Het Actueel Hoogtebestand Nederland (AHN) BIJ DE BIJLAGE 46 2000-XXVI-3 Drs. M. (Mark) Bruinsma is adviseur Strategie en relatiemanagement bij de Meetkundige Dienst. Meer informatie? Voor meer informatie is een bezoek aan de AHN-website de moeite waard {http://www.minvenw.nl/ahn). Hier vindt u onder andere een overzicht van de le- veringsmogelijkheden en kunt u proef- bestanden en drie animaties met virtuele vluchten boven Nederland downloaden. Ook op de site van het Kartografisch Tij dschrift {http://www. kartografie. nl/kt) zijn voorbeelden te vinden van het ahn. Het Geo-Loket van de Meetkundige Dienst (015-2691444) kan u persoonlijk te woord staan en u helpen aan nadere informatie. Wie kent het ahn nog niet? Geen land ter wereld heeft vanaf 2001 de beschikking over meer nauwkeurige hoogte-informa- tie als wij hier in Nederland. Met behulp van moderne tech- nieken bouwen Rijkswaterstaat, provincies en waterschappen gezamenlijk aan een landsdekkend bestand dat het verouder- de hoogtebestand, TOphoogteMD, zal gaan vervangen. In 1996 is begonnen met de bouw van het ahn en sindsdien is het voor grote delen van Nederland opgeleverd. Na vol- tooiing is het de bedoeling dat het iedere 5 tot 10 jaar wordt geactualiseerd. De verwachting is dat het gebruik de körnen de jaren nog sterk zal gaan groeien. Höge puntdichtheid en nauwkeurigheid Het ahn heeft een minimum puntdichtheid van 1 punt per 16 mf. Bosgebieden vormen een uitzondering hierop en hebben een puntdichtheid van minimaal 1 punt per 36 m2. Sommige gebieden zoals Zuid-Nederland of Amsterdam, hebben zelfs een hogere puntdichtheid. Een puntdichtheid van 8 punten per m2 is mogelijk. Gemiddeld wijken de punten 5 cm af van de werkelijke maai- veldhoogte met een standaardafwijking van 15 cm. Deze afwij- kingen worden vastgesteld aan de hand van referentiegebieden die verspreid liggen over het opnamegebied. De Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat controleert de be standen op nauwkeurigheid en puntdichtheid en zorgt ervoor dat ongewenste hoogte-informatie van huizen, auto's, en vege- tatie uit het bestand is gefilterd. Waarvoor kan het ahn worden gebruikt? Het gebruik van hoogte-informatie is niet alleen belangrijke informatie voor waterbeheer, maar ook voor de bereke- ning van grondverzet of als basisinfor- matie voor stedelijke inrichting en trace studies. Daarnaast is het een nuttige bron voor ruimtelijk onderzoek op het gebied van geomorfologie en archeolo- gie. Bebouwingsresten, instortingen van mergelgrotten of oude waterlopen die aan het oppervlak niet zichtbaar zijn, kunnen met het ahn worden opge- spoord. Laserai timetrie, een moderne techniek Voor het inwinnen van de gegevens voor het ahn werkt men met laseraltimetrie, een innovatieve remote sensing-techniek voor de hoogtebepaling van het landschap. Vanuit een vlieg- tuig of helikopter wordt met een laserscanner de afstand tot het aardoppervlak gemeten. Tegelijkertijd wordt met satelliet- en traagheidsnavigatie bepaald wat de positie en de stand van het vliegtuig is. Met deze gegevens kan worden vastgesteld wat de gemeten hoogte van het terrein is ten opzichte van het nap. Het AHN in de omgeving van Borgharen en Itteren, Zuid-Limburg. Het AHN van de Veluwe ten noorden van Arnhem. In combinatie met andere geo-informatie zoals luchtfoto's en satellietbeelden kun nen landschappen worden gevisualiseerd. De meest spectalulaire vorm hiervan zijn de 'vlieganimaties', waarmee men virtu- eel door een bestaand gebied kan vliegen.

Kartografisch Tijdschrift | 2000 | | pagina 52