KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-3 GIS - Kartografie Kartografie in het GIS-tijdperk NVK put NVK publika riguur2 - Ujis GIS een onmisbaar hulpmiddel voor kar tografenV NVK publikatiereeks rtummer 11 daarvan was echter niet mogelijk, omdat de jaarlijks uitgege- ven inhoudsopgave geen aparte rubriek voor GIS kent. Zo ver- scheen er in 1996 een special (kt 1996-2) over kartografische handboeken. Die zijn vooral bestemd voor Gis-ers en het leuke is, dat Gis-ers veelal zelf om zo'n handboek hebben gevraagd. Verder was de serie Landsdekkende bestanden ondenkbaar zon- der gis en de artikelen in het nu voorliggende nummer dragen 00k weer bij aan het Gis-totaal. Bij dir alles valt wel op, dat er nog geen kernkatern specifiek over gis is versehenen. Wie neemt die uitdaging aan? Organisatie van GIS-kartografen Ondanks alle aandacht voor GIS is er geen aparte werkgroep voor Gis binnen de nvk. Datzelfde geldt 00k voor de Interna tional Cartographic Organisation (ica), hoewel de ica Com- mission on Spatial Data Standards aardig in de buurt komt. In Duitsland is er wel een Arbeitskreis Kartographie und Geo- Infomationssysteme (als opvolger van de Arbeitskreis Automa tion), maar die besteedt 00k veel aandacht aan andere technie- ken. In het rapport Met de NVK naar de 2iste eeuw [Kraak, 1994] is wel het advies gegeven, om de werkgroep Automatise- ring om te vormen tot een werkgroep Gis-Kartografie. Dit ad vies is uiteindelijk niet opgevolgd, omdat al snel bleek, dat 00k andere technieken als multimedia, Virtual reality en Internet van grote invloed zouden zijn op de kartografie en dus aan dacht verdienden. Opmerkelijk is, dat Gis-ers zelf geen eigen algemene vereni- ging hebben. Er zijn alleen gebruikersgroepen rond een be- paald merk of een toepassing. Een aantal daarvan is overigens zeer actief. Kartografen hebben iets dergelijks gekend rond de Apple Macintosh, maar die gebruikersgroep is ter ziele gegaan door het geweld van Microsoft Windows. Dit organisatiege- drag duidt erop, dat kartografen elkaar eerder als vakgenoten willen zien en ontmoeten, terwijl de meeste Gis-ers zieh vooral aangetrokken voelen tot het eigenlijke vakgebied (geografie, geodesie, bodemkunde, demografie enz.) waarvoor ze het Gis nodig hebben. De groei en bloei van gebruikersgroepen rond een bepaald merk zal naar verwach- ting minder worden naarmate Gis een meer algemene techniek wordt. Jaren ge- leden was er immers 00k nog ruimte voor gebruikersgroepen rond tekstver- werkers als Papyrus en Word Perfect, maar nu zullen maar weinig mensen be- hoefte hebben aan een ms Word gebrui kersgroep. Dat betekent uiteraard niet dat tekstverwerkers nu minder populair zijn dan vroeger, integendeel, maar de bediening is makkelijker en wordt door meer mensen sneller beheerst, al dan niet na het volgen van een cursus. Die kant gaat het 00k met gis op, zeker als het Opencis-concept doorzet. Dan zijn gis- bestanden niet meer pakketgebonden. En programmeertalen als Magic voor Smallworld, aml voor Arclnfo en Ave nue voor ArcView worden dan verdron- gen door meer universele talen als Visual Basic of C++, die niet Gis-gebonden zijn. Voor de meeste gebruikers is algemene Gis-kennis straks belangrijker dan kennis van een specifiek Gis-pakket. GIS en het profiel van de NVK-Ieden Hoe heeft gis het ledental en de ledensa- menstelling van de nvk be'invloed? Dat is moeilijk te zeggen, omdat de afgelo- pen 15 jaar naast gis 00k andere nieuwe technieken van invloed zijn geweest op het werk van kartografen. In die periode heeft er een verschuiving plaatsgevonden in het opleidingsniveau van de leden van MBO-niveau (intern en pbna) naar hbo- en wo-niveau. Dat blijkt uit het vorig jaar gehouden PR-onderzoek [Mikx, 1999]. Dit strookt overigens met de alge mene trend naar hogere opleidingen in onze maatschappij. Het aantal leden van de nvk heeft daar niet onder geleden. Ondanks de aanvankelijk sombere stem- ming over de nieuwe technieken heeft de nvk de afgelopen 15 jaar steeds een kleine maar bestendige groei in het aan tal leden gekend. Uit de praktijk is be- kend dat met name in het klassieke re- productieproces veel banen verloren zijn gegaan en dat was altijd een belangrijk specialisme in de kartografie. Als dat ver lies doorgewerkt heeft in het ledental, wat niet onwaarschijnlijk is, moet er ei ders extra groei voor kartografen zijn ge weest. En die groei zou best wel eens uit de Gis-hoek kunnen zijn gekomen. Meer Gis-specifieke cijfers zijn uit de NVK-adresboeken te halen. In het NVK- adresboek 1994/95 staan ruim 400 leden vermeld en slechts 17 hebben toen gis 12

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 18