtelijke gegevens Organisatie Financien Afspraken Technologie Informatie Personeel

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 12