KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2000-XXVI-3 1972 1976 1983 1984 1984 1985 1989 1990 1994 1996 1998 1998 1999 Oprichting Werkgemeenschap Informatiesysteem Aardwetenschappen Peter Burrough in dienst bij Stiboka Martien Molenaar hoogleraar landmeetkunde, fotogrammetrie en teledetectie, LH Wageningen Grafische Gebruikers Groep (Samenwerking Land- bouwhogeschool en dlo) Peter Burrough wordt hoogleraar aan de Universiteit Utrecht Start Gis-project dlo (samenwerking icw, Stiboka en Dorschkamp) Werkgroep gis en Teledetectie (Landbouwuniver- siteit, coördinator: Ron van Lammeren) Oprichting nexpri door Peter Burrough en Martien Molenaar Leerstoel van Molenaar heet voortaan Theorie van de Geo-informatiesystemen en Remote Sensing Martien Molenaar wordt hoogleraar aan het itc Enschede Arnold Bregt wordt hoogleraar Geo-informatiekunde m.b.v. GIS, Wageningen Universiteit Steven de Jong wordt hoogleraar Geo-informatiekun de m.b.v. Remote Sensing, Wageningen Universiteit Vorming Centrum voor Geo-informatie (Algemeen manager: Gerard Nieuwenhuis) Peter Burrough (links) en Hans Ver- waal (rechts) (1979). Kader 1 - Mijlpalen Organisatie en Personen Vanaf 1984 konden Studenten weliswaar kennismaken met dit 'belang', maar pas in de studiegids 1986/1987 stonden voor de eerste maal vakken met een Gis-inhoud beschreven. Sommige vakomschrijvingen ädernden een curieus optimisme uit: "Ken- nis en ervaringen met informatieverwerkende Systemen zijn voor dit element geen noodzakelijke voorwaarden. In dit Colle ge Staat de toepassing van geografische informatiesystemen (gis) in de ruimtelijke ordening centraal" en "Doel van dit College is het geven van inzicht in de toepassingsmogelijkhe- den van de computerapparatuur en -programmatuur t.b.v. de landschapsplanning." Uiteindelijk hestonden deze vakken vooral uit literatuurstudie en het toepassen van MAP2. Dit daadwerkelijk gebruik van de in fortran geprogrammeer- de MAP2 Computer was gebaseerd op een aantal eenvoudige terminals gekoppeld aan een microvAX. Grafisch viel er dan 00k niet meer te beleven dan alfanumerieke tekens, die voor de goede waarnemer iets als een kaartbeeld konden voorstel- len. Bovendien waren er intern vele versies van MAP2 in om- loop (iedere vakgroep had wel enkele 'specifieke' subroutines geprogrammeerd) De Studenten van het eerste uur kwamen na verloop van tijd 1983 Eerste PHLO-cursus 1986 Officiele vermelding Gis-vakken in de studiegids 1989 Eerste Gis-onderwijslokalen 1989 Start MSc 'gis for rural applications' in samenwerking met ITC 1991 Eerste afstudeerder MSc-cursus (Yolanda Benitez Gomez: Filippijnen) 1999 Interspecialisatie Geo-Informatiekunde 2000 Derde generatie Gis-onderwijslokalen in Alterra- geboiiw 2000 looste afstudeerder van MSc cursus (Menberu Allebachew, Ethiopie) 2000 Start onderwijs via Internet Kader 2 - Mijlpalen Onderwijs met de eerste 'Gis'-scripties. Verrassend genoeg leken hun onderwerpen sterk op onderwerpen die momenteel 00k actueel zijn: koppeling modellen en gis (o.a. al- locatiemodellen), ontwikkeling en ge bruik van meta-talen c.q. 'modelbuil- ders' en visualisatietechnieken. De doorbraak De oprichting van de werkgroep voor Geo-Informatie Systemen en Teledetec tie (gis+t) gaf, mede door de meer theo retische bemoeienis vanuit de toenmali- ge vakgroep Landmeetkunde (onder in- vloed van de jonge en nieuwe hoogleraar Martien Molenaar), een forse impuls aan het Gis-onderwijs. Allereerst werden naast de eerder genoemde toepassings- vakken nu 00k de vakken Basishegrippen geografische informatiesystemen en Geogra fische informatiesystemen Theorie (Mole naar i.s.m. Rene van der Schans) aange- boden. Doordat het basisvak verplicht werd gesteld voor de studierichtingen Landinrichtingswetenschappen, Bodem, Water en Atmosfeer, Tropisch Landge- bruik en Biologie kreeg het Gis-onder- wijs een serieuze piek in de Wageningse curricula. Zelfs een afstudeervak Geo-in formatiesystemen behoorde nu tot de mogelijkheden. De studiegids 1992/1993 toonde die wäre doorbraak van Gis-onderwijs in de Wa geningse academische opleiding. De werkgroep gis+t werd vanaf nu apart vermeld in de studiegids alsmede een scala aan Gis-vakken. Het betrof vier in leidende vakken, elf toepassingsvak- ken, drie verdiepingsvakken, alsmede stage- en afstudeervakken op het terrein van gis en Remote Sensing. Deze doorbraak in de universitaire orga- nisatie betekende dat er vanaf dat mo- ment jaarlijks ongeveer 300 Studenten Gis-vakken volgden. Niet alleen in de reguliere opleidingen vond deze doorbraak plaats. In samen- 16

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 22