30 jaar GIS in Wageningen KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT A.K. ßregt R. van Lammeren ARTIKEL geschiedenis van de kartografie, gis/lis, overzicht history of cartography, gis/lis, survey histoire de cartographie, sig/sit, etude TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CL^S De eerste initiatieven om in Wageningen te komen tot geau- tomatiseerde geografische-informatieverwerking dateren uit 1970. Op initiatief van de Stichting voor Bodemkartering (Stiboka) werd een interdepartementale werkgroep gevormd om te komen tot het 'informatiesysteem aardwetenschap- pen'. Nu, 30 jaar later, worden geografische informatiesyste- men (gis) zeer breed in het ruimtelijk onderzoek in Wage ningen toegepast, is er een Centrum voor Geo-Informatie opgericht (Wageningen Universiteit en Researchcentrum breed) en wordt Gis jaarlijks aan meer dan 500 Studenten on- derwezen. Tussen 1970 en 2000 is er dus veel gebeurd. Arnold Bregt Ron van Lammeren zijn werkzaam bij het Centrum voor Geo-informatie van Wageningen Universiteit en Researchcentrum, Postbus 47, 6700 AA Wageningen, [t] 0317-474640, [e] arnold.bregt@ staff.girs.wau.nl, [e] ron.vanlammeren@ staff.girs.wau.nl. Inleiding In dit artikel wordt een poging gedaan om de geschiedenis van gis in Wagenin gen te beschrijven. De historie van gis in Wageningen kent vele spelers en paral- lelle ontwikkelingen; het is dan 00k las tig om een compleet beeld te schetsen. Desalniettemin hebben we op grond van bronnenonderzoek, interviews met een aantal direct betrokkenen en ons eigen mentale archief de historie zo goed mo- gelijk proberen te beschrijven. De tech nische en organisatorische ontwikkeling is een veel gehanteerde indeling bij het beschrijven van de historie van gis. Wij hebben echter een thematische indeling gekozen, waarbij de rubrieken onder- wijs, onderzoek en geo-informatievoor- ziening zijn onderscheiden. Per thema wordt aan de hand van een aantal mijlpalen een schets gepresenteerd van de histori sche ontwikkelingen. Om de lezer toch een indruk te geven van de organisatorische ontwikkelingen in Wageningen zijn in kader 1 een aantal organisatorische mijlpalen aangegeven. Onderwijs Het prille begin Vele nieuwe inzichten, methoden en technieken vragen na ver- loop van djd om een bredere verspreiding. Zo 00k op het ter- rein van de geo-informatiekunde. Aan het begin van de jaren tachtig kiemden er aan de toenmalige Landbouw Hogeschool een aantal Gis-onderwijselementen. In eerste instantie waren deze kiemen ingebed in bestaande vakken en verzorgd door een aantal pioniers. Die pioniers waren vooral toepassingsgericht be- zig binnen de vakgebieden Bodemkunde (Peter Burrough), Cul- tuurtechniek (Cliff Jürgens), Planologie (Ron van Lammeren) en Landschapsarchitectuur (Robert Blom) (zie o.a. kader 2). Opvallend is dat de eerste openlijke onderwijsuidng (1983) in de vorm van een postacademische cursus Computerkartografie in de landschapsplanning plaatsvond. Ondanks alle toenmalige beperkingen waren de cursisten enthousiast en overtuigd van het toekomstig belang. Onderwijszaal in ip/8. 15

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 21