KARTOGRAFISCH TIJ OSCH RIFT 2OOO-XXVI-3 1976 Aanschaf Interactief grafisch systeem van Computer vision 1976 Start productie van digitale cultuurtechnische inventarisatie 1976 Start digitaliseren bodemkaart van Nederland 1:50.000 1977 Maatwerk-cis Bopak voor het verwerken van bodem- kundige gegevens van Landinrichtingsprojecten 1981 Digitaliseren eerste bodemkaart 1:10.000 voor Ruil- verkaveling Goirle 1983 Start LKN-project 1987 Aanschaf Arc/Info in Wageningen (versie 3.2) 1989 Alle kartografische werkzaamheden bij Stiboka digitaal 1990 Eerste versie grondgebruiksbestand (lgn i) 1991 Start digitaliseren van Geomorfologische kaart van Nederland 1:50.000 1994 Bodemkaart van Nederland 1:50.000 geheel gepubli- ceerd en digitaal beschikbaar 1997 Convenant lnv met tdn voor aanschaf TOPiovector 1997 lkn beschikbaar op cd-rom 1999 Oprichting geodesk voor beheer en verstrekking van Kader 4 - Mijlpalen geo-data geo-informatievoor- ziening bracht. Bij het opbouwen van de lkn is de hoeveelheid tijd die nodig is voor onderlinge afstemming en de kwaliteitscontrole van de gegevens fors onderschat. In 1986 Start het DLO-Staring Centrum (nu deel van Alterra) met het vervaardigen van de eerste versie van het landgebruiks- bestand lgn met behulp van satellietbeelden [Thunnissen en Noordman, 1996]. Op dit moment wordt gewerkt aan de Vier de versie van dit bestand (LGN4). Geo-informatielogistiek en geodesk In de jaren negentig zien we de vraag naar digitale geo-data sterk toenemen, o.a. door het zeer sterk toegenomen Gis-ge- bruik bij een groot aantal organisaties in Nederland. De gis- toepassingen verschuiven van monodisciplinaire naar inter- disciplinaire vraagstukken. Er ontstaat een soort markt voor geo-informatie. Om het aanbod van geo-informatie inzichtelijk te maken, werkt Wageningen intensief mee aan het opzetten van het National Clearinghouse voor Geo-informatie (ncgi). Daarnaast zien we aan het eind van de jaren negentig een pro- fessionalisering van de geo-informatievoorziening voor toepas- singen ontstaan. Tot midden jaren negentig was het gebruike- lijk dat iedere onderzoeker of medewerker voor zijn Gis-toe- passing zelf de basis geodata organiseerde. Vooral bij grote projecten zoals bijvoorbeeld de nationale natuurverkenningen is dit zeer inefficient. Om de diverse ruimtelijke vraagstukken beter en sneller te kunnen ondersteunen wordt hard gewerkt aan het opzetten van een geo-informatie infrastructuur in Wa geningen, met de Geodesk als organisatorisch knooppunt voor het beheren en verstrekken van geo-informatie aan zowel de eigen organisatie als naar anderen. Inmiddels zijn de belangen rond het verzamelen, beheren, ver strekken en gebruiken van geo-informatie nationaal zo groot dat het opzetten van een goede en toegankelijke geo-informatie infrastructuur 00k een politiek-bestuurlijk issue is geworden. Tenslotte De afgelopen 30 jaar heeft gis zieh in Wageningen ontwikkeld van een kansrijke techniek in de jaren zeventig tot een vakge- bied dat bij de vele vraagstukken op gebied van de inrichting en beheer van de groene ruimte een rol speelt: de geo-informatiekunde. Meer in- formatie over de meest recente ontwik- kelingen in Wageningen zijn te vinden via www.geo-informatie.nl. Noot Bij het opstellen van dit historisch overzicht hebben we dankbaar gebruik gemaakt van het mentale archief van Frans Rip, Peter Lentjes, Co Onderstal, Gerard Nieuwenhuis en Rini Schuiling. Literatuur Berg, A. van den, J. v. Lith J. Roos (1984), map: een programma voor het opbouwen van een geografisch infor- matiesysteem, geschikt voor rasterdata. Informatie 26/5 pp. 337-408. Berg, A. van den P. Vrijlandt (1982), Visuele simulatie van hoogspan- ningslijnen in het land. De Dorsch kamp, rapport 314, Wageningen. Berg, A. v. d. R. Blom (1985), Toe- passingen van het GIS programma MAP: verslag van de MAP studiedag gehouden op RBL 'De Dorschkamp', op 10 mei 1985. Grafische Gebruikers Groep, Wa geningen. 106 pp. Bie, S.W. (1978), Eindverslag Werkge- meenschap Informatiesysteem Aardweten- schappen. Stiboka, Wageningen, 99 pp. Blom, R. (1987), Fragmenten, calp Se rie nr. 8, Wageningen. Bolsius, E.C.A. et al. (1994), Een digi taal bestand voor de landschapsecologie van Nederland. Eindrapport van het LKN-project. LKN-rapport 4. rpd, Den Haag. Bregt, A.K. A.A. de Veer (1985), Geautomatiseerde verwerking van bo- dem- en landschapsgegevens bij de Stichting voor Bodemkartering. Land- schap 2/4, pp. 294-305. Bregt, A.K. P.G. Lentjes (1993), Geografische informatiesystemen on dersteunen het onderzoek van het lan- delijk gebied. Agro-informatica 6(2) pp. 14-19. Bregt, A.K., E.J.M. Noordman, H.A.M. Thunnissen F. de Vries (i997)> Bodem, Landgebruik en land schapsecologie- drie landsdekkende be standen van DLO-Staring Centrum. Kartografisch Tijdschrift xxni.4, pp. 19- 24. Burrough, P., A. ßuitenhuis A.A. de Veer (1982), Het informatiesysteem landschapsbeeld. Pudoc, Wageningen, 130 pp. 20

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 26