Bodem-GIS bij Rijkswaterstaat, directie Oost-Nederland KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL R.C. Kuenen Th. Hoogerwerf beheer/gebruik van geografische informatie, gis/lis, praktijk TREFWOORDEN management/use of geographical Information, gis/lis, applications KEYWORDS gestion/udlisation de l'informadon geographique, sig/sit, applicadons MOTS-CLES I n geautomatiseerde werkprocessen wordt steeds vaker ge- bruik gemaakt van een gis voor het op maat beschikbaar krijgen en aanbieden van informade uit ruimtelijke gegevens. De informatievoorziening over bodemgerelateerde zaken, zo- als bodemkwaliteit en -opbouw, is een voorbeeld van zo'n Gis-toepassing. Binnen de direcue Oost-Nederiand van Rijkswaterstaat (rws) is een voorstel gedaan om te komen tot een centrale opslag van gegevens en gebruik van een bo- deminformatiesysteem. De functionele eisen waaraan een systeem zou moeten voldoen zijn vastgesteld, en het aanbod aan bodeminformadesystemen is onderzocht. Dit heeft ge leid tot aanbeveling van het systeem dat het best aansluit op de wensen binnen de organisade. De achtergronden en het gekozen systeem worden nader toegelicht. Rob Kuenen is werkzaam bij Rijkswaterstaat, directie Oost-Nederland, Gildemeesterplein I, 6826 LL Arnhem, [t] 026-3688538, [e] r.kuenen@ don.rws.minvenw.nl. Thomas Hoogerwerf is werkzaam bij CSO advies- bureau voor milieuonder- zoek, Regulierenring 20, 3981 LB Bunnik, [t] 030-6594321, [e] t.hoogerwerf@ bunnik.cso.nl. Opslag van resultaten van bodemonderzoek Binnen Rijkswaterstaat worden ten be- hoeve van verschillende werkprocessen diverse soorten bodemonderzoeken uit- gevoerd. Dit gebeurt zowel in 'droge' bodems als in waterbodems. Vanuit de gegevensstroom bezien levert elk onder- zoek analyseresultaten en een interpreta- tie van deze resultaten in rapportvorm op. De interne opdrachtgevers van de bodemonderzoeken hebben echter geen direct belang bij de (digitale) analysere sultaten; ze zijn met name gei'nteresseerd in het rapport. Alleen de resultaten van de orienterende waterbodemonderzoe- ken zijn tot dusver digitaal opgeslagen door de afdeling Infor matie Water. De andere analyseresultaten zijn eventueel be- waard door de diverse opdrachtgevers, maar ze zijn niet conse- quent gearchiveerd. Hierdoor zijn niet alle (water)bodemon- derzoeken binnen de directie Oost-Nederland op een plaats bijgehouden, en kan een eventueel archief ook niet volledig zijn. Als uit de rapportages alleen al bepaalde data opgeslagen zou zijn (wie heeft wat gedaan, waar en hoe, in combinatie met de analyseresultaten) dan zouden de data, los van het rap port, digitaal beschikbaar zijn voor overzichten, selecties of an dere informatiedoeleinden zoals de bodemkwaliteitskaarten. Veel informatie over de bodem (bodemopbouw en -kwaliteit) kan gemeenschappelijk worden gebruikt als het in hetzelfde formaat wordt opgeslagen, of met een systeem te raadplegen is. Ook het beheer is dan goedkoper en eenvoudiger. Door het ontbreken van een standaard binnen Rijkswaterstaat (en de di rectie Oost-Nederland) werden nieuwe gegevens op diverse wijzen en formaten aangeleverd. Omdat bij de opslag hooguit analysegegevens en geen boorbeschrijvingen zijn opgeslagen, gingen de investeringen die zijn gedaan om deze gegevens te verzamelen verloren. Het was dus gewenst dat er een centraal punt in de organisatie kwam waar de gegevens uit de onder- zoeken samenkomen, en waar een volledig overzicht bestaat. Bodeminformatiesystemen in bedrijfsprocessen Een bodeminformatiesysteem kan een hulpmiddel zijn in het beheer van bodeminformatie (bouw en kwaliteit). Veel data worden al in lagen, datasets en tabellen opgeslagen als onder- deel van een groter gis. Hierdoor kan iedere gebruiker over de meest actuele data beschikken en wordt door gezamenlijk ge bruik de consistentie verhoogd. Bovendien is minder opslag- ruimte voor de gegevens nodig en is het beheer goedkoper en eenvoudiger. Meestal ligt het beheer van (geografische) data daarom bij een centraal punt in de organisatie. Met de juiste meta-informatie, en toegankelijkheid van een meta-informatie- systeem voor alle gebruikers, is veel tijdwinst te behalen (körte zoektijd) en neemt de efficiency toe (eenmalige inwinning). Een van de concrete rws bodemprojecten is 'Actief Bodembe- heer Rijntakken'. Voor de uitvoering van beleidsafspraken 35

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 41